İştah Kesen Yiyecekler

Kilo sorunu yaşayan çoğu kişi aşırı iştahlı olmaktan yakınır. Sindirim sisteminin düzensiz çalışması ve psikolojik olarak kişinin kendisini kötü hissetmesine neden olan aşırı iştahlı olma hali hızla kilo almanıza yol açar. Diyet yaparken iştah kesici besinler tüketmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca iştah problemine neden olan faktörlerin farkına varmak oldukça önemlidir. Troit fonksiyonlarının düzensiz çalışması, demir eksikliği anemisi ve şeker hastalığı daha fazla yeme isteği duymanıza neden olur. Eğer aşırı iştahınız varsa öncelikle yaptıracağınız kan testi ile demir ve demir bağlama kapasitesi, troit ve gizli şekerinizin olup olmadığını öğrenmelisiniz. Tahlil sonuçlarına göre hiçbir hastalığınız yoksa iştah azaltan besinleri bolca tüketerek daha az yemek yiyebilirsiniz.

Yeşil Çay: Yeşil çay içeriğindeki güçlü antioksidanlar metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Yüksek oranda kafein içeren yeşil çay uykunuzu kaçırabileceği için sabah erken saatlerde içilmesi önerilir. Günde 2-3 fincan tüketebileceğiniz yeşil çay sayesinde iştah probleminin önüne kolayca geçebilirsiniz. Aynı zamanda kötü kolesterolünüzü düşürecek ve toksinlerin atılmasını sağlayacaktır.

Tarçın: Özellikle diyabet hastaları ve gizli şekeri olan kişilerin bolca tüketmesi gereken bir besindir. İnsülin seviyesini düşürerek kan şekerini dengede tutması sık sık acıkmanızı engeller. Genellikle yemeklerden sonra kan şekerinin yükselerek yeniden bir şeyler atıştırma isteğinizi önler. Ani tatlı krizlerine karşı iyi bir direnç sağlayan tarçını bitki çayları, süt, sütlü tatlılar ya da kahvenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Greyfurt: Yapılan araştırmalara gör diyet yapmadığınız halde dahi düzenli olarak günde bir bardak greyfurt suyunun içilmesi halinde bir ayda 1-2 kilo verildiği gözlemlenmiştir. Diyet yapan kişilere tavsiye edilen greyfurt suyu hem iştah azaltıcı hem de alınan kalorilerin yağa enerjiye dönüştürücü bir etkiye sahiptir.

Çorba: Yemeklerden önce tüketilen bir kase çorba midenizi dolduracağı için daha az yemenizi sağlar. Ama çorba seçerken dikkatli olmak gerekir. Tavuk suyu ve sebze çorbalarını bolca tüketerek hızla kilo verebilirsiniz. Ancak pirinç, şehriye çorbası, yağ ve un kavrularak yapılan terbiyeli çorbalar, üzerine ekilen yağlı soslar ve içine doğranan ekmekler daha fazla kilo almanıza yol açabilir.

Sarı leblebi: Ara öğünlerde gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz bir besindir. İştahınızı azaltmasının yanı sıra tokluk hissi verir ve mide asidini engellemesi açısından faydalıdır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Lif bakımından zengin olan yeşil yapraklı ıspanak, karalahana, madımak, marul, maydanoz, tere, roka, dere otu, nane ve fesleğen gibi sebzeler hacim bakımından fazla oldukları için midenizin daha kolay doymasını sağlar. Hem iştahınızı keser hem de doygunluk hissi veren bu sebzelerden salata yapabilir, içine zeytinyağı ve limon ilave ederek lezzet katabilirsiniz.

Mercimek: Vitamin ve mineral bakımından zengin olan yeşil, kırmızı ve sarı mercimek iştah azaltıcı bir etkiye sahiptir. Hem sindirim sisteminizi düzenleyen hem de iştahınızı azaltan bu baklagilleri bolca tüketebilirsiniz.

Yoruma kapalı.