6 Adımda Google Trend Visualizer Nasıl Kullanılır?

Google Trend Hot Turkey Ne İşe Yarar?

Google Trend Visualizer dünya gündemini takip etmek isteyenlerin, özellikle güncel ve anlık haber paylaşımı yapan sitelere sahip olan bireylerin takip olduğu alanlardan birisidir. Google kendi bünyesinde çeşitli site ve uygulamalar geliştirmiştir. Bunlardan birisi de Google Trends olarak ortaya çıkıyor.

Günümüzde en çok kullanılan tarayıcıların başında Google Chrome gelmektedir. Google üzerinde yapılan araştırmalar ise anlık olarak ülke, şehir ve hatta dünya bazında en çok araştırma yapılan konuları Google Trend Visualizer sayesinde öğrenebilirsiniz.

Özellikle anlık olarak haber yayını yapan bir siteye sahipseniz ya da tamamen hobi olarak bu tarz bilgilerden haberdar olmak isterseniz mutlaka siteye göz atmalısınız. Saniyeler içerisinde bilgi alacağınız bu site sayesinde çalışmalarınıza da yön verebilirsiniz.

1- Google Trend Nedir?

google-trend-visualizer

Trend kelimesi duymaya alışık olunan bir kelimedir ve en çok aranan, konuşulan ilk sıralardaki anlamına gelecektir. Aslında Google Trends de bu noktada temele alınarak kişilere hizmet sunmaktadır. Hatta bu özelliği ile Twitter da belirli bir özelliği ile benzerlik gösterir. Nasıl ki Twitter üzerinde en çok konuşulanlar Trends Topic oluyorsa Google Trend Visualizer de aynı konuya hizmet eder.

Google tarayıcısı kullanılarak site üzerinde araştırılan konuların sayısı ne kadar artacaksa aynı Twitter’da olduğu gibi Google Trend Visualizer sitesi üzerinde en çok konuşulanlar listesinde bu kelimeyi göreceksiniz. Üstelik sadece tek kelime üzerinden değil araştırmaya göre de soru cümlesi halini alabilmektedir.

2- Google Trend Aramalar Nasıl Kullanılır?

google-trend-visualizer

Eğer öncesinde Google Trend kullanmadıysanız kullanım konusunda tereddüt yaşamanız gerekmez. Oldukça basit adımlarla bu siteyi kullanabilirsiniz. Öncelikle o an, o saniyeler içerisinde yapılan araştırmaları görebilirsiniz. Türkiye üzerinden örnek vermek gerekirse öncelikle arama kısmına ‘’Google Hot Trends Turkey’ yazmanız yeterli olacaktır.

Karşınıza çıkan sayfada anlık olarak aranmalara denk gelebilirsiniz. Bu aranmalar renkli kutucuklar ile tek tek yazılıyor hissine sahiptir. İlk defa bu siteyi açıyorsanız tek ya da çok az sayıda kutu bulunabilir. Yapmanız gereken sayfada sol tarafta yer alan kutucuklara tıklamaktır. Buradan istediğiniz sayıda aranmaları ortaya çıkarabilir, tüm sayfada o an en çok aranan kelimeleri, grubu görebilirsiniz.

Yalnız Google Trend Visualizer sitesini o an en çok konuşulan aranan konular için kullanmazsınız. Özellikle doğru SEO yapabilmek, aranması yüksek kelimelerle SEO uyumlu makale yazabilmek amacıyla da kullanabilirsiniz. Bunun için ise sağ alt tarafta yer alan Google Trends yazısı üzerine tıklamalısınız.

Tıkladıktan sonra açılacak sayfada Günlük Arama Trendleri kapsamında o gün içinde en çok tıklanan konuları, kelimeleri görebilirsiniz. Hatta o konunun kaç bin kere tıklama aldığını da görmeniz mümkün. Gerçek Zamanlı Arama Trendleri kısmına tıkladığınızda ise seçenekleriniz daha genişliyor. İster sadece belirli kategorileri isterseniz tüm kategoriler arasında aranmalara dair bilgi edinebiliyorsunuz.

Google Trend Search Kelime Bazında Kullanımı | Google Trend Visualizer Kelime Araştırması

Google Trend Visualizer konusunda elbette var olan sonuçlar dışında merak ettiğiniz kelimelere göre de bilgi toplayabilirsiniz. Sayfa üstünde yer alan ‘konular keşfedin’ alanına merak ettiğiniz konuyu yazmanız gerekiyor. ‘x’ bir konuyu girdiğinizde karşınıza o kelimenin grafiksel olarak aranma sıklığı, en çok hangi şehirlerde aranma yapıldığı vs. bulunur.

Google Trends bununla da sınırlı kalmaz. Aynı zamanda size araştırdığınız konuya göre ilgili konular hakkında da bilgi verecektir. Sol tarafta ilgili konuları görebilirken sağ tarafta ise son zamanlarda en çok aranması artan kelimeleri görebilirsiniz. Bu durum özellikle içerik üreticilerin, blog ve haber sitesi sahiplerine bilgi verir niteliktedir.

google-trend-visualizer
Google Trends

3- Google Trend Verileri  Nasıl Toplanır?

Google Trend Visualizer verilerinin doğru toplanması elbette sonuçların etkili ve yönlendirici olmasında etkili olmaktadır. Google tarafından oluşturulan yapay botlar sayesinde saniyeler içerisinde kişilerin tarayıcılar üzerinde yaptığı araştırmaları not aldığı görülür. Alınan bu notlar kapsamında Google Trends üzerine aktarma yapılır ve gerekli bilgiler meraklısına arttırılmaktadır.

4- Google Trend Visualizer Kullanmanın Avantajları Neler?

google-trend-visualizer
Google Hot Trend Turkey

Kullanacak kişiye göre Google Trends sayfasının kullanılmasında değişik avantajlar sağlanmaktadır. Her bir kullanım alanına göre bu avantajları arttırmak ve geliştirmek mümkün olacaktır. Genel itibari ile avantajları şu şekilde sayılabilir:

Sitelerde Görüntülenme Oranını Arttırma: Sahip olduğunuz siteleriniz varsa sitenizde yayınlayacağınız yazının konusunu belirlemek için kullanabilirsiniz. En çok aranan kelimeyi Google Trend Visualizer kapsamında öğrenip bu kelimeleri yazarsanız görüntülemeyi arttırabilirsiniz.

Aranmanın Yoğun Olduğu Şehirlere Özel İş Oluşturma: En çok aranan kelimeleri öğrenmenin yanı sıra bu kelimelerin en çok hangi şehirlerde arandığını görebilirsiniz. Bu durum da aslında size şehir bazında özel işlerinizi  planlamanızda yardımcı olabilir.

Anlık Dünya/ Ülke ve Şehir Hakkında Bilgi Edinme: Site üzerinde dünyada, ülkemizde ya da belirli şehirlerde trend konuları görebilmeniz genel anlamda bilgi almanızı sağlayabilir. Örneğin ülkenin gündeminde ne kadar bilim olduğunu, spor olduğunu kısaca görebilirsiniz.

5- Google Hot Trends Turkey Gerçek Sonuçlar Verir mi?

Çoğunlukla Google Trend Visualizer sonuçlarınızı Twitter ya da herhangi bir sosyal medya platformu ile karşılaştırdığınızda ortak bir sonuç verdiğini görebilirsiniz. Bu durum da temelde gerçek sonuçlar verebildiğini kanıtlayıcı bir özellik olarak kabul edebilirsiniz. Ki doğrudan tarayıcılarınız üzerinden alınan bilgiler olduğundan gerçek sonuçları vermektedir.

google-trend-visualizer
Google Trend Visualizer

6- Google Trends | Google’de En Çok arananlar 2021 Listesi

2021 yılında Google Hot Trends Turkey kapsamında en çok aranan beş kelime:

 • EBA giriş,
 • Squid Game,
 • AÖL,
 • Mesut Özil,
 • Elmalı Davası bulunmaktadır.

En çok aranan ünlü beş isim ise:

 • Mesut Özil
 • Ebrar Karakurt
 • Mahmut Özer
 • Burak Elmas
 • İrfan Can Kahvesi aranmıştır.

Google Trends kapsamında en çok konuşulan dizileri:

 • Squid Game,
 • Sadakatsiz,
 • Aşk Mantık İntikam,
 • Masumiyet,
 • Yargı saptanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Google Form Nedir Ne İşe Yarar? 5 Farklı Google Form Avantajı

YouTube video

 

 

Yoruma kapalı.