Hemşireler Tükenmişlik Sendromu Yaşıyor

3600 EK GÖSTERGE TÜKENMİŞLİK SENDROMU YAPIYOR

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET SON BULSUN

12 Mayıs Hemşireler Günü kapsamında açıklama yapan Demokratik Sağlık-Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, hemşirelerin ağır iş yükü, mobbing ve şiddetin sürekli varlığını koruması ile ekonomik olarak sürekli geriye gidişin yaşanması nedeniyle tükenmişlik sendromu yaşadıklarını savundu.
Sözleşmeli hemşire, vekil ebe hemşire gibi istihdam türleri ile çalışanlar özlük hakları açısından mağdur edildiğini iddia eden Doğruyol, “Geçici görevlendirmeler, görev dışı çalıştırmalar, resen atamalar nedeniyle de sıkıntılar çekmektedirler. Sağlık Bakanlığının talimatı olmasına rağmen bazı sendika ve siyasilerin girişimiyle görevi dışında çalıştırılan hemşirelerimizin yükünü, yine 7/24 hizmet veren diğer hemşirelerimizin üstlenmesi ise kar topu gibi her gün büyüyen bir sorun haline gelmiştir” dedi.

ELİNİZİ KAMUDAN ÇEKİN

Pek çok kurumda hemşire eksikliğinden açılamayan servisler olduğunu savunan Doğruyol, “Onun yakını, bunun tanıdığı gerekçesiyle geçici görevlendirmeyle İl Sağlık Müdürlüklerine, İlçe Sağlık Müdürlüklerine ya da başka birimlere gönderilen hemşirelerimizin eksikliğinin faturasını devletimiz ve hizmet alamayan vatandaşımızın ödediğini hatırlatmakta yarar var. Hizmet sunucu olan sağlık çalışanlarımızın ve personellerimizin çalışma düzeni açısından siyasilerimizin elini kamu kurumlarının üzerinden geri çekilmesinde büyük yarar vardır. Pek çok bürokratımız da bu konudan mustariptir” ifadelerine yer verdi.

3600 EK GÖSTERGE

Hemşirelerimiz ve sağlık çalışanlarının 3600 ek gösterge probleminin de bir an önce çözülmesi gerektiğinin altını çizen Doğruyol, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sağlıkta şiddet olaylarıyla vatandaşın gözünde itibarını yitiren hekim, hemşire ve sağlık çalışanlarımız maalesef her geçen yıl ekonomik olarak da kayba uğramaktadırlar. Sorunların kartopu misali her geçen gün arttığı bu ortamda sağlık çalışanlarının taleplerinin hayata geçmesi elzemdir. Daha iyi çalışma şartlarının sağlanması ve temel ücretlerin iyileştirilmesi arzumuzdur. Bunun bir an önce gerçekleştirilmesi gereklidir. Hak ettikleri mali ve sosyal haklar, çalışma hayatını kolaylaştıracak imkânlar tüm sağlık çalışanlarına sunulmalıdır. Fedakârlık timsali, devletin şifa ve şefkat eli hemşire arkadaşlarımız en iyi çalışma şartlarında hizmet üretmeye layıktırlar. Onların verdikleri hizmetin de, özverinin de bir kaşlığı yoktur ama, alın terlerinin ve hak ettiklerinin verilmesi elzemdir. Bu temennilerle tüm hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası’nı kutluyor, kendilerine çalışma hayatlarında kolaylıklar diliyorum.”

(BSHA)

Yoruma kapalı.