6 Maddede En Çok Yağ Yakan Spor Hangisidir ? 

En Çok Yağ Yakan Spor Nedir? Hangi Sporu Yapmalı?

Spor yapmayı seven ve bu arada da fazla kalori yakmak isteyen kişiler için en çok yağ yakan spor hangisidir sorusunu oldukça merak etmektedir.

Hayatınızda muhakkak en çok yağ yakan spor hangisidir diye araştırma yapmış olmalısınız. Çünkü hayatınızın bazı zamanlarında kilo vermek istemiş olabilirisiniz ya da metabolizmanızı spor ile desteklemek durumunda kalmış olabilirsiniz. Bazen web içerikleri resimler içerse bile yetersiz kalmış olabilir ve siz de en çok kalori yakan hareketler video halinde olsa daha iyi olurdu diye hayal etmiş olabilirsiniz. Çok şanslısınız ki yüksek teknoloji çağında, yani web 3 çağında yaşıyoruz ve sınırsız kaynaklar ellerinizin altında.

YouTube video

Fazla kilolarınızdan en hızlı şekilde kurtulmanız için veya kolay, pratik bir şekilde form bulmak ve kalori yakmanızı sağlayacak çeşit çeşit spor dalı mevcut. Hangisi çok daha etkili ya da daha çok kalori yakar, sorusunun cevabını sizin azimli ve istekli olmanız belirliyor fakat biz yine de kilo vermek için için en fazla kalori yakan spor dallarını derledik.

En Çok Kalori Yakan Spor – En Çok Kalori Yakan Spor Hareketleri Nelerdir ?

Spor öncesi en çok kalori yaktıran spor hangisi diye düşünmeden önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi devamlılık sağlar mıyım diye düşünün. Sizin herhangi bir spor geçmişiniz yoksa, başladığınız her spor dalı sizlere kesinlikle kalori yaktıracaktır. Bir müddet sonra vücudunuz o spor dalına alışırsa, spor düzeninize farklı bir şey/ bir spor çeşidi ekleyerek ya da spor sürenizi daha da arttırarak, yakacağınız kalori miktarını da arttırabilirsiniz.

Günlük hayatınızda yaptığınız yürüyüş, jogging, ip atlamak ya da öylesine zıplamak yapılacak etkili spor hareketlerinden olabilir. Bunlara ek olarak evde yaptığınız plank, squat ve bisiklet gibi egzersizler daha çok pilates hareketleri olduğu için hem kalori yaktırır hem de sizleri fazla yormadan forma sokar. Şimdi gelelim yaşam koçları ve beden eğitimciler tarafından en çok kalori yaktıran, daha fazla yağ yakmayı sağlayan spor dallarına.

En Çok Kalori Yaktıran Spor Dalı Nedir – En Çok Yağ Yakan Spor Hangisidir ?

Fiziksel aktiviteyi günden güne arttırılmasını sağlayan spor dalları en çok yağ yaktıran spor dalları olarak düşünülür. Günümüzde GO adlı oyunun ve satrancın da spor olarak sayıldığını öz önünde bulundurursak, fiziksel hareketlilik içeren ve en fazla yap yaktıran spor dalları şu şekildedir:

1 – Orienteering

Türkçe adıyla oryantiring kişinin dağ ve bayır gibi alanlarda zaman zaman koşmasını ve zaman zamanda yavaşlamasını gerektirdiği için en çok yağ yakan spor dalı olarak sayılabilir çünkü içerisinde had safhada kardiyo egzersizleri barındırır. Bu spor sadece vücudu değil, harita oyunu sayesinde zihni de çalıştırır.

2 – Tenis

Yaz kış fark etmeksizin oynanabilen tenis bir kapalı salon sporudur. İçerisinde ritmik jogging denilen koşu hareketlerini barındırdığı için en çok kalori yakan spor dalları arasında sayılmaktadır. Ayrıca unutmayınız ki tenis, bacak ve kol kaslarını oldukça geliştiren iyi bir spordur.

3 – Yüzme

en-cok-yag-yakan-spor-hangisidir

Doğru tekniklerle yüzüyorsanız, yüzme en ama en etkili spor olacaktır. Çünkü yüzerken ayak parmaklarınızdaki kaslar bile çalışır. Hem zayıflamak hem de şekle girmek istiyorum diyorsanız yüzme en iyi tercih olacaktır. Yüzerken kaç dakika boyunca suda kalacağınızı kendi vücudunuzun direncini göz önüne alarak ayarlamayı unutmayın.

4 – Sörf

Sörf tahtasında dengede durmaya çalışırken bacak, kol ve omuz kaslarınızı senkron bir şekilde çalıştırırsınız hatta sırt kasları bile bu şekilde forma girer. Söylenenlere göre bir saat sörf yapmak bireye 210 kalori yaktırmaktadır. Bu nedenle sörf, en fazla kalori yaktıran sporlar arasında yer almaktadır.

5 – Voleybol

Hem koşu, hem squat, hem de basit ama etkili egzersizler içeren voleybolun ne kadar kalori yaktırdığını tartışmaya gerek yok. Bu spor sizi hem sosyalleştirir hem de aşırı iyi forma sokar. Voleybol oynayanların elleri büyük olur safsatasına ise inanmayın, tabii ki yalan.

6 – Futbol

en-cok-yag-yakan-spor-hangisidir
En Çok Yağ Yakan Spor Hangisidir?

Futbolun neredeyse tamamı kardiyo. Kardiyonun kilo verdirmemesi ise imkansız. Zaten futbolcu olan kadın ve erkeklerin fiziğinden ne kadar etkili bir sor olduğunu anlamışsınızdır.

En Çok Yağ Yakan Spor Aleti Hangisidir ?

En çok kalori yakan spor aleti bulmak pek de zaman alıcı değildir zira spor salonunda karşılaştığınız neredeyse her alet size kalori yaktıracaktır. Şimdi hem spor salonlarındaki aletleri tanıyalım hem de ne kadar kalori yaktırıyorlarmış görelim:

1 – Kondisyon Bisikleti

Kondisyon bisikleti en çok yağ yakan spor hangisidir sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan bir tanesidir. Eklemler üzerinde oluşturduğu hafif etkiyle bilinen kondisyon bisikleti kişiye saatte yaklaşık 600 kalori yaktırır. Ne teknik ne de öncesinde bir eğitim gerektirir, sadece pedalları çevirmek yeterli olacaktır. Günlük 20 dk kullanılan sabit bisiklet kalp krizi ve stresi önler.

2 – Koşu Bandı

Herkesin çevresinde açık koşu alanı olmayabilir ya da spor arkadaşınız yoksa koşular sıkıcı olabilir. Bu gibi durumlarda evinize alacağınız ya da spor salonunda kullandığınız koşu bantları oldukça fazla kalori yaktıracaktır. Saatte 400 kalori yaktıran bu alet ile yürüyüş yaparak saatte 250 kalori yakabilirsiniz.

3 – Stepper

en-cok-yag-yakan-spor-hangisidir

En çok yağ yakan spor hangisidir sorusuna verilecek bir cevap da Stepper’dir. Stepper öyle mucizevi bir alet ki sizlere 1 saatte 400 kalori yaktırırken, aynı zamanda squat etkisi de yaratıyor. Tırmanma gibi spor dalları ile ilgileniyorsanız bu alet tam size göre.

4 – Kondisyon Küreği

Alt ve üst bedenimizi senkron olarak çalıştıran kondisyon küreği saatte 700 kalori bile yaktırabilir ve en çok kürek sporu ilgilileri tarafından kullanılır.

5 – En Çok Yağ Yakan Spor Hangisidir – Eliptik

Bisiklet, stepper ve koşu bandının üçlü kombinasyonu olan bu alet, normal hızda biri için saatte yaklaşık 500 kalori yaktırmaktadır. Dizlerinde problem olan bireyler fazlaca bunu kullanırlar.

İlginizi Çekebilir: Bu en çok yağ yakan spor hangisidir sorusuna cevap verildikten sonra konu beslenmeye gelmektedir. Çünkü yapılan spor eğer güzel bir beslenme ile desteklenmezse, ne yazık ki tüm çabalar boşa çıkacaktır. Yiyecek konusunu halledip içecek konusunda kararsız iseniz, yağ yakan içecekler ile kilo vermek çok eğlenceli, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊

Yoruma kapalı.