KİLO ALMADAN SİGARAYI BIRAKMANIN 9 YOLU

Bırakmak istiyorum Ama Ya Kilo Alırsam !

Yapılan araştırmalar sigara tiryakilerinin kilo almaktan korktuğu için sigarayı bırakamadığını söylüyor. Sigarayı bırakmaya karar verip de “ya kilo alırsam” korkusu taşıyanlar… Kararlı olun ve önerilerimize kulak verin.

1- BOL BOL SIVI TÜKETİN!

Kilo almadan sigarayı bırakmanın yolları o kadar da zorlu değil. Öncelikli olarak büyük ve güzel bir su bardağı edinin. Sigara kullansın ya da kullanmasın, kilo almak istemeyen bir birey günde en az 6 ila 8 bardak su tüketmelidir. Bunun yanı sıra şekersiz tüketilen bitki çayları, yağsız süt ve benzeri içecekler de kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Bitki çaylarının en etkilisi hiç şüphesiz ki yeşil çaydır. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra, iştahınızı azaltır ve kilo vermenizi sağlar.

2- KAHVEYİ BIRAKMAYIN!

Sigarayı bırakanların yaptığı en büyük hatalardan biri kahveyi de bırakmaya çalışmaktır. Bu durum sizde daha büyük bir yoksunluk yaratır. Kahve içmeye devam edin, tabi sigarasız…

3- YEME ALIŞKANLIĞINIZI GÖZDEN GEÇİRİN!

Kilo almadan sigarayı bırakmak isteyen bir kişi yeme içme alışkanlığını mutlaka düzene sokmalıdır. İşe porsiyonlarınızı küçülterek başlayın. Daha küçük tabaklar kullanın, daha yavaş yemek yiyin. Sofrada yemeğini son bitiren her zaman siz olun. Tabaktan aldığınız her lokmadan sonra çatalınızı bırakın ve öğün aralıklarını mutlaka sebze tüketerek değerlendirin. (Havuç, Turp, Marul, Salatalık, Domates, Lahana vb.)

4- SPOR YAPIN!

Nikotin alımını bırakmak metabolizmanızı yavaşlatabilir. Korkmayın! Çözümü çok basit; spor aktiviteleri yapmak. Yapılan araştırmalar spora başlayan bir kişinin sigarayı bırakmada 2 kat daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Diğer taraftan spor mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar ve dolayısıyla stres atmanıza yardımcı olur. Kilo almadan sigarayı bırakmanın en etkili yolu, hiç şüphesiz spor yapmaktır.

Uzmanlar sigarayı bırakan kişilerde tat alma duyularının hızla iyileştiğini söylüyor.

5- TAT ALMA DUYUNUZA DİKKAT EDİN!

Uzmanlar sigarayı bırakan kişilerde tat alma duyularının hızla iyileştiğini söylüyor. Yani yediğiniz ve içtiğiniz şeylerden daha çok zevk alıyorsunuz. Bu durum sizde daha çok yeme hissiyatı uyandıracaktır. Kendinizi frenleyin az ve sık yemeye özen gösterin.

6- HİNDİ ETİ TÜKETİN!

Hindi etinin içerisinde bulunan triptofan maddesi vücudun daha fazla mutluluk hormonu salgılamasını sağlar. Dolayısıyla sigarayı bırakmanın getirdiği stresi büyük ölçüde ortadan kaldırır. Geceleri atıştıracağınız birkaç dilim haşlanmış hindi eti hem protein ihtiyacınızı karşılar hem de metabolizmanızı hızlandırır.

7- SAKIZ ÇİĞNEYİN!

Uzmanlar sakızların sigarayı bıraktırmaya yardımcı olabileceği düşüncesinde hemfikir. Canınız sigara içmek ve dolayısıyla içmediğiniz de de yemek yemek isterse sakız çiğneyin. Ağzınıza atacağınız şekersiz ve mentollü bir sakız sizi oyalar ve zararlı alışkanlıklardan uzak tutar.

8- YEMEKLERİNİZDE KIRMIZI PUL BİBER KULLANIN!

Kırmızı pul biberi içerdiği kapsaisin pigmenti sayesinde metabolizmanızı önemli ölçüde hızlandırır. Ayrıca mide ve bağırsak yollarını temizleyerek daha düzenli ve hızlı çalışmalarını sağlar. Hazmı kolaylaştıran kırmızı pul biberi daha hızlı kalori yakmanızı sağlayarak kilo almadan sigarayı bırakma noktasında size yardımcı olur. Bunun yanı sıra diğer acı baharatları da tüketerek vücut sıcaklığınızı yükseltebilir ve dolayısıyla metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz.

9- TATLI YERİNE MEYVE TÜKETİN!

Sigarayı bırakmak kan şekeriniz de ciddi düzensizlikler yaratabilir. Dolayısıyla canınız her zamankinden fazla tatlı ve şekerli şeyler çekecektir. Böyle durumlar da taze ve kuru meyveler tüketin ve hatta yanınızda meyve taşımaya özen gösterin.

Yoruma kapalı.