Herşeyin Başı Sağlık.. Daha Sağlıklı Olmanın 8 Yolu

Sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalmak zor olabilir. Eski rutinlerde kalmak genellikle değişiklik yapmaktan daha kolay gözükür ancak aktif bir yaşam tarzı, sağlıklı beslenme ve mutluluğu destekleyen aktiviteler için zaman kazanarak, sadece iki hafta içinde sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.

1.Taşıt kullanımını azaltın.

Taşıt kullanmak yerine yürümek; kilo vermenize, stresi azaltmanıza ve ruh halinizi yükseltmenize yardımcı olur. Eğer seçeneğiniz varsa, araba kullanmak yerine iş ya da markete yürüyerek gidin. Ya da yürüyüşe çıkmak için günde en az otuz dakika (tercihen bir saat) ayırın.

2.Bir antrenman programı yapın.

Her gün antrenman için ne kadar zaman harcayacağınızı belirleyin, gerçekçi olmayı deneyin ve yapabileceğiniz bir plan yapın.

Her gün aerobik aktivite ve haftada iki veya daha fazla kez kuvvet antrenmanı olmak üzere toplam 2.5 saat (150 dakika) antrenman yapmalısınız. Bu yaşam tarzınıza uyacak şekilde ayarlanabilir.

Yapabiliyorsanız, haftada beş gün (150 dakika) kardiyo yapmayı deneyin. Ya da haftada üç kez bir saatlik kardiyo programı düzenleyin.

3.Ağırlık çalışın.

Ağırlık çalışmak yağsız kas kütlesi yaratır ve sağlıklı görünmenizi sağlar. Antrenmanı daha etkili bir şekilde geçirmenin en iyi yolu birden fazla kas grubunun aynı anda çalıştığı hareketler tercih etmektir.

4.Yüksek yoğunluklu antrenman (HIIT) yapmaya başlayın.

Saglıklı Beslenme
SAGLIKLI BESLENME

Kilo verme ve şekil alma söz konusu olduğunda, çok yüksek yoğunlukta kısa kardiyo aktiviteleri yapmak en iyi seçimdir.

HIIT antrenmanlarının herkes için uygun olmadığını unutmayın. Bu antrenmanı denemeden önce mutlaka doktorunuzla konuşun.

Sevdiğiniz bir kardiyo aktivitesi seçin. Koşmak, yüzmek ve eliptik gibi aktiviteleri deneyebilirsiniz.

Yaklaşık beş dakikalık bir ısınma ile başlayın. Ardından 30 saniye gibi daha kısa bir aralık seçin. Ardından, bu aktiviteyi 30 saniyelik yüksek tempolu yapın ve ardından bir ila üç dakika gibi daha uzun bir süre ara verin. Egzersizi on kez tekrarlayın.

5.Bir egzersiz arkadaşını bulun.

Başkası ile çalışmak antrenmanları daha eğlenceli hale getirir!

6.Daha fazla meyve ve sebze yiyin.

Meyve ve sebzelerle zengin bir diyet, kilo vermek için gereklidir. Ayrıca size vitaminler, mineraller ve lif gibi temel besin maddelerini sağlar. Günde en az beş porsiyon meyve ve sebze yiyin ve renklerini olabildiğince farklı olarak seçmeye çalışın. Porsiyonlarınızı almak için her öğüne meyve ve sebzeler ekleyin.

7.Buzdolabındaki sağlıksız yiyeceklerden kurtulun.

Gerçekten sağlığınızı ciddiye almaya başlayacaksanız, en baştan başlamak en iyisidir. Buzdolabında ve kilerinizde bulunan tüm sağlıksız yiyeceklerden kurtulun.

8.İşlenmiş gıda ve rafine şekerleri ortadan kaldırın.

İşlenmiş gıdalar ve şekerler, diyabet, kanser, kalp hastalığı ve felç gibi hastalıklarla bağlantılıdır. Tam tahıllar (yulaf, kinoa, tam buğday ekmekleri ve makarnalar), meyve ve sebzeler, baklagiller, fındık, et ve protein veya probiyotik açısından zengin süt ürünleri (kefir, yoğurt, süzme peynir) gibi ürünler tüketmeye gayret edin.

BAKINIZ: 2 Günde 5 Kilo Verdiren Diyet

 

Yoruma kapalı.