Kiloya Göre Su Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

İnsan sağlığı belli başlı ihtiyaçların giderilmesiyle dengede olup kiloya göre su tüketimi önem arz ediyor. Eğer dengesizlik varsa vücudun ihtiyaçları karşılanmıyor. Bu ihtiyaçlardan bir tanesi de su olup  insan bedeninin neredeyse çoğu sudan oluşuyor ve her gün bu ihtiyacı karşılamak lazım. Kiloya göre su tüketimi noktasında insandan insana farklılık göstererek bunun ciddiyetine varılması şart. Kilo arttıkça beden daha çok suya ihtiyaç duyuyor. Bu dengeyi sağlamak gerekiyor.

YouTube video

Kiloya Göre Su Tüketimi Kilo Dağılımı

kolay-diyet-listesi-kiloya-gore-su-tuketimi-ne-kadar-olmali

Çok basit bir matematik ile bu bilgiye ulaşmak mümkün. Dokuz ve dokuzun katlarına gelip bir bardak ekleme yapılıyor ve kiloya göre su tüketimi bu sayede bulunuyor.

Günlük, 9 kilo da 1, 18 kilo da 2, 27 kilo da 3, 36 kilo da 4, 45 kilo da 5, 54 kilo da 6,63 kilo da 7,72 kilo da 8 bardak su şeklinde hesaplama yaparak ne kadar su tüketip dengede olunacağı sonucuna ulaşılır.

Vücudun Su İhtiyacı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

kolay-diyet-listesi-kiloya-gore-su-tuketimi-ne-kadar-olmali

Vücudun su ihtiyacı olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusu için öncelikle bunu anlamak için yine vücudun verdiği tepkilere bakarak karar verilir ve anlaşılır. Ağız kuruluğu oluştuğunda vücudun su alması gerekiyor. Alınmazsa tedirgin ruh hali, yüz renginde soluklaşma, aşırı tepki ve konuşurken zorlanma olur. İdrar renginin koyu olması da vücuttaki suyun az olduğunu gösteriyor. İdrar yaparken, yanma hissi ve renginin koyuluğu belirtilerdir. Böbreklerin ağrıması su azlığından dolayı ortaya çıkan en büyük sinyaldir. Bu durumlar da kesinlikle fazla vakit kayıp etmeyip su içilmesi şart.

Gereken Su İhtiyacı Karşılanmaz İse Ne Olur?

kolay-diyet-listesi-kiloya-gore-su-tuketimi-ne-kadar-olmali

Bedenin verdiği tepkileri dinlemeyip gereken tedbir alınmazsa sağlık konusunda ciddi sıkıntılar çıkması kaçınılmazdır. Sağlıklı düşünmek zorlaşır ve beyin işlevini doğru bir şekilde yerine getiremez. Böbrekler de aşırı sıvı kaybından dolayı kuruluk oluşur ve zamanla aşınma hatta taş oluşur. Kan dolaşımı yavaşlar tüm beden sağlığı tehlikeye girer. Kiloya göre su tüketimi mutlaka takviye edilip her gün dikkatli davranmak şart.

Mevsimlere Göre Su Tüketimi

kolay-diyet-listesi-kiloya-gore-su-tuketimi-ne-kadar-olmali

Her mevsim farklı bir iklim kuşağı olduğu için mevsimlere göre su tüketimi insan vücudunun da farklı ihtiyaçları bulunuyor. Mevsimsel geçişlerle gelen coğrafi koşullara uyum sağlamak zorunda. Su ihtiyacı da bunlardan biri. Özellikle yaz aylarında buna dikkat edilmesi büyük önem arz ediyor. Aşırı sıcaklar ile vücut ter yoluyla yüksek su kayıpları yaşıyor. Yaşanan bu su kaybını gidermek gerekiyor. Kış aylarında havaların soğuk olması sebebiyle içilen su miktarı azalıyor. Terlemenin az oluşu itibariyle bedenin su ihtiyacı fazla olmuyor. İlkbahar mevsiminde hava hem soğuk hem de ilerleyen günlerde sıcağa yaklaştığı için mevsimin getirdiği hava koşullarına uygun davranmak gerekiyor. Sonbahar mevsimi için de aynı şekilde havanın sıcaklığına göre hareket edilirse mağdur olunmaz.

kolay-diyet-listesi-kiloya-gore-su-tuketimi-ne-kadar-olmali

Kiloya göre su tüketimi sağlıklı olması için kilo endeksini koruyup, dışarıdan alınan besinlerin sulu olmasına dikkat edilirse hem su ihtiyacı karşılanır hem de sağlıklı olunur. Bedenin en uygun kilo endeksini bulup o kiloya ulaşıp su ihtiyacını karşılamak uzun yıllar için beden sağlığını koruyacaktır.

Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır

https://youtu.be/qPk7kxxUYR4

Günlük su ihtiyacı ne kadardır sorusu konu ile alakalı en çok merak edilen sorulardan biridir. Bu sorunun cevabı birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Ama yine de ortalama olarak söylemek gerekirse her insanın en az 1,5 litre su tüketmesi gerekmektedir. Spor yapmak daha fazla suya ihtiyaç duymamıza neden olmaktadır. Spor yapanların özellikle su tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

kolay-diyet-listesi-kiloya-gore-su-tuketimi-ne-kadar-olmali

Uyumadan önce bir bardak su içmek daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olmaktadır. Uzun süre susuz kalan iç organların zarar görmesi muhtemeldir. Bu nedenle uyumadan hemen önce su içmek oldukça önemlidir.

kolay-diyet-listesi-kiloya-gore-su-tuketimi-ne-kadar-olmali

Uyandıktan hemen sonra da 1 bardak su içmeniz gece boyunca içmediğiniz suyun telafi edilmesine yardımcı olacaktır. Uyandıktan sonra su içmeniz gün içerisinde daha dinç ve enerjik olmanıza da yardımcı olacaktır. Dilerseniz su içmek zayıflatır mı konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yoruma kapalı.