Kan Vermek Kilo Aldırır Mı?

Kan İmal Edilemeyen Tek İlaç

Kaynağı insanın kendisi olan kan yaşam için büyük önem taşır. Çeşitli hastalıklar ya da geçirilen kazalar sonucunda kan kaybı yaşayan kişilere kan vererek hem bir insanın canını kurtarabilir hem de daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Kan vermek hem fiziksel hem de ruhsal yönden size fayda sağlar. Bazı kişiler kan vermenin önemini bilmelerine rağmen kilo aldırdığı düşüncesi nedeniyle kan vermekten çekinir. Oysa kan vermek kilo alımında çok düşük bir etken olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Kan Verince Kilo Alınır Mı?

Kan verince vücuttan eksilen kanın yeniden vücut tarafından üretilmesi için kan hücreleri kendini yenilemeye başlar. Kan verdikten birkaç gün içinde iştah artışı görülebilir. Özellikle kan yapan kırmızı et, pekmez gibi besinler daha fazla tüketilmeye başlanabilir. Ancak bu süreç oldukça kısa olduğu için kilo almaya neden olacak kadar etkili değildir. Belli besinleri daha fazla tüketme ihtiyacı duyulabilir. Günlük aldığınız kalori miktarında az da olsa artış görülebilir. Bu dönemde vücudunuzda yeni kan hücreleri oluşur. Hücre yenilenmesini sağlayan kan verme işlemi sonrasında her ne kadar iştah artışına bağlı kilo alımı görülse de aslında uzun vadede size kilo verdirecektir.

Kan Vermenin Kilo Vermedeki Etkisi

Sağlınız açısından birçok faydası bulunan kan verme işlemi sonrasında daha kolay kilo verebilirsiniz. Kendini yenilemeye başlayan kan hücrelerinin üretilmesi için vücudunuzun metabolizma hızı daha da artacaktır. Metabolizmanızın hızlanması sayesinde kan verdikten belli bir süre sonra yediklerinizi daha hızlı bir şekilde yakabildiğinizi fark edeceksiniz.

Kan vermek aldığınız kalorilerin yağa dönüşmesini engeller ve vücutta yağ depolanmasının önüne geçer. Vücudunuzdaki fazlalıkların atılmasına yardımcı olup yağların daha kolay erimesini sağlar. Ayrıca kötü kolesterole neden olan kandaki yağ miktarında ciddi oranda azalma sağlanır. Kan dolaşımının düzenlenmesi ve kandaki toksinlerin atılması gibi birçok fayda sağlayan kan verme işlemi sonrasında daha kolay kilo verilebildiği gözlemlenmiştir.

Kan Vermenin Sağlık Açısından Önemi

Özellikle migren, kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet hastalıklarının geçmesinde fayda sağlayan kan verme işlemi aynı zamanda stres, yorgunluk, halsizlik, depresyon gibi ruhsal sorunlara da iyi gelir. Mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonunun daha kolay salgıladığından kendinizi daha güçlü daha enerjik ve zinde hissedersiniz. Kemik iliği yağlanması sorununa iyi gelir. Kan verirken rutin kontrollerinizi de yaptırmış olacağınız için olası hastalıklara karşı erken teşhis yapılabilir.

Kimler Kan Veremez ?

18-65 yaş arasındaki her sağlıklı kişi yılda en fazla 4 defa kan verebilir. Hemoglobin değerleri düşük, 50 kilonun altındaki kişiler, alkol ve uyuşturucu bağımlıları, kan pıhtılaşması sorunu olanlar, kalp krizi geçirenler, doku ya da organ nakli yaptıranlar, yüksek vücut ısısı olanlar, düşük ya da yüksek nabız sayısı olanlar, sara hastaları ile sürekli ilaç kullanan kişilerin kan vermesi tehlikelidir.

Yoruma kapalı.