Karantina Günlerinde Fit Kalmak

Karantinadayken Nasıl Fit Kalınır?

Karantina günlerinde fit kalmak devamlı evde olmak zorunda kalındığından oldukça zorlayıcıdır. Ancak çeşitli önlemlerle bunu başarabilmek elbette mümkündür. Corona virüs nedeniyle bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de pek çok iş yeri sınırlı personelle çalışmakta.

Mart 2020 itibari ile özellikle ülkemizde koronavirüs tehdidine karşı daha dikkat etmek amaçlı evde gönüllü karantina başlatıldı. Corona virüsü, Türkiye genelinde daha fazla yayılmasın diye karantina günlerinde evde verimli çalışmaya yönelik bir takım planlar hazırlandı.

Bazı iş yerleri çalışanlarına evden çalışma ve uzaktan çalışma şeklinde imkânlar sundu. Eğitim öğretim de uzaktan eğitim şeklinde ve evde sürdürülmekte olduğundan ev ahalisi komple eve kapandı.

Karantina Günlerinde Fit Kalmak

Her gün sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve akşam yemeği olmak üzere günde üç öğün yemek düzenli bir şekilde yenmekte. Üç öğün yemeğin yanında ara öğünler ve atıştırmalıklarla oldukça yoğun bir şekilde yeme içme döngüsü içine girildi.

Bu durum da haliyle bünyede fazlalıkların oluşmasına neden olacaktır. Virüsle alakalı son haberleri izlerken aslında hareketsiz yaşam şeklimizi nasıl verimli hale getirmeliyiz bunu düşünmeliyiz.

Mart haberleri gündeminde virüs olsa da bizler de fit kalmanın yollarını aramalıyız. Bu şekilde yeme içmeye devam edilirse fazla kilolar kaçınılmaz bir yük olmaya aday olarak karşımıza dikilecektir yakında.

Fazla kilolardan kurtulmak için uğraşmak mı? Yoksa kilo almamak mı? Diye sorulursa elbette kilo almamak. Ama alınmış fazla kilolardan da kurtulmak gerekli. O halde ne yapılmalı?

Sağlıklı Beslenme Düzeni Geçiş Süreci

Sağlıklı Beslenme Düzeni Geçiş Süreci

Düzenli ama sağlıklı beslenme düzeni geçiş sürecien kısa zamanda yapılmalı. Sık ama az yeme düzeni evde kalındığında uygulanacak en iyi yöntemdir.

Sabah erken kalkıp kahvaltı yaparak güne başlamak, kilo alımına karşı bir adım öne geçmek demektir. Sonrasında 2 saat sonra yenecek ara öğün atıştırmalığı yine sağlıklı olan ceviz( ama sınırlı ) ve elma dan 2 saat sonra yenilecek hafif bir öğle yemeği ile devam edilmeli.

Öğle yemeğinden 2 saat sonra ise yine bir sağlıklı ara öğün yoğurt tüketilebilir 1 kâse kadar. Akşam yemeğinde yine haşlama ya da yağsız olarak pişirilmiş bir et proteini ve ya sebze yemeği yanında salata harika bir alternatif olur.

İki saat sonra yenilen bir avuç leblebi ile birlikte günlük yeme maratonu tamamlanır. Zaten erken yatmaya alışan vücut bunun bir tatil değil de zorunluluk olduğu komutunu almaya devam ettikçe erken yatmaya ve erken kalkmaya da kendini programlayacaktır.

Ev Sporları

Ev Sporları

Ev sporları denildiğinde akla ilk gelen evde kurulmuş bir spor salonu olmamalıdır. Ev içine yapılacak pek çok spor bulunmaktadır. Bunun için sosyal medya platformlarından yararlanılabilir. Ama birkaç tanesi kendi başına dahi yapılabilmektedir.

İlkokuldan beri yaptığımız kültürfizik hareketlerini yapmak için yere bir yorgan serilebilir. Tüm aile müzik eşliğinde bu hareketleri eğlenerek yapabilmek mümkündür. Özellikle çocuklar bu aktiviteye bayılacaklardır.

Ebeveynler için de hem spor hem de çocuklarla geçirilen kaliteli zaman açısından düşünüldüğünde bir taşla iki kuş vurmak gibi olacaktır. Bu spor zamanında camı açmak ve eve temiz hava girmesini sağlamak da önemli bir ayrıntıdır.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Hazırlamak

Evde boş kaldıkça ya da ara öğünlerde tüketmek üzere sağlıklı atıştırmalıklar yapılması her yemek yeme isteği geldiğinde hiç olmazsa sağlıklı bir alternatif sunacaktır. Bu atıştırmalıklara birkaç örnek verelim.

Meyve Cipsi

Meyve Cipsi

Malzemeler

1 adet büyük boy elma

1 adet büyük boy armut

1 adet muz

Tarçın

1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı

Elma, armut ve muzlar ince ince doğranır. Üzerine bal ve tarçın serpilir yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine dizilirler. 100 derece fanlı fırında 45 dakika pişirilir. Son 15 dakikasında fırın 120 dereceye çıkartılır ama kontrollü olarak alt üst edilerek pişirilir.

Fırından çıkartıldıktan sonra soğumaya bırakılır. TV karşısında atıştırmalık bir şey arandığında sağlıklı bir alternatif olacaktır.

Kakaolu, Tarçınlı Leblebi Topikleri

Kakaolu, Tarçınlı Leblebi TopikleriKakaolu, Tarçınlı Leblebi TopikleriKakaolu, Tarçınlı Leblebi TopikleriKakaolu, Tarçınlı Leblebi TopikleriKakaolu, Tarçınlı Leblebi Topikleri

Malzemeler

1 su bardağı sarı leblebi

1 yemek kaşığı kakao

2 yemek kaşığı bal

½ fincan su

Yapılışı

Sarı leblebi ile rondodan geçirilir. 1 yemek kaşığı kakao ve 2 yemek kaşığı bal ilave edilir. İyice yoğurulur. Kıvamı koyu olursa sıcak su ilave dilebilir.

Sonra bu karışım içerisinden ortalama ceviz büyüklüğünde hamur  parçaları koparılarak yuvarlanır. Yapıldıktan sonra üzeri kurumasın diye folyoyla sarılı.

Yeme isteği geldiğinde bunlardan atıştırarak bu isteği frenlemek mümkündür.

Yulaf Kepekli ve Cevizli, Meyveli Kurabiye

Yulaf Kepekli ve Cevizli, Meyveli Kurabiye

Malzemeler

2 su bardağı yulaf unu

2 yumurta

1 su bardağı yulaf kepeği

1 çay bardağı pekmez

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

1 portakal

1 çay bardağı ceviz içi

Yapılışı

2 yumurta, pekmez ve portakal suyu bir karıştırma kabında karıştırılır. Sonrasında portakal kabuğu rendesi ve yulaf kepeği ile yulaf unu bu karışıma eklenir.

Kabartma tozu, vanilya da serpilir ve yoğurulur. En son olarak ceviz elle kırılarak eklenir. Fırında 180 derecede pişirilir. 20-25 dakika yeterli oluyor.

Ama fırın konusunda çeşitli zamanlar olabilir. 10 dakikadan sonra kontrollü pişirim yapılmalıdır.

Afiyet olsun.

Yoruma kapalı.