Kabızlığa Ne İyi Gelir Evde? Kabızlığa İyi Gelen 20 Öneri!

Kabızlığa Ne İyi Gelir Doğal Yöntemler Neler?

Kabızlığa ne iyi gelir? Eğer bu soruyu araştıracak hale geldiyseniz ciddi bir kabızlık sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Halbuki kabızlığa ne iyi gelir doğal yöntemlerle kısmen çözülebilecek bir durum. Ancak yine de sürekli tekrarlayan bir kabızlığa sahipseniz doktora gözükmek de fayda olduğunu unutmayın.

Peki kabızlığa ne iyi gelir evde? Bebeklerde kabızlık için ne yapmalı? İşte kabızlığa iyi gelen yiyecekler ve içecekler.

Kabızlığa Ne İyi Gelir Doğal Yollar Nelerdir? Kabızlık Acilen Nasıl Giderilir?

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler olarak adlandırılsa da her zaman için doğal yöntemler anında etki vermez. Özellikle kabızlık sebebinize bağlı olarak yöntemlerin işe yarayacağını unutmayın. Bu aşamada kabızlığa ne iyi gelir evde sorusuna verilebilecek cevaplar şu şekildedir:

1- Kayısı

kabizliga-ne-iyi-gelir

Kayısı özellikle kuru kayısı olarak tüketildiğinde kabızlığı giderici özelliğe sahiptir. Diyetisyenler tarafından da önerilen kuru kayısı lifli bir meyvedir. Lifli olması kolay sindirilmesine neden olur. Kolay sindirilen yiyecekler halihazırda bozulan bağırsak sisteminin daha kolay hareket etmesini sağlar. Hem kabızlığı giderir hem de kabızlık esnasında bağırsakları bir nebze de olsa rahatlatır.

2- Muz

Muz, kabızlığa ne iyi gelir sorusuna cevap olarak akla gelmez aksine ishal için düşünülür. Halbuki kabızlık için de oldukça etkilidir. Yalnız tüketim miktarını iyi ayarlamak şarttır. Aksi takdirde kabızlık derdinizin de artması muhtemel. Günde bir adeti geçmediği müddetçe tüketilmesiyle bağırsakları yoluna koyar.

3- Yulaf

Kabızlık sebeplerinden birisi lifli gıdaların tüketilmemesidir. Lifli gıdalar sindirim ve boşaltımı çok daha kolaydır. Bağırsaklardan kolay geçmesinden dolayı diyet listesi içinde de çok sayıda önerilir. Yulaf tüketimi kabızlık gideren yiyecekler arasında ilk önerilerdendir. Yulafın tüketilmesiyle bağırsak üzerindeki yük azalır.

4- Rezene Çayı

Kabızlığa ne iyi gelir sorusuna verilecek cevaplar sadece yiyecekler için sorulmaz. Aynı zamanda içecekler için de iyi geldiği söylenebilir. Zaten yeşil çaylar diyet için önerilir çünkü boşaltımı hızlandırır, atılımı kolaylaştırır. Burada rezene çayı dikkate kabızlığa iyi gelen içecekler olarak göze çarpar, denenebilir bir seçenektir.

5- Beyaz Lahana

kabizliga-ne-iyi-gelir
Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Beyaz lahana belirli miktarda tüketildiği takdirde rahatlıkla kabızlığa iyi gelecektir. Sindirimi hızlandırıcı etkisi oldukça iyidir. Yalnız fazla tüketilmemesi de şarttır. Fazla tüketilmesi durumunda ishal bile yaratabilir ya da sindirim konusunda midenizi de rahatsız edebilir.

6- Zeytinyağı

Kabızlık denildiğinde akla gelen ilk unsurlardan birisi de zeytinyağıdır. Yalnız diğer yiyecek ve içeceklere göre zeytinyağı tüketmek o kadar kolay değil. Kimisi tarafından tadı tek başına kötü geldiği için tercih edilmez. Elbette tek başına tüketmenin de kabızlığa ne iyi gelir sorusuna cevap olamayacağı bilinmeli.

7- Armut

Çok sulu bir meyve olduğu için kabızlığa iyi geleceği konusunda görüşler mevcuttur. Sadece sulu olması değil lifli bir meyve olması da diğer bir sebeptir. Çabuk sindirilmesi de kabızlığın ekstra artmamasına neden olduğu konusunda garanti sağlar.

8- Pırasa

kabizliga-ne-iyi-gelir

Diyetlerde sık görülen bir diğer sebze de pırasadır. Diyet listeleri içinde olmasının sebebi kolay sindirilmesidir. Kolay sindirilebilir olması da kabızlığı kontrol etmeye yardımcı olur. Lifli sebze olması temel sebeplerinden birisidir.

10- Kahveli Süt

Kahveli süt kabızlığa ne iyi gelir sorusu için önerilir. Yalnız bu aşamada sizlere bir uyarıda bulunmak gerekiyor. Çünkü süt herkese iyi gelmez. Aksine sindirim problemi olan için süt ters etki yapar. Kimisine ishal olarak dönüş yaparken kimi zamanda aksine kabızlık bile yapabilir.

11- Beyaz Et

kabizliga-ne-iyi-gelir

Beyaz et içeriğinde bol lif bulundurur. Liflerinin çok olması sindirim ve boşaltımda ekstra yük oluşturmaz. Ekstra yük oluşturmamak, sindirimi kolaylaştırmak amacıyla beyaz eti yemek vakitlerinize ekleyebilirsiniz. Ancak beyaz et yanında genelde patates ikram edilir, patates tüketmemelisiniz.

12- Lifli Yiyecekler | Kabızlığa Ne İyi Gelir Evde?

Anında tuvalete çıkaran yiyecekler hakkında genel bir durumdan bahsetmek gerekirse lifli yiyecekler tercih edilmeli. Lifli yiyecekler oldukça geniş bir alana hitap eder. Kabızlık meselesine göre direkt tuvalete çıkaran şeyler olarak sunulabilir. Ancak uzun süredir kabızlık problemi ile karşı karşıyaysanız kabızlığa ne iyi gelir evde sorusu için size iyi gelmeyecektir.

13- En İyi Kabızlık İlacı

Kabızlık ilacı elbette kabızlık sorununuza dönüş yapmak için yeterlidir. Fakat, kabızlık ilacı başta olmak üzere diğer tüm sorunlarınızda internetten bilgi alarak kullanmamalısınız. İlacı ancak doktor gözetiminde almalısınız. Hele bir de kabızlık sık yaşanan bir durumsa temelde farklı sorunlar olabileceği için doktora danışmalısınız.

14- Spor ve Egzersiz

Kişiler kabızlık nasıl geçer diye kısa süreli araştırma yapsa da aslında tedavi yöntemleri arasında uzun süreli yapılması gerekenler bulunur. Bunların daşında da lif bakımından zengin besinler tüketmek kadar spor yapmak gelir. Kişide kabızlığa neden olan bir şekilde yemek alışkanlığı değil aynı zamanda kabızlık neden olarak hareketsizlikten kaynaklı belirtileri ortaya çıkabilir.

kabizliga-ne-iyi-gelir

Kişiye uygun bir spor programı, sağlık rehberi oluşturması gerekir. Haftanın en az üç günü tempolu yürüyüş, egzersiz ile başlangıç yapılabilir. Halihazırda spor geçmişi olan kişiler ise daha ağır ve yaptığı sporlara devam edebilir. Özellikle hareket halinde olmak hem yediklerinizin yakımını hızlandıracak hem de bağırsakların daha fazla iş yapmasına neden olacaktır.

15- Bol Su Tüketimi

Kabızlık belirtileri nelerdir diye baktığınızda aslında dışkının fazla katılaşmasından dolayı dışarı atılmaması ve bunun belirtileri gibi detaylı bilgi edineceksiniz. Bu aşamada kabızlığa ne iyi gelir diye soracaklara en önemli öneri bol su tüketimi olacaktır. Genelde su tüketimi iyi olmayan kişiler bu şikayetle karşılaşır. Gün içinde en az 8 bardak su içmeye özen göstermelisiniz.

16- Kafein Tüketimini Azaltın

Kahvesiz yapamam, çay benim için her şey diyebilirsiniz. Ancak bu dediklerinizin beraberinde kabızlığı da getirdiğini unutmayın! Eğer alınan önlemler yeterli olmazsa atlattığınız kabızlık ile tekrar karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden gün içinde 1 bardak Türk kahvesi, 2-3 bardak çay tüketimini geçmemelisiniz.

17- Stressiz Alanlarda Bulunun

kabizliga-ne-iyi-gelir

Kabızlık nedir veya tedavisi nasıl olur araştırırken bilmelisiniz ki kabızlık sadece kişisel yemek alışkanlığı ile sınırlı değil. Psikolojik anlamda yaşanan sıkıntılarda kabızlık gibi fiziksel belirtilere yol açabilir. Bu aşamada stres yönetiminiz olmalı. Eğer stres ile başa çıkamıyorsanız stres yaratan ortamlardan uzak durmalısınız. Stres bağırsak ve diğer organlarınızın çalışma düzenini doğrudan etkiler.

18- Tuvalet İhtiyacını Ertemeleyin

Tuvaletiniz geldiğinde bunu bekletmeden gidermeniz, vücudunuzu rahatlatmanız kabızlığa ne iyi gelir sorusunda size en net cevap olarak karşınıza çıkar. Bu aşamada tuvaletinizi erteleyip durduğunuzda makat ve bağırsaklarda oluşan birikme sonrasında dışarıya atılmak için zorluk yaratır. Eğer bu tarz bir alışkanlığınız varsa bir an önce vazgeçmelisiniz.

19- Yiyecekleri Sakince ve Uzun Süreli Çiğneyin

kabizliga-ne-iyi-gelir

Hızlı yemek yemek kabızlığa neden olan alışkanlıklardan birisidir. Ağızda yeterince parçalanmayan yiyecekler daha sonra midede öğütülemez, bağırsaklarda atılım esnasında ise ekstra zorluk yaratır. Bu aşamada ağızda yemeği olabildiğince iyi çiğnemeli, bekleterek hareket etmeli. Çiğnenmeden yutulan her bir besin sonrasında sindirim problemi yaratacaktır.

20- Kabızlığa Ne İyi Gelir Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

Bebeklerde önce güzel bir takip yapılmalı. Gün aşırı tuvaletini yapan bebeğiniz eğer 2-3 günde bir tuvaletini yapıyorsa, yaparken husursuz ya da özellikle ağlıyorsa kabız olduğunu anlamalısınız. Kendilerini iyi ifade edemedikleri için takip yöntemi en dikkat edilmesi gereken aşamadır.

Kabız olan bebeklerde ılık su ile banyo iyi gelen yöntemlerden birisidir. Özellikle karın bölgesine masaj yaparak (bastırmadan) yıkamalısınız. Poposuna çok az miktarda bebek yağı sürmek, duş dışında da karnına masaj yapmak gerekebilir. Tüm bunlara rağmen geçmiyorsa doktora götürmeli ve uygun tedavi başlatılmalıdır.

Yoruma kapalı.