7 Adımda Sağlıklı Yağ Yakmak Çok Kolay

Yağ yakmanın yolları nelerdir? Sağlıklı kilo vermek için yağ yakmak ne kadar önemlidir?

Kilo vermeye çalışmak günümüzde birçok insanın ulaşmaya çabaladığı bir hedef olmuştur. Özellikle kadınların bu konuda büyük bir gayret gösterdiğini kimse göz arda edemez. .Bu süreçte dikkat edilmesi gereken konu ise  kilo verirken bunu yağ yakarak  yapmak. Bu sayede  vücudumuzdaki kas kütlesini ve su oranını azaltmadan yani sağlıklı bir şekilde  kilo vermek mümkün. Yağ yakmanın birtakım püf noktaları ve detayları  var elbette. Bu detaylara  dikkat ederek düşündüğünüzden çok daha kısa bir zamanda sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Sağlıklı Yağ Yakmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kilo vermek demek her zaman sağlıklı kilo vermek demek değildir. Kas kütlesinden giden kilolar bir zaman sonra diyet programını bıraktığımızda kilo olarak geri gelecektir. Peki, daha hızlı yağ yakak için ne yapmalıyız? Sağlıklı diyet programı takip ederek, vücudumuza uygun beslenme türüne yönelmeliyiz. Bunun için ise öncelikle bir diyetisyene giderek sağlıklı yağ yakmak için yapılması gerekenleri öğrenebiliriz.

1 – Kahvaltı

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları

Her sabah sıkı ve  sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak hızlı yağ yakmak için çok önemlidir. Kahvaltısız başlayan günün ilerleyen saatlerinde kendimizi yorgun ve sinirli hissederiz. Ayrıca yavaşlayan metabolizma kilo almamıza neden olur. Bol proteinli yiyecekler(Süt ,yumurta ,peynir…) içeren , sağlıklı karbonhidratlar, lifler ve sağlıklı yağlardan oluşan bir kahvaltı hem bünyeyi  tok tutucu  hem de metabolizmanın hızlanması ile birlikte  yağ yakıcı bir öğün haline gelir.

2 – Su

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Su İçin
Sağlıklı Kilo Vermek İçin Su İçin

Yeteri kadar ve düzenli su içmek yağ yakmanın en önemli yollarından biridir. Çünkü su vücutta yağ yakma sırasında yakıt kaynağı olarak kullanılır. Yüksek yoğunluklu gıdaların yakılmasında suyun çok önemi vardır.  Yetişkin bir insanın ortalama günlük su ihtiyacı 2,5 veya 3 litredir. Belirtilen bu su miktarının birkaç seferde değil de tüm güne yayılarak azar azar içilmesi gerekir.

3 – Protein

2000 Kalorilik Diyet ile Sağlıklı Kilo Verin

Tüketilen protein miktarının dengeli olması gerekmektedir. Günlük alınması gereken protein miktarı kilogram başına 0.8 gram olarak belirtilmektedir. Gün içerisinde çok hareket etmeyen bir erkek için 56 gram aynı şekildeki bir kadın içinse ortalama 46 gram proteine ihtiyaç vardır. Protein eksikliği de fazla tüketilmesi de çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Yeterli protein tüketilmesi kalori yakarak sağlıklı yağ yakmak için gerekli desteği sağlar;  yani yağ yakarak kilo vermeye yardımcı olur ve kas kütlesinin korunmasını sağlar.

4 – Metabolizma Hızını Artırmak

Metabolizma Hızını Artıran Çaylar
Metabolizma Hızını Artıran Çaylar

Yağ  yakmanın pek çok yolundan biri de metabolizmayı  ve yağ yakımını hızlandıran çaylar tüketmektir. Bu çayların başında yeşil çay gelmektedir. Bunun dışında Oolong çayı, Beyaz çay, Zencefil çayı, Tarçın çayı ve Mate çayı da kilo almaya engel olarak yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırıyor.

5 – Spor ve Hareketli Yaşam

sağlıklı yağ yakmak için

Düzeli bir beslenme yanı sıra düzenli ve hareketli bir yaşam da yağ yakma sürecini olumlu yönde etkiler. Spor yapmak ve bunu aynı zamanda hayatımızın bir rutini haline getirmek sağlıklı kilo vermek için çok önemlidir. Bunun için aerobik egzersizler yerine direnç egzersizlerini tercih etmelisiniz. Aç karnına yapılan spor yağ yerine kas yakar unutmamalısınız.

6 – C Vitamini

Greyfurt Diyeti

Metabolizmayı hızlandırmada turunçgiller önemli rol oynar. Bol C vitamini içeren (Greyfurt,portakal,limon,mandalina) besinler antioksidan özellik göstererek kan dolaşımını düzenler ve metabolizmayı hızlandırır. Bu da daha fazla kalori ve daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.

7 – Baharatlar

Biber

Daha etkili bir yağ yakıcı olan baharatları da unutmamalıyız. Acı biber, zencefil ,sarımsak, zerdeçal gibi baharatlar metabolizmayı hızlandırır ve böylece yağ yakmayı artırır.

 

Yoruma kapalı.