Su İçerek Nasıl Zayıflanır?

Sağlıklı yaşam için gerekli temel besin olan su kilo vermeyi kolaylaştıran en önemli faktördür. Çoğu kişi vücut susuz kalınca acıktığını düşünerek daha fazla yemek yiyor. Oysa susuzluk açlık hissi verir. Açlık hissettiğinizde bir bardak su içerseniz açlığınız kolayca bastırabilirsiniz. Yemek yediğiniz halde hala açlık hissediyorsanız su içerek daha fazla yemek yemenin önüne geçebilirsiniz. Yeme isteğinizin açlıktan kaynaklı olup olmadığını bir bardak su içtikten 30 dakika sonra hala açlık hissedip hissetmediğinize göre değerlendirebilirsiniz.

Zayıflamak İçin Günde Ne Kadar Su İçmek Gerekli?
Vücudunuzun günlük su ihtiyacının ne kadar olduğu kilonuza ve günlük yaptığınız egzersiz faaliyetine göre belirlenir. Ağır işte çalışanlar, sporcular ve yaz aylarında daha fazla su tüketilmelidir. Kadın ve erkeklerin içmeleri gereken su miktarı da farklıdır. Sağlıklı bir vücut için erkeklerin günde 13-14 bardak kadınların ise 9-10 bardak su içmeleri gereklidir.

Zayıflamak için günlük içmeniz gereken su miktarı vermeniz gereken kilo miktarına göre belirlenir. Vermek istediğiniz kilo miktarı 5 kilo ise 1 bardak fazladan su içmeniz gerekir. Her 5 kilo fazlalık için 1 bardak su tüketilerek vücuttan yağların atılması sağlanır. Aşırı su tüketmek idrar yolu ile vücuttaki faydalı minerallerin atılmasına yol açıp su zehirlenmesine neden olabileceği için dikkatli olmak gereklidir. Ayrıca kahve, çay, bitki çayları gibi sıvılar hiçbir zaman suyun yerini tutmaz. Zayıflamak için her gün ortalama 2-3 litre su tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

Halsizliğinizi Alıp Enerji Verir
0 kalorili faydalı bir besi olan suyu kilo alma kaygısı yaşamadan her zaman rahatlıkla içebilirsiniz. Vücut için gerekli olan birçok minerali sağlayan su diyet yaparken kan şekerinizi dengeler ve tansiyon düşmesi gibi sorunlar yaşamanızı engeller. Gün içinde kendinizi halsiz ve yorgun hissetmemeniz için mutlaka içmeniz gereken su içerek daha kolay konsantre olabilir ve sık sık uyuklama isteğinizi durdurabilirsiniz. Baş ve eklem ağrılarınıza iyi gelir ve size canlılık verir.

İştahı Azaltır ve Tok Tutar
Sık sık yemek yeme isteğinize dur diyecek kadar güçlü bir etkiye sahip olan su günlük almanız gerekenden daha fazla kalori tüketmenizi engeller. İştahınızı azaltmak için açlık hissettiğinizde hemen bir barda su içip 10 dakika sindirilmesini bekleyin. Böylece yeme isteğinizin önüne geçebilirsiniz. Kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olan su içerek ani bastıran tatlı krizlerinizi önleyebilirsiniz. Özellikle yemeklerden kısa bir süre sonra kan şekerinizin düşmesine bağlı olarak yeniden açlık hissediyorsanız su içmek büyük fayda sağlayacaktır.

Yemeklerden önce bir bardak su içmek midede dolgunluk yarattığından daha az yemek yersiniz. Yemeklerden sonra bir bardak su içmek ise daha hızlı sindirilmesini sağlar. Ayrıca sabahları uyanır uyanmaz ve gece yatmadan önce içilen bir bardak su metabolizmanızın hızlı çalışmasına yardımcı olduğundan daha kolay kilo verebilirsiniz.

Yoruma kapalı.