El ve Ayak Bakımı Yöntemleri

El ve ayak bakımı son derece önemli olan bir konudur. Yazıda vereceğimiz bilgiler, el ve ayak bakımı konusundaki püf noktalarını sizlere sunmaktadır.

Konunun bu püf noktaları bilindiği takdirde sağlıklı bir el ve ayak bakımı yapılmış olacaktır. Peki el ve ayak bakımı neden önemlidir ? Bilindiği gibi yoğun iş temposu ve günlük hayatta hareket ederken el ve ayaklarımızı oldukça fazla kullanmaktayız. Bu süre zarfında el ve ayaklarımızda bazı sağlık sorunlarının( mantar, deri hastalıkları vs.) meydana gelmemesi için, el ve ayak bakımının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

El ve Ayak bakımı nedir ?

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri
El ve Ayak Bakımı Yöntemleri

Günlük hayatta dışarıyla en çok temas eden ve kolay yıpranan uzuvlarımız el, ayak ve bacaklarımızdır. Bu yıpranmayı önlemek, el, ayak ve bacak sağlığı için bakım yapmak gerekir. Peki el ve ayak bakımı nedir ? Hem daha sağlıklı hem de daha estetik görünen el ve ayak bakımı, bacaklar için düzenli olarak bakım yapmak, cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir.

El ve Ayak Bakımı Temizliği

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (3)

Ellerimiz dış etkenlere oldukça açıktır ve bundan sürekli olarak etkilenmektedir. Ayaklarımız her ne kadar kapalı olsa da, ayakkabıların içerisinde bazı olumsuz etkilere maruz kalabilmektedir. Bu nedenle el ve ayak bakımı temizliği önemlidir. El ve ayak bakımı temizliğinin nasıl yapılacağı ise oldukça basittir.

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (6)

Bu temizlik için şunlar yapılabilir;

 • Eller gün içerisinde düzenli aralıklarla yıkanmalıdır.
 • Her temizlikte olduğu gibi, el temizliğinde de su ile temas oldukça önemlidir. Bu esnada cilde zarar vermeyen sabunlarla da eller iyice ovularak, iyi bir bakım yapılabilir.
 • Ayaklar her gün yıkanmalı ve özellikle işten dönerken  ya da dışarıdan geldikten sonra hemen yıkanmalıdır.
 • Mümkünse ayakkabılar değişimli giyilmeli, tek ayakkabı ile sürekli gezilmemelidir.

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (14)

 • Eller çok kuruyorsa, nemlendirici etkisi olan ve cilde zarar vermeyecek kremler kullanılabilir.
 • El ve ayak tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve çok uzatılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, tırnakların arasında bakteri birikimi oldukça fazladır.
 • Ayakta çatlamalar meydana geldi ise mutlaka nemlendirici kremler kullanılmalı, kullanılan ayakkabı değiştirilip, yumuşak tabanlı bir ayakkabı alınmalıdır.

Doğal Ürünlerle El Ayak Bakımı , El Ayak Bakımı Ürünleri

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (5)

Kimyasal ürünlerle el ve ayak bakımı mümkün olduğu gibi, doğal ürünlerle de el ayak bakımı yapılabilir. Hatta doğal ürünlerle yapılan bakımların daha etkili ve sağlıklı olduğunu söylemek de mümkündür. Maddeler halinde doğal yöntemlerle el ve ayak bakımı önerileri şu şekildedir;

 • Soğuktan çatlamış, yorulmuş ve yıpranmış ellerinize nem katmak için evde yapabileceğiniz doğal nemlendiricilerden yararlanabilirsiniz.
 • Bacaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandırmak için elma sirkesini sürüp havluyla sarıp sıcak tutarak bekletebilirsiniz.

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (4)

 • Zeytin yağı, badem yağı, lavanta yağı, bal, süt, avokado, papaya ya da gliserin gibi malzemeler kullanarak, kendinize özel bir el bakım kürü hazırlayarak, cildinizi nemlendirebilirsiniz.
 • Ayaklarınızdaki yorgunluğu dindirmek, çatlakları önlemek ve nemlendirmek için ayak bakım kürünü masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bunun için 2 tatlı kaşığı zeytinyağı, 2 tatlı kaşığı susam yağı, 5 damla lavanta yağı ve papatya yağını karıştırıp ayaklarınıza masaj yaparak sürün.

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (2)

 • Bacaklarınızda batık görünümü oluşmaması için kaliteli ağdalar kullanın ve ağda sonrasında bacaklarınızı badem yağı, susam yağı, biberiye yağı, kayısı çekirdeği yağı, yosun yağı, kakao yağı, Hindistan cevizi yağı, lavanta yağı veya zeytin yağı ile masaj yaparak nemlendirebilirsiniz.

El ve Ayak Bakımı Evde Nasıl Yapılır ?

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (13)

El ve ayak bakımı için herhangi güzellik salonuna veya kuaföre gitme zorunluluğu yoktur. Bu bakım evde de yapılabilir. Peki el ve ayak bakımı evde nasıl yapılır, cilt bakımı, el ve ayak bakımı nasıl yapılır ? Bakım için onlarca malzeme ve alete gerek yoktur esasında. Temelde tırnak törpüsü aleti ve cilt tipine göre seçilen kremlerle bu işlem yapılabilir.

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (11)

Bununla beraber el ve ayaklar bolca su ile yıkanarak, mikrop ve bakterilerden kurtulabilirsiniz. Ayakkabılarınızı değişimli kullanıp, her gün akşam ayaklarınızı yıkayarak da ücretsiz ama çok etkili ve sağlıklı bir bakım yapabilirsiniz.

Başlıklar halinde el, ayak ve bacak bakımı şu şekildedir;

1 – El Bakımı

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (7)

Kirli hava, rüzgar, sıcak ve soğuk havanın yanı sıra kullanılan kimyasal madde içeren deterjan ya da sabunlar nedeniyle elleriniz yıpranarak zamanla yaşlı bir görünüm alır. El üzerinde kırışıklıkların oluşmasını önlemek ve daha yumuşak bir cilde sahip olmak için el bakımına önem verilmelidir. El ve tırnak bakımı bir bütün olarak ele alınır. Tırnaklarınızın temizliğine dikkat edilmeli, manikür yapabilir ve tırnak kırılmalarını önleyici bakım kürleri yapabilirsiniz.

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (19)

El üzerinde oluşan kırışıklıklar, cilt lekeleri, nasırlar ve sertliklerden kurtulmak için yapılması gereken en önemli şey el peeling’dir. 2 yemek kaşığı toz şeker ile 3 yemek kaşığı zeytin yağını, bir kasede karıştırıp ellerinizi ovuşturun. Elinizin üzerindeki ölü derinin atılmasını sağlayan bu peeling aynı zamanda cildinizi besleyerek yumuşak kalmasını sağlayacaktır. Sağlıklı cilt bakımı için bu önemlidir. Ellerimizde yüzümüz gibi havayla sıkça temas ettiği için piyasada satılan güneş kremlerini ellerimize de sürerek güneşten koruyabilirsiniz.

2 – Ayak Bakımı

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (12)

Terleme, ayak kokusu, çatlaklar, nasır, siğil, mantar, tırnak batması ve yorgunluk gibi şikayetleri önlemek için ayaklarınıza gereken önemi vermelisiniz. Ayakkabı inde uzun süre kalan ayaklarınızı yatmadan önce ılık suyla yıkamalı ve çoraplarınızı sıkça değiştirerek hijyen sağlanmalıdır. Ayaklarınızı mantardan korumak için yıkadıktan sonra iyice kurulayarak nemli kalmasını önleyin. Ayaklardaki nasırları ponza taşı ya da törpü kullanarak ölü deriden arındırabilirsiniz.

3 – Bacak Bakımı , El ve Ayak Bakımı

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (15)

Selülit, varis, dolaşım bozuklukları deri dökülmesi, kaşıntılar, ciltteki batıklar ve huzursuz bacak sendromu gibi bacaklarda sıkça yaşanan sorunlardan yapacağınız bakımlarla kurtulabilirsiniz. Güzel ve sağlıklı görünen bir bacak için ilk önce yürüyüş yapmaya özen göstermelisiniz. Bacak egzersizleri kan dolaşımını hızlandırarak varis ve selülit gibi kötü görüntülerin oluşumunu önler. Ayrıca bacaklarınızı rahatlatmak için badem yağı, susam yağı, biberiye yağı ve kayısı çekirdeği yağı gibi yağlarla masaj yapabilirsiniz.

Kozmetik Ürünlerle El Ayak Bakımı

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (16)

El ve ayak bakımı su ve evde hazırlanan karışımlarla yapıldığı gibi, kozmetik ürünlerle el ayak bakımı da yapılmaktadır. Burada çeşitli nemlendiriciler, makyaj malzemeleri, ojeler, cilt bakım kremi ve özel jeller kullanılmaktadır. Genel adıyla manikür ve pedikür olarak isimlendirilen bu işlemler, cilde ve vücuda uygun ürünler seçildikten sonra istenilen şekilde kullanılabilir. Tabi bebek/erkek cilt ve vücut bakım kremleri, ürünleri bulunduğunu da belirtmek gerekir.

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (18)

Özellikler kadınların el ve tırnak bakımına önem verdiği aşikardır. Ancak birçok kadın bu işin tüyolarından habersizdir. Bu özel bilgiler için el ve tırnak bakımına dair tüyolar yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

El ve Ayak Bakım Maskeleri

kolay-diyet-listesi_el-ve-ayak-bakimi-yontemleri (17)

El ve ayak bakım maskeleri başta kulağa garip gelebilir. Çünkü genellikle yüz için maskeler kullanılmaktadır. Ancak el ve ayak bakımı için de maske kullanımı mevcuttur. Bu maskeler onarıcı, nemlendirici ve cildi yenileyici özelliklere sahiptir. Üretilen bu maskeler genellikle kimyasal olsa da, doğal olan maskeler de mevcuttur. Dolayısıyla iyi bir araştırmadan sonra maske kullanımına gidilmelidir.

Yoruma kapalı.