Eliminasyon Diyeti Nedir? Eliminasyon Diyeti Ne Kadar Sürer?

Eliminasyon Diyeti Yapanlar Nasıl Beslenmeli?

Diyetisyenler gözetiminde uygulanan eliminasyon diyeti nedir ve nasıl uygulanır? Diğer diyetlerden oldukça farklı bir diyet olduğu gerçektir. Temelde amacı kilo vermek değil daha sağlıklı bir yaşam adına saptamada bulunmak vardır. Elbette aşırı kiloya sahip bireyler bu diyet sürecinde kilo da verebilmektedir. Ancak diğer diyetlerden temel olarak ayrılan birçok noktasının bulunması bahsi geçen diyeti diğerlerinden daha farklı, yapılması zaman zaman zor kılmaktadır.

YouTube video

Eliminasyon Diyeti Nedir?

Eliminasyon diyeti, ‘eliminasyon’ kelimesinden birçok mesaj vermektedir. Bu diyette amaç kişinin alerjik reaksiyon göstereceği ya da genel olarak zararlı tepki oluşturabilecek besinleri saptamak için uygulanmaktadır. Kişilerin günlük yaşamda tükettiği besinlere nasıl reaksiyon göstereceğini belirlemek amacıyla genel bir değerlendirme yapılmaktadır. Diyet diğer diyetlerden farklı olarak iki farklı aşamaya sahiptir. Ve her aşamayı uygularken diyetisyen gözetiminde olmak gerekir. Kişisel olarak yapılabilecek bir diyetten çok daha fazlasıdır.

İlk aşamada kişilerin yasaklı listede bulunan tüm besin gruplarını hayatından çıkarması gerekir. Yaklaşık 2 haftalık bir süreç sonunda vücuttaki organların bu besinlere karşı bilgilerini sıfırlaması sağlanır. Belirli bir müddet unutulan bu besinler doktorun onayıyla birlikte tekrar tek tek tüketilmeye başlanır. Ancak bir anda tümü alınmaz. Tek tek deneme yapmak ve alındıktan sonra vücudun tepki gösterip göstermemesi incelenir. Eğer olumsuz sonuç mevcutsa hastanın ömür boyu bu besini tüketmemesi sağlanır.

Eliminasyon Diyeti Yapanlar Hangi Besinleri Tüketmemeli?

Kişilerin uygulayacağı eliminasyon diyeti menü olarak incelendiğinde bazı yasaklara sahiptir. Hatta bu yasaklar diğer diyetlere göre daha katıdır. Çünkü temel amaç kronik inflamatuar hastalaklarının iyileşmesine yol açmak, zararlı yiyecekleri saptamaktır. Yasaklı listesindekiler çoğunlukla kiloya sebep olan besin grupları olduğundan zayıflama konusunda da yardımcı olacaktır. Ancak diyeti uygulayanlara zayıflama garantisi verilmemektedir. Yasaklı yiyecekler arasında:

 • Şekerli ve tatlandırıcı içeren gıdalar,
 • Unlu ve glutenli gıdalar,
 • Süt ürünleri (Özellikle peynir, yoğurt ve süt)
 • Yumurta,
 • İşlenmiş et ve et ürünleri,
 • Kabuklu bulunan deniz ürünleri,
 • Mısır,
 • Sığır eti,

eliminasyon-diyeti

 • Soya ve soya bulunan besinler,
 • Alkol,
 • Kahve,
 • Çikolata,
 • Yer fıstığı,
 • Domates,
 • Patlıcan,
 • Biber,
 • Patates yasaklı listede bulunuyor.

Dikkat ettiyseniz eliminasyon diyeti menü içerisinde yer bulamayan yiyecekler dünya genelinde alerjik reaksiyon gösterilen ürünler ağırlıklı oluşturulmaktadır. Çünkü çoğu zaman bu diyetin uygulanma esnasında kişiler farkında olmadıkları alerjilerini fark etmektedir. Bilinmeyen sebepler bu diyet sayesinde netlik kazanmaktadır.

Eliminasyon Diyeti Ne Kadar Sürer?

Haşimato eliminasyon diyeti uygulanan başlıca hastalıklar arasında bulunuyor. Aynı zamanda karaciğer eliminasyon diyeti uygulanarak temizlenen ve rahatlatılan bir organ olmaktadır. Diğer diyetlerle keskin bir sınırla ayrılan ve günlük alışık olunan diyetten farklı olması uygulanacak süreyi de belirlemektedir. Ortalama olarak 4 ile 6 hafta aralığında uygulanmaktadır. Uygulanma süresinin daha fazla olmaması talep edilir. Uzman sonlandırmaya uygun bulunca diyet sonlandırılır.

Eliminasyon Diyeti Örnek Listesi: Eliminasyon Diyeti PDF ile Bulabilirsiniz!

eliminasyon-diyeti
Eliminasyon Diyeti Nedir? Eliminasyon Diyeti Ne Kadar Sürer?

İlk defa karşılaşılan diyetleri uygulayabilmek adına uygun menü arayışına düşülmektedir. Eliminasyon gibi uzman gözetiminde uygulanmasının daha doğru olan bu diyeti bireysel olarak uygulanmanız önerilmez. Eğer bir şikayetiniz bulunuyorsa diyetisyen ile birlikte bu süreci sürdürebilir, örnek listeye erişebilirsiniz. Ancak internet üzerinde bu diyete özel yazılmış makaleleri, kitapları PDF halinde bularak okumalar da yapabilirsiniz.

Eliminasyon Diyeti Kadınlar Kulübü Kullanıcı Deneyimleri

İnternet dünyasında farklı forum ve sitelerde bu diyete dair yorumlar yapılmaktadır. Kadınlar Kulübü en çok tartışmanın yapıldığı sitelerin başında yer alıyor. Sitede yer alan kullanıcılar daha önceki deneyimlerine dair ufak tüyolar vermektedir. Böylece ilk defa uygulayacak olan kişiler için de yön verici bir yol çizilebilmektedir. Kullanıcı yorumları ise farklı şekillerde karşımıza çıkıyor.

Kullanıcılar temelde bir hastalık durumuna bağlı olarak diyeti uyguladıklarından bahsediyor. Özellikle bir hastalık sebebiyle hastaneye başvuran bireylerin doktorun yönlendirmesi ile birlikte diyetisyen gözetiminde listeyi oluşturduğu görülmektedir. Hastalar bir anda kesilen ve çok sayıda yasaklı besin olmasından dolayı zorlandığını vurgulamaktadır. Özellikle unlu gıdalar açlık hissiyatını oluşturduğunu belirtenler mevcut. Aynı zamanda kahve tutkunlarının da gerçek anlamda zorlandığı görülüyor.

eliminasyon-diyeti

Sabırla uygulanması gerektiği eliminasyon diyeti Ekşi Sözlük kullanıcıları tarafından da vurgulanıyor. İlk 2 hafta atlatıldıktan sonra diyetin daha kolay bir hal aldığı söyleniyor. Üçüncü haftanın başında genel olarak ikinci aşamaya geçildiği görülüyor. Kişilerin bu dönemde verdiği en büyük tavsiye ise vücutta değişiklik hissedilip hissedilmediği konusunda gözlem yapılmasıdır. Migren, kronik yorgunluk gibi sayısız hastalıkta uygulanan bir diyet olmasından dolayı şikayetlerin başlamasına sebep olan yiyeceğin diyetisyene hemen bildirilmesi gerektiği söyleniyor.

Diyetisyenler sadece kilo vermek değil daha sağlıklı bir yaşam için yardımcı olan uzmanlardır. Uzmanların kişiye özel olarak önerdiği diyetler, internet araştırmalarına göre daha iyi sonuç vermektedir. Bu yüzden gerek devlet gerekse özel klinikteki diyetisyenlere başvurmak gerekir. Diyetisyen Randevu Sistemi Nasıldır? Diyetisyen Randevu Nasıl Alınır yazımızdan doktorunuzdan nasıl randevu alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.