Menopoz Nedir ? Menopoz Beslenmesi Nasıl Olmalı ? 

Menopoz beslenmesimetabolizmanın yavaşlaması ve vücutta yeni bir dönem başlaması nedeni ile oldukça önemlidir.  

Özellikle menopoza yeni girecek ya da girmiş olan kadınların merak ettiği bir konudurÇünkü vücut bu dönemle birlikte yeni bir aşamaya girmiş ve adetlerin kesildiği, yumurtaların artık üretilmemesi nedeniyle menopozda beslenme konusuna oldukça dikkat edilmelidir.

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (15)

 Bu dönemde metabolizma olarak yavaşlamanın meydana geldiğini unutmamalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Bu yapıldığı takdirde dönem çok rahatlıkla atlatılabilir. Bunun en basit yolu ise bir liste halinde verilen beslenme önerilerine uyarak, menopoz dönemini rahat bir şekilde atlatmaktır.  

Menopoz Nedir ? 

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (2)

Menopoz Nedir ? Menopoz, genellikle belirli bir yaştan sonra görülen bir durumdur. Östrojen ve progesteron hormonlarının azalması sonucunda ortaya çıkan duruma menopoz denir. Kadınlarda menopoza girme yaşı, ortalama olarak 45-55 olarak bilinmektedir. Bu durum çoğu zaman değişiklik gösterebilmektedir.

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (14)

Kişinin hayatına, nasıl davrandığına göre değişim gösteren bu durum, ülkemizde de hemen hemen aynı seyirdedir. Tabi beslenme durumu, sigara ve alkol tüketimi, sayılan yaş aralıklarını daha aşağılara çekebilmektedir. Östrojen hormonunun oldukça fazla azalmasının sonucunda metabolizmanın yavaşladığı gözlemlenebilmektedir. Buna bağlı olarak kilo artışı meydana gelmekte ve bu kilo artışı da menopoza girme yaşını oldukça etkilemektedir. Yani kilosu fazla olan kadınların menopoza daha erken girdiği durumlar gözlenebilmektedir.

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (11)

Vücutta oluşan yağ yakımı refleksinin, menopoz öncesi döneme göre daha yavaş olduğu için, obezite gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle menopoz beslenmesi önem ara eden bir konudur.  Kısacası menopoz, östrojen ve progesteron hormonlarının tükenmesi ile birlikte metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor.  

Menopoz Beslenmesi Nasıl Olmalı , Erken Menopozda Beslenme 

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (11)

Menopozun ne olduğunu ne bu dönemde bazı sorunların yaşanmaması için beslenme konusuna dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdik. İster erken menopozda beslenme olsun, ister normal menopoz beslenmesi olsun dikkat edilecek noktalar aynıdır. Peki menopozda beslenme nasıl olmalıdır ? 

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (13)

Maddeler halinde bu dönemde beslenme şu şekilde olmalıdır; 

 •  Bu dönemde kadınların yediklerine dikkat etmesi ve çeşitlilik katması gerekmekte. Sağlıksız yağlardan uzak durmalı ve dengeli beslenmelidir. 
 • Menopoz döneminde alacağınız vitaminler oldukça önemlidir. Bu dönemde kalsiyum içeriği fazla olan besinler ile beslenmeniz gerekmektedir. 

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (17)

 • Tuz tüketimi bırakılmalı, bu dönemde tüketilecek tuz vücutta ödem tutulmasına neden olacaktır. Ödem atımı için tuzsuz beslenmeli ve bolca su içilmelidir. 
 • Yağlı ve Tuzlu beslenme şeklinden uzak durulmalıdır. Yavaşlayan metabolizma nedeni ile bu dönemde yenilecek olan yağlı ve tuzlu besinler vücutta yağlanmaya neden olmaktadır. 

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (7)

 • Hayvansal yağlar daha kolay yağlanmaya neden olmaktadır bu nedenle bu dönemde hayvansal yağlardan en iyi derecede uzak durmanız gerekmektedir.
 • Asitli ve kafein içerikli içeceklerin kısıtlanması ve mümkünse hayattan çıkartılması gerekmektedir. Asitli içecekler normal zamanda da sorun yarattığı gibi, bu zamanda da oldukça büyük sorunlar yaratmaktadır. 

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (12)

 • Yiyecek seçimi yağsız olmalı, yağlı yiyecekler vücutta yağ oluşturabileceği gibi insülin direncine de neden olabilmektedir. (Menopoz beslenmesi için bu önemli bir maddedir.) 
 • Bu dönemde buğday kepeği, tam buğday kepeği ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Bağırsak fonksiyonlarını zorlayarak çalışmasına neden olacağı için sindirim sisteminde düzenlemeye neden olabilmektedir. 

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (5)

 • Yeşil sağlıktır sözünden de yola çıkarak yeşil bitkilerle ve meyvelerle beslenme gerekmektedir. Kalsiyum içeriği yüksek olan yeşil yapraklı sebzeler ve bitkiler, sayesinde menopoz dönemi rahat geçmeye başlayacaktır. 
 • Menopoz beslenmesi bir yana, düzenli olarak spor yapılmalı ve dünya sağlık örgütünün de önerdiği gibi günde 20.000 adım atılmak da, bu dönemde oldukça önemlidir. ( Fiziksel aktivite ve egzersizler de yapılabilir)

Menopoza Örnek Diyet Listesi 

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (8)

Menopozda beslenme konusuna oldukça dikkat edilmelidir. Yavaşlayan metabolizma nedeni ile karın bölgesinde meydana gelen yağlanmalar ve genel olarak vücutta bir kilo artışı olacaktır. Buna bağlı olarak alınan bu kiloların doğal bir şekilde verilmesi, zor bir hal alacaktır. Bu nedenle uygun bir diyet yöntemi kullanmakta fayda var. Yakın tarihlerde dahil, bu dönemlerde oldukça fazla kilo vermeyi başaran kadınlar bulunmaktadır. Peki bunu nasıl yaptılar, nasıl bir diyet programı uyguladılar ?

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (9)

Fikir olması açısından menopoza örnek diyet listesi şu şekildedir; 

 • Kahvaltı: 200 g kadar az yağlı inek sütü, 35 g kadar galeta 
 • Öğlen: 120 g somon balığı, 80 g yeşil salata, bir dilim tahıllı ekmek ve domates 
 • Akşam: 100 g boyutunda ay yağlı beyaz peynir, bir dilim tahıllı ekmek 

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (10)

Örnek olarak verilen bu diyet listesi ile kilo verebilmeniz mümkündür. Yukarıda verilen önerileri de göz önünde bulundurarak kalsiyum oranı yüksek bir diyet listesi oluşturabilirsiniz. Öncekine göre daha yavaş bir bazal metabolizma hızına sahip olacağınız için, oldukça az kalorili beslenmeniz gerekmekte. Tabi bu tür diyet programları uygulamak için uzmana danıştıktan sonra, vücut ihtiyacına göre bir liste hazırlanarak sağlıklı bir menopoz beslenmesi yapılırsa, daha doğru olacaktır. 

Menopozda Günlük Kalori İhtiyacı ile Menopoz Beslenmesi  

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali (6)
Menopoz Nedir ? Menopoz Beslenmesi Nasıl Olmalı ?

Menopoz beslenmesi sürecinde önemli bir yere sahip olan bir madde ise, vücudun günlük kalori ihtiyacıdır. Vücut ihtiyacının çok üzerinde bir kalori alımı, hızlı bir kilo artışına neden olurken, vücut ihtiyacının daha fazla altında bir kalori alımı yapıldığında ise, çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Bu nedenle menopozda günlük kalori ihtiyacı önemli bir konudur. 

kolay-diyet-listesi_menopoz-nedir-menopoz-beslenmesi-nasil-olmali

Menopoz öncesi döneme kıyasla, vücudun kalori ihtiyacı çok fazla değişime uğramaz. Bazal metabolizma hızınız da ön görülerek hesaplandığı zaman eskisinden 200 kalori ya da 300 kalori düşük beslenme durumları gözlemlenebilir. Menopoz dönemindeki kadınlar için gereken kalori ihtiyacını hesaplamadan ziyade, tüketilecek olan besinlerin önemine dikkat edilmelidir. Verilen listeye göre beslenme programı oluşturulduğu zaman, bırakılacak kalori açığının pek de bir önemi kalmıyor. 

Eğer menopozun dönemleri, belirtileri gibi daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız Menopoz nedir ? Menopoz Belirtileri, Menopoz Dönemleri ve Menopozda Yapılması Gerekenler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar😊

Yoruma kapalı.