1 Porsiyon Ekşi Mayalı Ekmek Kilo Aldırır mı?

Kepekli Ekmek Kilo Aldırır Mı?

Ekşi mayalı ekmek son zamanlarda oldukça revaçta olan bir ekmek türüdür. Özellikle belli bir diyet programı uygulayanlar sık sık bu ekmeği tüketmektedir. Hatta bu ekmeğin kilo aldırıp aldırmayacağı da en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

YouTube video

Ekşi mayalı ekmek kesinlikle kilo aldırmamaktadır. Hatta kilo vermeye yardımcı olduğu bile söylenebilir. Bu nedenle zayıflamak amacı ile bir diyet programını uygulamaya karar verdiyseniz bu ekmeği gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Üstelik ekşi maya sindirimi kolaylaştırmaya yaramaktadır.

Beslenmemizde ekmeğin rolü çok büyüktür. Bu gerçeği atlamak mümkün değildir. Fakat nasıl bir ekmek yediğimiz çok önemlidir. Sağlığımıza faydalı olan besinleri tercih etmek çok önemlidir. Eğer siz de diyet yapmak istiyorsanız fakat ekmekten de ayrı kalmak istemiyorsanız ekşi mayalı ekmek gibi ekmekleri tercih edebilirsiniz.

Kepekli Ekmek Kilo Aldırır mı?

Kepekli ekmeğin kilo aldırıp aldırmayacağı da merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Kepek ekmek de buğday unu ile elde edilmektedir. Yapım aşamasında ise kepekler ayrılmamaktadır. Bu nedenle kepekli ekmek ismini almıştır. Kepek ekmeğini günlük kalori miktarınızı göz önünde bulundurarak tükettiğiniz takdirde kilo almanıza sebep olmayacaktır. Hatta sindirime olan faydalarından dolayı kilo vermeniz bile destekleyecektir.

Kolay Ekşi Mayalı Ekmek Yapımı

Eğer diyet programınızda tüketmek için kolay ekşi mayalı ekmek yapımı arıyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Bu lezzetli ekmeğin tarifini sizler için hazırladık. İşte kullanmanız gereken malzemeler;

  • Bir su bardağı ekşi maya
  • Üç su bardağı kadar su
  • İki yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yedi su bardağı kadar un
  • Bir buçuk yemek kaşığı tuz
  • Bir yemek kaşığı toz şeker
  • Altı ya da yedi adet defneyaprağı

Öncelikle ekşi mayayı hamuru yoğuracağınız kabın içerisine alın. Üzerine ise üç su bardağı kadar olan suyu ekleyip karıştırın. Daha sonra üç su bardağı un, tuz, şeker ve zeytinyağını ekleyin. Geriye kalan unu ise yoğurdukça yavaş yavaş eklemeniz gerekecektir. Hamurun toplanmaya ve kendine gelmeye başladığını anladığınız zaman tezgahın üzerine alıp biraz daha yoğurmaya devam edin. Daha sonra büyük bir beze haline getirin.

Ekşi Mayalı Ekmek
Ekşi Mayalı Ekmek

Daha sonra ise tencerenin içerisini zeytinyağı yardımı ile yağlayın. Hamuru tencerenin içine yerleştirin. Sonra defne yapraklarını hamurun yanına yerleştirin. Tencerenin kapağını güzelce kapattıktan sonra yaklaşık 10 saat mayanlanması gerekecektir. Mayanlanma işlemi sona erdikten sonra tencerenin kapağını açmanız gerekecektir. Fırında da açık olması gerekir. Önceden 250 derecede ısıtılmış fırına tencereyi yerleştirdikten sonra 10 dakika bekleyin.

10 dakikadan sonra fırının derecesini 200 dereceye düşürün. 30 dakika boyunca pişirmeye devam edin. Daha sonra tencereyi fırından alabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika boyunca dinlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.

genç kız sikiş izle

Yoruma kapalı.