Emziren Anne Diyeti Nasıl Planlanmalı?

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli

Emziren anneler bebekleri ve kendi sağlıkları için besleyici ve vitamin dolu yiyecekler tüketmelidir. Fakat emzirme döneminde doğumdan kalan kilolar annelerin canını sıkabilir. Bu noktada annenin durumu olumsuz değerlendirmemesi, bebeğini bol bol emzirmesi ve böylece çok daha hızlı enerji atması önerilmektedir. Bugünkü yazımızın konusu ise emziren anne diyeti. Emziren anne diyeti nasıl planlanmalıdır? Emziren anne diyet listesi içerisinde neler olmalıdır? İşte, detaylar!

Emziren Anne Düzenli Beslenmeli

Emziren Anne Diyeti Nasıl Olmalıdır?
Emziren Anne Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Emziren anneler için anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler önerilmektedir. Bunların başında süt, su, bulgur , tam buğday ekmeği ve sebze yemekleri gelmektedir. Doğum sonrasında bebeğin anne sütü ile beslenmesi önemlidir. Sütünüzün azalmayacak şekilde düzgün bir diyet planı uygulanması çok önemlidir. Fazla miktarda protein ve vitamin içeren besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Öğünlerinizi günde üç defa olacak şekilde planlanmalıdır. Her zaman aynı besinleri değil de farklı besinler tüketmeniz çok önemlidir. Kuruyemiş olarak fındık, ceviz ve bademe öğünlerinizde kesinlikle yer vermeniz gerekmektedir.

Ara Öğünler Yapılmalı

Emziren Anne Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Emziren anneler sürekli olarak enerji kaybı yaşayacakları için hem sağlıklı beslenme rutini hem de enerji verme rutini sürecini birlikte yürütmelidir. Gün içinde sık sık ara öğün yaparak bu öğünlerde fındık, badem, ceviz gibi enerji verici besinler ile taze meyve tüketilmelidir. Süt artıran sebze yemeği çeşitleri de ara öğünlerde küçük porsiyonlar halinde tüketilebilir.

Emziren Anne Diyeti Zengin Kalorili Olmalı

Emziren Anne Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Doğum sonrası ilk 3 ayda diyet yapılmamalıdır. Bu zamanlardan sonra diyete başlanılması doğru olacaktır. Tükettiğiniz besinlerin besleyici olması sütünüz için önemlidir bundan dolayı tam bir diyet şeklinde değil de düzenli beslenme olarak adlandırabiliriz. Emzirme döneminde belli bir miktarda kalori verilmiş olacağından yemek yememe gibi bir durum söz konusu olmayacaktır; aldığımız kalorilerin 400 nü emzirme sonucunda vücudunuzdan atılması sonucunda bu sefer siz az besin tükettiğiniz takdirde halsiz düşeceksiniz ve bebeğiniz de kaliteli bir süt ile beslenmemiş olacaktır.

Normalde tüketmemiz gereken kalori miktarı 1500 gibi olduğundan emziren annelerin bu kalori miktarını aşmaları hususunda sıkıntı olmayacaktır çünkü emzirme sırasında da kalori kaybına uğradığı için normal şekilde kalori tüketimi olarak diyete devam edeceklerdir.

Bol Su Tüketmeli

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları

Emziren anne diyet zamanında sıvı alımı çok önemlidir bundan dolayı sıvı miktarının alımı yüksek olması gerekmektedir. Emzirme zamanında olan annelerin sıvı miktarını daha fazla tüketmeleri gerekmektedir. Eğer sıvı miktarı alımı az olursa süt miktarında değişiklikler meydana gelecektir.

Sağlıksız Gıdalar Terk Edilmeli

sağlıksız gıdalar

Emziren anneler, rutin hayatınızda sağlıksız olduğunu bildiği yine de yediği sağlıksız ürünlerden uzak durmalıdır.Vitamin bakımından zengin olan besinleri tüketimi oldukça önemli olduğu gibi sucuk, sosis, salam gibi sağlıksız besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Sigara gibi sağlıksız tütün ürünlerinin veya da alkol ürünlerinin tüketimi diyet zamanında tüketilmemesi gerektiği gibi emzirme zamanında olan annelerinde bu ürünleri tüketimi olmamalıdır. Kendi sağlıkları bozula bileceği gibi bebeklerinin de sağlığını bozmuş olurlar.

Yoruma kapalı.