Kaju Kilo Aldırır mı ? 1 Adet Kaju Kaç Kalori?

Kajunun Besin Değerleri Nelerdir ?

Kaju kilo aldırır mı ? sorusu daha çok bu meyveyi severek tüketen bireyler tarafından sorulmaktadır.  Kendine has bir tadı ve aroması olması nedeniyle sevilen kuru yemişler arasında yerini almıştır. Vegan beslenme için de tercih edilen kajunun genel olarak tüketicisi oldukça fazladır.

16. yüzyılda Portekizliler’in coğrafi keşif için çıktıkları Brezilya seyahati sonucunda, kaju ağacını keşfetmeleriyle dünya, kaju ağacıyla tanışmış oldu. Ana vatanı Brezilya olan kaju ağacı, tropik bir meyve ağacı özelliğine sahiptir.Bu tropikal meyvenin 100 gramında yaklaşık olarak 553 kalori bulunmaktadır. Bu da kaju tüketmeyi sevenlerin aklına, kaju kilo aldırır mı ? sorusunu getirmektedir.

Kaju Kaç Kalori?

Günlük yaşamda sıklıkla tüketilen Kaju kaç kalori?  100 gram kadar kaju yaklaşık olarak 550 kaloridir. Ayrıca yaklaşık olarak 44 gram yağ, 33 gram karbonhidrat ve 18 gram protein içermektedir. Kaju vücut için gerekli birçok besin ve vitamini bünyesinde bulunduran zengin bir kuruyemiştir. Vücuda pek çok faydası olan kajunun fazla miktarda tüketilmesi vücuda zarar vermektedir. Bu sebeple kaju yeterli miktarda tüketilmelidir.

Kajunun vücudumuza birçok faydası vardır. Zengin bir içeriğe sahip olan kaju, göz ve diş sağlığına iyi gelmektedir. Zekâ ve beyin gelişiminde de oldukça önemli bir yere sahip olan kaju büyük küçük herkes tarafından tüketilmelidir.

Çiğ olarak tüketilmesi önerilen kaju; içeriğinde bulunan yağ, karbonhidrat ve protein sayesinde vücut için gerekli besin kaynaklarındandır. Kaju, yüksek miktarda yağ barındırmasına rağmen kanda ki yağ değerini düzenlemektedir.

Kaju Kilo Yapar mı? Kaju Kilo Aldırır mı ?

Kaju kilo aldırrı mı?
Kaju kilo aldırrı mı?

Doğal olarak tropik iklim bölgelerinde yetişen kaju meyvesiyle ilgili kaju kilo yapar mı ? Kaju kilo aldırır mı soruları sıkça merak edilen soruların başında gelmektedir. Bu nedenle kajunun, kuru yemiş olarak tüketilmesi durumunda, kilo aldırıp aldırmadığı konusu sıklıkla irdelenmektedir. Diyet listeleri içinde yer verirken mutlaka kalorisine bakmak gerekir.

Kaju ağacının doğal yetişme koşullarına bakıldığı zaman; yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık geçen Brezilya, Hindistan ve Afrika kıtasında ki ülkeler de yetiştiğini söylemek mümkündür.

Besin değerlerine bakıldığı zaman 100 gram kaju yaklaşık olarak 44 gram yağ, 30 gram karbonhidrat, 18 gram protein ve az miktarda potasyum ve sodyum bulunur. Bu besinlerin kalori cinsinden değeri ise yaklaşık olarak 553 kaloridir. Normalde faydalı olan kaju, doğru tüketilmediği takdirde, istenmeyen kilo sorunlarına yol açabilmektedir.

1- Kajunun Besin Değerleri Nelerdir ? Kaju Kilo Aldırır mı ? 

Kaju kilo aldırır mı
Kaju kilo aldırır mı

Kaju kilo aldırır mı ? sorusunu sormadan önce kajunun besin değerleri bilinmelidir. Kajunun besin değerlerini de  incelendiğinde, 100 g kajuda yaklaşık olarak 44 g yağ, 30 g karbonhidrat 6 g şeker, 18 g protein ve az miktarda da olsa potasyum ve sodyum bulunmaktadır.

Belirtilen besinlerin kalori cinsinden değeri ise 100 g için yaklaşık 553 kaloridir. Bu miktar korkutucu gözükebilir. Ancak düzenli tüketildiği takdirde kilo sorunları yaşamak bir kenara, vücuda birçok fayda sağlamaktadır.

2- Kaju Kaç Kalori? 1 Adet Kaju Kaç Kalori?

Peki gerçekten Kaju kaç kalori? Özellikle kuruyemiş yemeyi seven ve kilosuna dikkat eden kişiler tarafından sorulan sorulardan biridir. Kilo almak istemeyen ve vücuduna dikkat etmek isteyenlerin sorması gereken buna göre tüketmesi gereken noktaların başındadır. Her ne kadar ara öğünlerde kuru yemişler önerilse de aşırıya kaçılması da kilo alımına sebep olmaktadır.

İçerdiği zengin vitamin, mineral içeriği ve yüksek besin değeri ile vücut sağlığına birçok faydası olan kaju oldukça değerli besinler arasındadır. Üretimi genellikle tropikal iklimde gerçekleşen ve meşakkatli bir üretim sürecine sahip olan kajunun ne kadar tüketilmesi gerektiği ve Kaju kaç kalori merak edilen konulardandır. Ülkemizde pahalı olan kuruyemişlerin başını çeken kaju yaklaşık % 70 oranında yağ, %20 oranında karbonhidrat ve  %10 oranında protein içermektedir.

3- 1 Adet Kaju Kaç Kalori?

Tane tane tüketenler için; 1 adet kaju kaç kalori? 1 adet çiğ kaju yaklaşık olarak 10 kaloridir.  1 avuç kaju ise yaklaşık olarak 140 kaloridir. Kaju içeriğinde bulundurduğu yüksek magnezyum ve kalsiyum ile iskelet kemik yapısı açısından oldukça sağlıklıdır.

Cilt sağlığı için de oldukça faydalı olan kaju ayrıca yara iyileştirici olarak da kullanılmaktadır. Kaju yağı cilde sürüldüğünde akne ve siyah noktaları iyileştirmekte ve oluşumunu önlemektedir. Ayrıca içeriğinde ki E vitamini ile cildi besler ve yaşlanmaya karşı cildi korur.

Kaju doğal içeriği sayesinde mide ve bağırsak sağlığını korumakta ülser ve gastrite iyi gelmektedir. Antibakteriyal özelliği sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

4- Kaju Kilo Aldırır Mı?

Kaju kilo aldırır mı sorusu özellikle diyet yapan ve kilosuna dikkat eden kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Yüksek miktarda yağ bulundurduğu bilinen kaju kilo aldırdığı ve zararlı olduğu düşünülse de kandaki iyi kolesterolü düzenlemektedir. Bu sebeple kaju yeterli miktarda tüketildiğinde kilo alımının aksine kilo vermede etkilidir.

Özellikle diyet yapan ve yüksek besin içeriğine sahip zengin kaynaklarla beslenmek isteyen kişiler kilo vermede kajuyu tercih edebilirler. Kaju doğru miktarda tüketildiğinde hem gerekli besini sağlar hem de kilo vermeyi destekler. Kajunun fazla tüketilmesinin vücutta yağ artışına ve kilo alımına sebep olacağı bilinmelidir.

Kaju Faydaları

YouTube video

Kaju faydaları, doğru tüketildiği takdirde söz konusu olacak bir konudur.  Peki kaju faydaları nelerdir? Kajunun doğru tüketiminde sağlayacağı faydalar şöyledir;

  • Cilt sorunlarının tedavi edilmesi ve cildin pürüzsüz bir yüzey haline gelmesinde, yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunu içerisindeki bakır ve antioksidanlar sağlamaktadır.
  • Yine içinde bulunan antioksidan ve çinko, kuvvetli bir bağışıklık sistemi oluşturmaya oldukça elverişlidir.
  • İçinde bulunan antioksidanlardan lutein ve zeaksantin, göz sağlığına oldukça faydalıdır.
  • Düzenli tüketildiği takdirde içerdiği magnezyum, baş ağrısı şikayetlerini oldukça azaltacaktır.

Kaju fıstığı yemeklerde de kullanılmaktadır. Kaju fıstıklı tereyağlı tavuk tarifi buna örnektir. Lezzetli de olsa bu ve benzeri yemekleri dengeli tüketmek önemlidir.

Görüldüğü gibi kaju istenmeyen kilolara sebep olmasının yanında, birçok faydası da bulunmaktadır. Kısacası Kaju kilo aldırır mı ? sorusuna hem evet hem hayır cevabı vermek mümkündür. Eğer tüketimi doğru yapılırsa, bu sorunun ortaya çıkmayacağı da aşikardır.

Yoruma kapalı.