Kıl Köklerini Güçlendiren Besinler Nelerdir ? En İyi Sakal Gürleştirme Uygulamaları

Sakal Gürleştirme Nasıl Yapılır?

Sakal gürleştirme özellikle köselik problemi yaşayan insanların araştırdığı bir konudur. Kişilerde oluşan köselik sorunları bazen genetik nedenlerden kaynaklanabileceği gibi bazen de hormonsal etkilerden dolayı oluşabilir. Bu yüzden doktor kontrolü dahilinde çeşitli tahliller ile araştırılması gerekir.

YouTube video

Testosteron hormonunun eksikliği bu tip rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca halk arasında sakal kıran hastalığı adı verilen rahatsızlık da vücuttaki kılların aniden hiçbir sebep olmadan dökülmesine neden olur.

Çocuklarda ergenlik döneminde sakallar 17 yaşına kadar çıkmayabilir bu çok bir problem edilecek durum değildir. Fakat gözlemlenmesi gerekir. Eğer 20 yaşına gelen bir çocuğun sakalları hala çıkmadıysa ya da çok seyrek ise çocukta köselik hastalığı olma ihtimali oldukça büyüktür. Kesinlikle uzman bir doktora danışılması gerekir. Sakal bölgesinde küçük tüyler varsa sakal gürleştirme için ve canlılık kazandırma konusunda birçok yöntem bulunur.

Sakal Gürleştirme Yöntemleri

Seyrek sakal ya da köselik problemi yaşayanlar çeşitli sakal gürleştirme yöntemleri deneyerek sorunlarını halledebilirler. Bu yöntemlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Badem

Kişiler badem yağı sürdükleri zaman belki yeni sakallar çıkmayacaktır fakat var olan sakalların daha fazla güçlenip daha canlı gözükmesini sağlayacaktır. Parlak gözüken sakallar her zaman daha güçlü gözükecektir.

2- Hindistan Cevizi Yağı

Katı şekilde olan Hindistan cevizi yağı ve biberiye yağını karıştırarak sakalları gürleştirmek mümkün dür. Onda bir kuralı uygulanarak karışım hazırlanır. Yani 10 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı kullanılıyorsa bir çay kaşığı biberiye yağı eklenir. Sakalın gürleşmesi istenilen bölgeye uygulanıp 15 dakika beklenir ve durulanır.

3- Okaliptüs Yağı

Yarım bardak saf zeytinyağı ile yaklaşık 30 damla okaliptüs yağı iyice karıştırılır. Sakalın çıkması istenilen bölgeye sürülür ve yarım saat bekleyip durulanır.

4- Sarımsak

 

kil-koklerini-guclendiren-besinler-nelerdir-en-iyi-sakal-gurlestirme-uygulamalari

Sakal gürleştirme denildiği zaman ilk akla sarımsak gelmektedir. Sarımsak uygulamasını yapmak için yüzde bulunan ince tüyler ilk başta alınır. Bir parça buz sakalın çıkması istenilen yerlerde eriyene kadar gezdirilir. Daha sonra sarımsak iyice dövülüp ve bu bölgeye sürülür çok uzun beklemesi cildin tahriş olmasına neden olabileceği için çabuk durulamakta fayda vardır. Haftada bir uygulanır. Ayrıca bu formül saçlarda da uygulanan başarılı yöntemlerden bir tanesidir.

5- Tarçın ve Limon Suyu

1 tatlı kaşığı toz tarçın, 2 tatlı kaşığı limon suyu ile karıştırılır. Çıkmayan ya da dökülmüş sakalın olduğu bölgeye sürülür. Bu şekilde 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile iyice durulanır. Eğer limon suyu ciltte tahriş yapmadıysa haftada 2 defa bu uygulama yapılabilir.

6- Sakal Ekimi

Yapılan tedaviler hiçbir sonuç vermez ise sakal gürleştirme için sakal ekim yöntemine başvurulabilir. Sakal ekimi, normal saç ekiminin yüz bölgesine uygulanmasıdır. Ense kökünden alınan kıllar ile işlem yapılır. Uygulanan bu yöntem ile köse olan bölgeler kısa sürede kapatılır.

Sakal Gürleştirme Serumu

Tamamen bitkisel ve doğal ürünlerden oluşan serumlar daha gür sakalların çıkması için yardımcı olmaktadır. Fakat düzenli kullanılması kısa sürede etkili olmasına sağlar. Sakal için üretilen vitamin yönünden besleyici olan serumlar sakal kökleri tarafından iyice emilir.

kil-koklerini-guclendiren-besinler-nelerdir-en-iyi-sakal-gurlestirme-uygulamalari

Bu şekilde sakalın yapısının güçlenmesi ve daha parlak olması sağlanır. Serumun en belirgin görevi sakal köklerinin uyarılmasını sağlamaktır. Bu sayede serum ile sakal kökü harekete geçer ve daha çabuk uzar. Özel üretilmiş serumlar ile metabolizma desteklenir ve sakalların gürleşmesini sağlar.

Sakal Gürleştirme

Bunların haricinde kişilerin yaşamış olduğu psikolojik etkenlerde sakallarda sorunlar oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden sağlıklı ve protein bakımından zengin besinlerin tüketilmesi gerekir. Ayrıca düzenli uyku da oldukça büyük bir etkendir. Yanak ve sakal bölgesine masaj yapılması burada kan dolaşımını hızlandıracağı için sakalların daha çabuk uzamasını sağlar.

Nasıl saçlar uzadığında kırıklar alındığında daha düzgün gözüküyor ise sakalda da bu şeklidedir. Düzenli bir şeklide tıraş edilen ve kesilen sakalar çok daha gür ve sağlıklı gözükecektir. Ayrıca çoğu kişide saçlar ve sakallar genellikle aynı renkte gözükmez. Sakal renginin bir ton koyu renge boyanması sakalların daha gür ve canlı gözükmesini sağlayacaktır.

Kıl Köklerini Güçlendiren Besinler Nelerdir ?

Kıl köklerini güçlendiren besinler nelerdir sorusu da konu ile alakalı en çok merak edilen sorulardan biridir. Daha güçlü saç ya da sakallar için bazı besinlerin tüketilmesi ciddi katkılar sağlayacaktır. Bu besinlerden bazıları ise şu şekildedir;

kil-koklerini-guclendiren-besinler-nelerdir-en-iyi-sakal-gurlestirme-uygulamalari
Kıl Köklerini Güçlendiren Besinler Nelerdir? En İyi Sakal Gürleştirme Uygulamaları!
  • Fındık
  • İstiridye
  • Muz
  • Kuru üzüm
  • Yumurta
  • Süt ve süt ürünleri
  • Bezelye

Sakallar erkeklerin görünümünü oldukça etkileyen bir durumdur. Bu yüzden sakal ve bıyık tasarımı yapmak, bakımını gerçekleştirmek büyük önem taşır. Sadece kesim ile değil renkleriyle de farklılık yaratabileceğinizi biliyor muydunuz? Sakal Boyası Nedir Nerede Satılır? 5 Farklı Sakal Boyası yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.