Elmanın Kalorisi

Adem ile Havva’nın Meyvesi Elma Kaç Kalori

Meyveler arasında en çok tüketilen elma, ülkemizde Amasya ve Niğde illerinde yaygın olarak doğal yetişme koşullarına sahiptir. Amasya elması sadece ülkemizde değil yurt dışına ihraç edilmesiyle dünyanın her yerinde de yaygın olarak tanınmış meyve türlerinin başında gelmektedir.

Yetişme Koşulları

Elma, yetişme döneminde su isteyen bir meyve ağacı olduğundan dolayı genellikle kurak ve sulak yerlerde yetişmektedir. Ayrıca humus bakımından zengin, alüvyon taşıyan topraklarda yaygın olarak yetişebilme özellikleriyle de yetişme döneminde gerçekten de karşımıza çıkmaya devam ettiğini dikkate almamız gerekir.

Öte yandan elma olgunlaşma döneminde bol güneşlenme süresine gereksinim duyar. Elma besin değeri bakımından değerlendirildiği zaman, yetişme koşulları, tarımsal yapay gübrelerden tutulması, hasat dönemi ve ıslahı dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Elmanın Faydaları

  1. Elmada yer alan biyoaktif bileşim ve lifler kan basıncını ve damarın işlevini iyileştirerek böylelikle kalp ve damar hastalıkları riskini azaltıyor.
  2. Şeker hastalıklarının da önüne geçmede yine elmanın sıklıkla tüketilen meyvelerden birisi olmasının payı yadsınamaz bir gerçek.
  3. Lif yönünden zengin olmasının bir sonucu olarak elmanın aşırı kilo alımını engellediği, obezite hastalıklarını ortadan kaldırarak sindirim sistemini düzene koyduğu da bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.
  4. Diş dostudur ve dişinizin kuvvetlenmesi, diş minesinin tabakalaşması ve sarılaşmasını da önler. İşte bu özellikleri ışığında düşünülecek olunursa elmanın birçok yararının olduğunu söylemek gerekir.

Besin Değerleri

Elmanın besin değerlerine yönelik olarak 0,2 gr toplam yağ miktarının olduğunu dikkate almamız gerekmektedir. Bunun yanı sıra 14 gr karbonhidrat, 2,4 gr diyet lifi, 10 gr şeker ve de son olarak 0,3 gr da proteine sahip olduğunu dile getirmemiz gerekmektedir.

Kalorisi

Peki bu mucize meyve elma kaç kalori ? Diyetetik açıdan elmanın 1 tanesi ortalama 52 kalori değere sahiptir. Bu bilgiler ışığında elma gerek kalorisi gerekse besin değerlerine dayalı olarak her yönden sağlıklı ve tüketilmesi gereken lezzetli bir meyvedir.

Yoruma kapalı.