Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur? Çözümleri Nelerdir?

Hamilelikte mide bulantısı birçok anne adayını tedirgin eden bir konudur.Elbette birçok kadının hayalidir anne olmak. Bu yüzden gebelik kadınlar için en güzel anlardan biridir. Fakat güzel olan her şey gibi gebeliğin de dikenli yanları bulunmaktadır, bu dönemde özellikle bazı istenmeyen problemler yaşanabiliyor.Bu problemlerden bir tanesi de kendini gösteren hamilelikte mide bulantısı, en sık görülen şikayetler arasında yerini almaktadır.

YouTube video

Hamilelik döneminde mide bulantısı, bu dönemin ilk aylarında, kadınların büyük bir çoğunluğunda görülen şikayet olarak seyir göstermektedir. Bu bakımdan anne adaylarının en çok merak ettiği konuların başında da bu konu gelmektedir.

hamilelikte mide bulantısı
hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı Kaçıncı Haftada Başlar

hamilelikte mide bulantısı
hamilelikte mide bulantısı

Uzmanların büyük çoğunluğuna göre hamilelikte mide bulantısı, hafta bazında beşinci ve altıncı haftalarda etkisini belli etmeye başlamaktadır.Ancak şu noktaya da değinmemiz elzemdir; uzmanlara göre bu belirtilen süre sınırları mutlak geçerli sınırlar değildir. Hamileliğin ilk ikihaftasında da mide bulantısı şikayeti görülmesi mümkündür. Bu da mide bulantısı şikayetinin bireyden bireye farklılaştığı sonucunu doğurmaktadır.

hamilelikte mide bulantısı
hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur

hamilelikte mide bulantısı
hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte mide bulantısıaltında yatan nedenlere bakıldığı zaman, uzmanların genel anlamda şu başlıklar üzerinde durduğu görülmektedir;

 • Hormon Düzeyi: Hamilelikte mide bulantısı nedenleri altında gebelikle beraber vücutta,olması gereken düzeyin üzerine çıkan hormon seviyesi yatabilir. Bu pencereden bakıldığı takdirde mide bulantısının, hamilelik sürecinde doğal, yani olması normal bir durum olduğu kanaatine varmak mümkündür.
 • İlk Hamilelik: Bu başlıkla bulantı arasında nasıl bir ilişki olabilirolabilir?sorusu akıllara gelebilir. Fakat vücut ilk kez hamile olma durumu( ilk kez hamile olunuyorsa) yaşıyor ve buna adapte olmaya, yani bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışıyorsa, bunun sonucu olarak mide bulantısı veya kusma şikayetlerini ortaya çıkması ihtimalini doğurabilir.

  hamilelikte mide bulantısı
  hamilelikte mide bulantısı
 • İkiz hamilelik(2+): Hamilelik sürecindeşiddetli mide bulantılarının bir diğer kaynağı da ikiz veya daha fazla gebelik.İlkmaddede ifade edilenhormon düzeyiüzerinde, birden fazla bebeğin olması faktörü de etkilidir. Çünkü birden fazla bebeğin olması daha fazla hormon üretimine neden olacaktır. Bununla beraber mide bulantısının ortaya çıkma ihtimali ile beraberyaşanacak mide bulantısının şiddeti de buna paralel olarak artış gösterecektir.
 • Vücut direnci: Zayıf bağışıklık sistemi, düşük vücut direnci,düzensiz uyku gibi faktörler de hamilelikte mide bulantısı yaşama ihtimalini artırıcı sebeplerdendir.

Bunların dışında,ağır kokular,stres,vitamin ve mineral eksikliği, yağlı yiyecekler, hareket eksikliği, fazla şekerli yiyecekler gibi etkenlerin de mide bulantısı üzerinde olumsuz etkisi olduğunu söylemek mümkündür.

Gebelikte Mide Bulantısı Kaçıncı Haftada Biter

hamilelikte mide bulantısı
hamilelikte mide bulantısı

Gebelikte bulantı ve kusma, genellikle sabahın erken saatlerinde oldukça yaygındır. Günün veya gecenin herhangi bir saatinde etkisini gösterebilir. Hatta bazı kadınlar gün boyu hasta hissedebilir bu durum yüzünden. Bu süreçte etkisini gösteren gebelikte mide bulantısı,genel itibarıyla12. haftadan sonra bu şikayetlerin sona erdiği söylenebilir. Tabi yine uzmanlara göre başlangıcında olduğu gibi bitimine de kesin sınırlar çizmek mümkün değildir.Çünkü bazı kadınları 12. haftaya gelmeden bu şikayetlerden kurtulurken bazı kadınlar için bu süreç 12. haftayı aşabilmektedir bazı durumlarda.

Hamilelikte Mide Bulantısı Olmazsa Ne Olur

hamilelikte mide bulantısı
hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı tabii ki de tek tek her birey için geçerli bir durum değildir. Çünkü hamilelik, her kadındakendine özgü bir süreçte devam eder. Uzmanlara görekimi kadınlar bu süreçte çok sık bulantı şikayetiyle atlattığı gibi, daha hafif ve az sayıda mide bulantısı şikayetiyle süreci atlatan kadınlar da mevcut. Tabi anne ve çocuğun sağlığı yerinde olduğu sürece her iki durum da uzmanlar tarafından normal kabul edilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Çözüm

hamilelikte mide bulantısı
hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı rahatsız edici seviyelere ulaşmaması isteniyorsauzmanlarınşu tavsiyeleri dikkate alınmalıdır;

 • Bir seferde çok fazla yiyeceğinize, bu yiyeceklerinizi gün içerisinde zaman periyotlarına ayırarak tüketin.
 • Vücudunuzu susuz bırakmayın.
 • Yemek yerken şu içmeyin. Şu içecekseniz yemekten biraz önce için veya yemek yiyip mide biraz rahatladıktan sonra için
 • Fazla şekerli ve yağlı(abur cubur vs.) yiyeceklerden uzak durun.
 • Vitaminli besinler(Et ve süt ürünleri, sebze ve meyveler vs.) tüketin.
 • Size mide bulantısını hatırlatacak (her şey olabilir)kokulardan uzak durun.
 • Doktor veya aile hekiminizin size önerdiği şeylere mutlaka dikkat edin.

 

 

Yoruma kapalı.