Dürüm Çiğ Köfte Kaç Kalori?

0 723

Anadolu’nun tarihi kadar eski geleneksel lezzetlerimizden birisi de kuşkusuz ki çiğ köftedir. Adıyaman iline ait olan lavaşta çiğ köfte bunun yanı sıra diğer illerimizde de yaygın olarak yapılmaktadır. Dürüm çiğ köfte etli ve etsiz çiğ köfte olmak üzere iki türlü yapılmaktadır. Genellikle dışarıda satılanlar etsiz çiğ köfte olarak baharatlı ve soslu satılanları oluşturmaktadır.

Bu Yazımızda Neler Var

Etsiz Çiğ Köfte

Baharat grubu ile birlikte genellikle dışarıda satılan bu grup 100 gr porsiyonda 180 kcal değer bulunmaktadır. Ortada duran bu güncel değerden hareket edildiği zaman her yönüyle karşımıza çıkan nitelik olarak kendini göstermektedir.

Etli Çiğ Köfte

Adıyamanlılar’ın yaptıkları hakiki çiğ köfte kuzu etinden yapılan etli çiğ köftedir. Kuzu eti iyice dövülerek lime lime edilmekte ve iyice kıyma haline getirilmelidir. İsot ve bulgurla iyice yoğrulduktan sonra macun kıvamına gelinceye dek yoğurma işlemi gerçekleştirilmelidir.

100 gr porsiyonda 216 kcal etli çiğ köftenin kalori miktarının olduğu dikkate alınacak olunduğu zaman gerçekten de etli çiğ köfte tüketiminin her yönden karşımıza çıkan özellikleri itibariyle yer almaya devam ettiğini kesinlikle dikkate almamız gerekmektedir.

Lavaş Kaç Kalori?

Buğday unu, su, rafine tuzu ve mayadan oluşan lavaş yüksek kalorilidir. Sadece çiğ köfte dürüm için değil kebaplarda da sıkça karşımıza çıkmaktadır. Hazır ürünlerin satıldığı süpermarketlerde ömrünün uzun olması için ekstra katkı maddeleri ilave edilmektedir. Ortalama olarak lavaşın 185 kcal değerinin olduğu dikkate alınacak olunduğu zaman dürüm çiğ köfte kaç kalori yönünden oldukça yüksek kalori seviyesinin bulunarak her yönden kilo almak istemeyen kişilerin mutlak surette kontrollü olarak gerçekleştirmesi gerekir.

İşte ortada duran bu özelliklerine yer verildiği zaman her yönden lavaşın kilo alımına yönelik olarak kendini gösteren niteliklerinin bulunmaya devam ettiğini dikkate almamız gerekmektedir. İşte bütün bu nitelikleri esas alındığı zaman yaygın olarak kullanılmaya devam edilenler arasındaki yerini koruduğunu gerçekten de dile getirmemiz gerekmektedir ki tüm bu kriterler esas alındığı zaman her yönden farkını bir kere daha yansıtmaya devam ettiği ortada durmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.