Evde Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız?

Söz konusu kilo vermek olduğunda hemen ilk akla ağır diyetler gelir. Ağır diyetler yapmak ve ulaşılması zor hedefler belirlemek kişide caydırıcı etki yaptığından diyet tamamlanamadan yarıda bırakılır. Kilo verebilmek için öncelikle kilo alma nedeninizi bulmanız gereklidir. Yanlış beslenme, gebelik, kullanılan antidepresan gibi ilaçlar, hipotiroidi ya da diyabet gibi birçok faktör kilo almanıza yola açar.

Eğer belli bir hastalığınız varsa ya da vermek istediğiniz kilo miktarı 10 kilodan daha fazla ise mutlaka bir diyetisyen eşliğinde zayıflamaya çalışmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Ancak belli bir rahatsızlığınız yoksa ve 10’dan daha az kilo verebilmek ise amacınız kendinize hazırlayacağınız bir diyet ve spor programı sayesinde evde kolayca verebilmeniz mümkün.

Her Öğünden Önce Su İçin
Su kilo verebilmenizi sağlayan 0 kalorili en temel besin kaynağıdır. Günlük aktivite seviyenize göre günde 2-3 litre su tüketmeniz gerekir. Su metabolizmayı hızlandırıcı ve sindirimi düzenleyici bir etkiye sahiptir. Dolayısı ile yemeklerden 15 dakika önce bir bardak su içmek hem yediklerinizin daha kolay sindirilmesini hem de midede doluluk hissi vereceğinden normalden daha az yemenizi sağlayacaktır.

Günde 2-3 Fincan Yeşil Çay Tüketin
1 fincan yeşil çayda 150 ml kateşin bulunduğundan yağ yakışını hızlandırır. Kilo vermede en etkili bitki çayı olan yeşil çay antioksidan bakımından zengindir. Gün içinde 2-3 fincan limonlu ya da dilerseniz içine çubuk tarçın koyabileceğiniz şekersiz yeşil çay içebilirsiniz. Güne kahvaltıdan önce içeceğiniz bir fincan yeşil çay ile başlamak gün boyu metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlar. Ancak kafein içerdiği için uykunuzu kaçırmaması için uyumadan 3 saat öncesinde içilmemesi gereklidir.

Daha Az Kalorili Yiyecekler Tercih Edin
Besinlerin kalori değerlerini bilmek öğünlerde daha az kalori almanızı sağlar. Özellikle sebze yemekleri ve yeşil salataların kalori değerleri oldukça düşüktür. Elma, çilek, yeşil erik, ahududu, yaban mersini gibi meyvelerin kalorisi düşük olduğu için tercih edilebilir. Et yemeklerini ise tuz ve yağ kullanmadan haşlama ya da fırında pişirmeniz daha az kalori almanızı sağlar.

Yeme Sürenizi Uzatın
Günlük yediğiniz yemeklerin miktarını azaltırken diğer yandan yeme sürenizi biraz daha uzatmak daha kolay kilo verebilmenize yardımcı olur. Her bir lokmayı iyice çiğneyerek yutmanız hem de mide problemleri yaşamanızı önleyecek hem de vücutta yağa dönüşmeden yakılmasını sağlayacaktır.

Evde Kendi Kendinize Yapabileceğiniz Egzersiz Programı Hazırlayın
Hiçbir diyet egzersiz yapmadan olumlu sonuç göstermez. Yemeklerden aldığınız kalorilerin yakılması için günde en az 45 dakika spor yapmanız gerekir. Günde 15’er dakikalık 3 set halinde egzersiz programı hazırlayın. Özellikle bel inceltme ve göbek yağlarını yakmanızı sağlayan bölgesel incelme hareketlerini düzenli uyguladığınızda gözle görünüz sonuçlar ortaya çıkacaktır. Egzersiz hareketlerini yapmakta zorlanıyorsanız günde 1 saat tempolu yürüyüş yapmalısınız.

Yoruma kapalı.