Kenevir Yağı Nedir? 10 Farklı Kenevir Tohumu Yağı Faydaları Neler?

Kenevir Yağı Nasıl Kullanılır?

Kenevir yağı son yılların en çok tercih edilen ve kullanılan yağlarının başında gelmektedir. Kişisel olarak tüketilebildiği gibi tıbbi anlamda da tüketimi söz konusudur.

Normal şartlarda kenevir üretilmesi yasak bitkiler kapsamında yer alır. Geçmiş yıllarda Türkiye dahil dünyada üretimi serbestti. Günümüzde kimi ülkelerde serbestliği devam etmektedir.

Ancak ülkemizde kenevir üretim aşamaları devlet tarafından belirlenmiştir. Sadece 21 şehirde devletin kontrolü kapsamında çoğaltılır.

Aksi durumda ürettiği tespit eden kişi ya da kişiler yargılanmaktadır. Suçlu bulundukları takdirde hapis cezasına varana dek durumlar söz konusudur.

Ülkemizde bu derece yasaklı ve ciddi görülen bir bitki olmasından ötürü kenevir yağı faydaları ve nasıl elde edildiği konusunda merak duygusu oluşturur.

Psikolojik olarak zararları olsa da aslında kenevir tohumu yağı faydaları ile say say bitmeyecek kadar çoktur.

Kenevir Yağı Nedir?

kenevir-yagi-kenevir-tohumu-yagi

Kenevir yağı, kenevirin tohumlarının toplanarak soğuk sıkım press işleminden geçirilmesiyle elde edilen bir sıvıdır.

Günümüzde çeşitli bitkilerin yağları bulunur. Kenevir tohumu yağı da onlardan sadece birisidir. Düşük sıcaklıklar aracılığıyla preslenen tohumlardan özel yağlar üretilir.

Bu yağ düşük sıcaklıktaki ortamlarda kullanılmalı ve korunmalıdır. 70 dereceye kadar dayanıklılığı vardır fakat bunun üzerindeki bir sıcaklık yağın dengesini bozar.

Kenevir Yağı Nasıl Yapılır?

kenevir-yagi-kenevir-tohumu-yagi
Kenevir Yağı

Ülkemiz kapsamında düşünüldüğünde kenevir üretim noktaları bellidir. Oluşturulan bu alanlarda dikme biçme işlemi sonrası toplanır. Toplanan kenevirler kullanım amacına göre ayrılır.

Kısıtlı miktarda toplanan kenevirler üretim merkezleri için özenle miktar bazında ayrıştırılır. Kenevir yağı için ayrılan kenevir tohumları üretim alanına götürülür.

Burada soğuk press yöntemiyle sıkma işlemi gerçekleşir. Soğuk press olması kenevir içinde yer alan yararlı maddelerin azalmadan, kullanılabilir olmasını sağlar.

Kenevir Yağı Faydaları Neler? Soğuk Sıkım Kenevir Tohumu Yağı Faydaları Hangileri?

kenevir-yagi-kenevir-tohumu-yagi
Kenevir Tohumu Yağı

Kenevir yağının faydaları günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle yurt dışında doktorların karşılaştıkları manzaralar ve hastaların toparlanma hızı bu noktada bilgi vermektedir.

Dünya çapında yapılmış bir araştırma olmasa da kenevir yoğumu yağı ne işe yarar sorusu için çeşitli bilgiler verilebilmektedir.

Kenevir yağının faydaları arasında:

1- Kenevir tohumu yağı kanser hücrelerinin (başta akciğer kanseri) yok olmasını sağlar.
2- Ciltte yenilenme ve canlanma oluşturur.
3- Yüksek kolestrol kontrol altına alınır.
4- Hücreleri yeniler, ciltteki sivilcelerin azalmasını sağlar.
5- Geçmeyen kas ve eklem rahatsızlıklarının azalmasına neden olur.
6- Şekere olan bağımlılığı azaltır.
7- Bağışık sisteminin oldukça iyi ve sağlam olmasına neden olur.
8- Hormon düzenler. Regl düzenini elde eder.
9- Protein ihtiyacını karşılar.
10- Yaşlanma etkenlerini ortadan kaldırır.

Kenevir yağı faydaları ve zararları kapsamında bu ve buna benzer faydalardan bahsedebilmektedir. Kişiler, kenevir yağı neye iyi gelir sorusuna aldığı olumlu yanıtlardan ötürü bu yağa yönelmektedir.

Tıbbi Kenevir Yağı Zararları Neler? Kenevirin Zararları Var mı?

kenevir-yagi-kenevir-tohumu-yagi

Her ne kadar ilk olarak kenevir yağ ne işe yarar diye araştırılsa da akla düşen sorulardan birisi de kenevir tohumu zararları nelerdir şeklindedir.

Kenevirin zararları elbette ki bulunmaktadır. Özellikle doğrudan tüketimi ile birlikte uzun vadede vücuda zararları söz konusudur.

Kenevir tohumu yağı kullanıldığında da zararlarından söz edilebilir. Burada da üretim firması ve üretim aşamalarından emin olunmayan yağların tüketilmesiyle alakalıdır.

İçeriğine, üretimine ve üretim firmasına güvenilmeyen ürünler asla kullanılmamalıdır.

Kenevir Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Kenevir Yağı Nasıl Tüketilir?

Kenevir tohumu yağı kullanımı için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Öncelikle bilmelisiniz ki bu yağı kızartma yağı olarak kullanamazsınız.

Yağın 70 derece ve üstünde kullanılması içeriğindeki yararlı vitaminlerin yok olmasına neden olur. Bu yüzden kullansanız da fayda alamazsınız.

Bunun yerine normal sıcaklığındayken yemeklere bir iki kaşık katabilirsiniz. Yine salatalarınızı tatlandırmak adına tercih edilebilir.

kenevir-yagi-kenevir-tohumu-yagi

Kenevir Yağı Nasıl Kullanılır, Doğrudan İçilir mi?

Kenevir tohumu yağı doğrudan içilerek de tüketilebilir. Şurup tükettiğinizi düşünerek günlük bir kaşık içebilirsiniz.

Genellikle günde iki kaşık birer birer olmak üzere tüketilir. Doğrudan içilmesinde herhangi bir sorun genel olarak görülmez.

Fakat ilk defa kullanacaksanız ve belirli bir sağlık probleminiz varsa doktora danışmadan kullanmamalısınız.

Kenevir Tohumu Yağı Ne Zaman İçilmeli?

Kişilere uzmanlar tarafından kenevir yağ tüketimi sırasında bir saat dilimi verilmemiştir. Aksine kişilerin sadece düzenli kullanması yeterli olacaktır.

İster sabah tok karnına isterseniz gece yatmadan yağı tüketebilirsiniz. Sadece aşırı kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Faydalarını görmüyorsanız içeriği konusunda sorun olma olasılığı olduğundan kullanmayı bırakmalısınız.

kenevir-yagi-kenevir-tohumu-yagi

Kenevir Yağı Kullanıcı Yorumları Neler? Kenevir Tohumu Yağı Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Kenevir yağ kanser hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Buna bağlı olarak tüketerek olumlu yorumlar yapanlar mevcuttur.

Yalnız kanser değil, cilt problemlerine ve ağrılarına iyi geldiğini savunanlar bile bulunur. Bu aşamada elbette olumsuz yorumlar da mevcuttur.

Olumsuz yorumların genel havası ise işe yaramadığı yönünde serzenişleri içermektedir.

Yorumların dışında bahsedilen bu yağı kullanan kişilerin dikkatli olması gerekir. Küçük yaştakiler, hamileler ve emzirenler tercih etmemelidir.

Ciddi bir hastalığınız varsa ve CBD kenevir yağı faydaları arasında hastalığınıza iyi geldiği yazıyorsa kişisel olarak kullanmayın. Doktora mutlaka danışın.

İlginizi Çekebilir: 6 Maddede En Çok Yağ Yakan Spor Hangisi? 

YouTube video

Yoruma kapalı.