6 Maddede Enerji Verici Besinler ile Güne Pozitif Başlayın !

Enerji Verici Besinler ile Güne Farklı Başlamaya Ne Dersiniz?

Gün içerisinde dinç olmayı ve bunu sağlıklı bir şekilde yapmak istiyorsanız, bol enerji verici besinler tam size göre!

Sağlıklı yaşam denince akla ilk olarak beslenme gelmektedir. Tabi bunu sağlıklı bir şekilde yapmak ve vücudu uzun süre enerjik ve dinç tutmak için enerji verici besinler ve enerji veren yiyecekler ile güne başlamak büyük önem taşımaktadır. Hiç kimsenin güne erkenden ve sağlıklı başlamamak için bahanesi olamaz. Herkes güne dinç ve yüksek motivasyonla başlamak ister. Bunun için de bu besinler ile güne başlamak, bu işin ilk kuralını oluşturmakta ve çok iyi bir seçim olmaktadır.

Sabah altıda mı kalkıyorsunuz ya da sabahları çocuğunuz okula gitmekte zorlanıyor mu? Belki de bunun sebebi sizin ve çocuklarınızın gün içinde zinde tutacak bir besin / besinlerden uzak durmasıdır. Akşam hamburger yiyip yatan çocukla, haşlanmış köy tavuğu yiyen çocuk bir olur mu? Zinde tutan yiyecekler ve içeceklerle yaşamanın bazı yaraları mevcuttur. Bu yararları bilmek ve tüketmekte fayda var.

Örneğin;

  • Bu yiyecekler genellikle organik kökenli olduğu için sizlerin metabolizma seviyesini arşa çıkartacaktır.
  • Sağlıklı bir metabolizma pür dikkat birey demektir.
  • Enerji seviyenizin artması algınızın artması, yani yaptığınız işi daha nitelikli yapmak demektir.
  • Sağlıklı ve enerji verici besinlerle dikkatinizi yönetebilirsiniz.

Enerji verici besinlerin kimi zaman ev ödevi konusu olarak, kimi zaman ise diyetisyen tavsiyesi olarak verildiğine şahit olacaksınız. Bu tür zamanlarda herkes tarayıcısına enerji verici besinler nelerdir 4.sınıf diye ya da enerji verici besinler biyoloji diye yazmıştır çünkü ilkokullardan tutun da liselilere kadar müfredat bize bu temel konuları öğretmek ister. Bu besinlerin yararlarını daha fazla ve detaylıca öğrenmek için gelin bu besinlerin neler olduğunu müfredattan bağımsızca öğrenelim.

Enerji Verici Besinler Nelerdir ?

Neredeyse her besin enerji içerir; kimisi kötü, kimisi ise iyi besin olarak nitelendirilebilir. Biz kolay diyet listesi ekibi olarak bu yazımızda iyi enerji içeriği yüksek, besin değerleri bakımından zengin ve vücudun sağlığına yardımcı olan sıralayacağız. Peki enerji verici besinler nelerdir?

1 – Yumurta Tüketin

enerji-verici-besinler

Yumurta alerjisi olmayan herkes güne yumurta ile başlamalıdır çünkü kahvaltıda tüketebileceğiniz ender protein içeren besinlerdendir. Ayrıca yumurta içerdiği çinko ve B vitaminleri ile de güne sağlıklı uyku çekmiş bir şekilde başlamanıza da yardımcı olur.

2 – Günde En Az Bir Avuç Fındık Tüketmeye Çalışın

Kuruyemişlerin zaten sağlıklı olduğunu vurgulamamıza artık gerek yok, bu konu on yıllar önce de konuşuluyordu. Bizim vurgulamamız gereken fındığın içindeki magnezyum olmalı. Önemli bir mineral olan magnezyum vücuda alınmadığı takdirde yorgunluk ve uyku yapar. Bir avuç fındık ise tam anlamıyla magnezyum kaynağı.

3 – Zor Ulaşılıyor Olsa da Avokado Tüketin

Avokado içerdiği sağlıklı yağlara ek olarak omega 3 içermesi sebebi ile tam bir enerji deposu.

4 – Süt ve Süt Ürünleri Beslenmenizin Üst Sıralarında Yer Alsın

enerji-verici-besinler

Başta fermantasyona uğramış süt ürünleri ile birlikte işlem görmemiş süt ürünleri dozunda kullanıldığı takdirde kişiye günlük enerjisinin yüzde 20 sini verebilir ancak bu ürünler tavsiye edilenden fazla kullanılırsa vücutta laktik asit birikimine yol açtığı için yorgunluk yapacaktır.

5 – Meyveler Ara Öğünlerinizde Vazgeçilmezleriniz Olsun

Her meyvenin içerdiği vitamin ve mineral birbirinden farklıdır ancak herkesin bildiği gibi vitamin – mineral eksikliğinde ciddi dikkatsizlik ve enerji problemleri yaşanmaktadır. Hal böyle olunca meyve çeşidi fark etmeksizin kişi mevsimine uygun besinleri öğünlerine eklemelidir. (Meyvelerin kan şekeri konusunda da faydaları olduğunu unutmayın.)

6 – Sebzeler Her Öğününüzü Renklendirsin

Tıpkı meyveler gibi doğanın bize armağanı olan ve genetiği değiştirilmemiş sebze çeşitleri sayesinde, öğünlere eklendiği takdirde kişiye gerekli enerjiyi verecektir.

Enerji Verici Besinler Sıralaması Nedir ? – Enerji Verici Besinlerin Vücutta Kullanım Sırası Nasıl Olmalıdır ?

Enerji verici besinlerin kullanım sırası şu şekildedir; 1. Karbonhidratlar, 2. Yağlar ve 3. Proteinler. Gelin bu beslenmenin sıralamasını aşağıdaki başlıklarda derinlemesine öğrenelim. En azından bu sayede neden vücuda karbonhidrat alımı yağlara ve proteinler göre daha az olmalı gibi soruların cevabını bulalım.

1 – Enerji Verici Besinler Karbonhidratlar

Kendi içinde hayvansal ve bitkisel olarak iki gruba ayrılan beslenmenin ilk adımı karbonhidratlar tarafından oluşur. İlk sırada gelmesinin sebebi ise karbonhidrat sindirimi ağızda, tükürükler yardımıyla başlar.

enerji-verici-besinler
Enerji Verici Besinler Hangileri?

Ağızda başlayan bu yolculuk bağırsaklarda son bulur ve fazla olan karbonhidrat glikojen olarak depo edilir. Buda şeker etkisi yarattığı için diyetisyenler tarafından tavsiye edilmez.

2 – Enerji Verici Besinler Yağlar

Enerji verici besinler karbonhidratlar ve yağlar olarak midede devam eder. Peki sizce kış uykusuna yatan ayıların, kurbağaların ve sürüngenlerin uyanmama sebebi nedir? Cevabı anlamışsınızdır ancak biz yine de cevap verelim: yeterli yağ depo etmeleri.

Vücudun ısı yalıtımı ile görevlendirilmiş yağ asitleri hormonların ve vitaminlerin yapısına eklenerek derimizin altını esnekleştirir. Bu sebeple hem kış uykusuna yatan canlılar hem de göç eden canlılar tarafından ham enerji maddesi olarak görülür. Aynı zamanda canlıları dışarıdan gelecek darbelere karşı korumakla görevlidir.

3 – Enerji Verici Besinler Proteinler

En küçük yapı taşı aminoasitlerden oluşan proteinlerin sindirimi, sindirimin son noktası olan bağırsakta başladığı gibi biter. Kişi vücuduna protein aldığı takdirde ilk yarım saat bu yüzden tokluk hissetmez çünkü bu besinler henüz bağırsağa ulaşmamış olur. Bu sebeple diyetisyenler tarafından tercih edilir.

YouTube video

İlginizi Çekebilir: Elbette enerji veren besinler sadece kilo sorunu yaşamayan insanlar için geçerli değildir. Diyet yapan veya kilo sorunları olan insanlar için de bu besinler bulunmaktadır. Bunları öğrenmek için enerji veren diyet gıdalar, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊

Yoruma kapalı.