Gelişme Dönemi Beslenmesi

Gelişme döneminde mutlaka dengeli beslenmelidir .Aksi takdirde büyüme ve gelişme geriliği gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Gençlerin en büyü karzusu zayıf olmak ve bu nedenle az besin tüketmek isteyen genç sayısı da bir hayli fazla. Bu nedenle gençlerin beslenmesine daha çok özen gösterilmeli ve doğru beslenme net bir şekilde anlatılmalıdır.

14 yaş beslenmesi bu gelişme dönemi içerisinde en önemli konularadn biridir. Boyun en fazla şekilde uzadığı bu dönemde eksik veya yanlış beslenen gençler boy kısalığı veya hastalıklar gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bu durumu ortadan kaldırmanın tek yolu dengeli ve yeterli beslenmektir.

Ergen beslenmesi en önemli 5 madde:

* Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalıdır. Aksi takdirde okulda kişi kendini veremez ve dikkat dağınıklığı gibi konular meydana gelebilir. Kahvaltısız güne başlamamak dengeli beslenmenin ilk yoludur.

*Düzenli egzersiz yapmak bu dönem grubu için oldukça önemlidir .Düzenli egzersiz yaparak hem beden sağlığı korunur hem de dengeli hayatın ilk aşamalarından birisi hayata geçmiş olur.

*Protein alımı da bu yaş grubu için oldukça önemlidir. Fakat sadece hayvansal protein değil maş fasulyesi , soya fasulyesi , kurubaklagiller gibi bitkisel proteinler de oldukça önem taşımaktadır.

*Ara öğün tüketimine dikkat etmek dengeli öğün için en önemli konulardan biridir. Ara öğün yapan genç ana öğünlerde kendini çok aç hissetmeyecek ve yemesi gereken kadarını yiyecektir.

*3 ana öğün tüketmek dengeli beslenmenin ilk kuralıdır. Eğer öğün atlanırsa diğer öğünde yenilmesi gerekenin çok üzerine çıkılacak ve bu durum da yeme bozukluklarına sebep olacaktır. Dengeli beslenmek isteyen bir genç 3 ana öğün kuralına mutlaka dikkat etmelidir.

Doğru beslenme çocukluktan başlayıp yaşlılığıa kadar giden bir süreçtir. Bu süreci doğru yönetmek için gençlere doğru beslenmeyi aşılamalı ve yapılan yanlışlar doğruları ile anlatılmalıdır. Aksi takdirde kötü beslenen ve sağlıksız bir nesil oluşturulacaktır. Ailenin beslenme eğitimi bu konuda çok önemlidir.

Sağlıksız besleniyorsanız sağlıklı beslenen bir çocuk yetiştirmeniz pek de olası değildir. Doğru beslenmenin temeli ailede başlar.

Yoruma kapalı.