Kızlık Zarı Dikimi 2022 Fiyatları Ne Kadar?

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı dikimi nedir? Kızlık zarı nedir? Birçok toplumda hymen yani kızlık zarı bekaretin simgesi olarak kabul edilmektedir. Aslında hiçbir işlevi bulunmamaktadır. Fakat bazı kadınlar bu zarın tekrar dikilmesini talep edebiliyor. Peki kızlık zarı nedir ve nasıl dikilir? İşte detaylar.

Kızlık Zarı Nedir?

kizlik-zari-dikimi
Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı, tıp literatüründe hymen olarak adlandırılmaktadır. Kızlık zarı vajina ile vulva arasında bulunmaktadır. 2-3 cm inceliğinde mukozamsı yapıda bir zardır. Normal yapıda olan kızlık zarı vajina girişini tam kapatmaz. Ortası boşluk olan çember formunda bir yapıdadır. Eğer vajina girişini tam kapatan bir yapıda olması adet kanamalarının önüne geçmektedir.

Aslında kızlık zarının vücutta önemli bir görevi bulunmamaktadır. Sadece küçük kız çocuklarında enfeksiyonu önlemek için bir görev üstlendiği söylenmektedir. Zamanla bu etkiside kabolmaktadır. Kızlık zarı genellikle ilk cinsel birliktelik esnasın esner ve yırtılır. Bu durumda bazı toplumlarda bekaretin simgesi olarak belirlenmiştir. Fakat kızlık zarı bazı kadınlarda doğuştan itibaren oluşmayabilir.

Kızlık zarı her kadında farklı yapı ve büyüklükte olduğu için kanama belirtiside göstermeyebilir ya da çok az kanayabilir. Kızlık zarı nasıl yırtılır? Kızlık zarı dikimi mümkün mü? İşte detaylar.

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Halk arasında kızlık zarı olarak adlandırılan hymen, vajinal mukus salgılarının dışarı akabilmesi ve adet kanamasının gerçekleşebilmesi için belli bir açıklıktadır. Bu açıklık her kadında farklı büyüklük ve görünümdedir. Bazı toplumlarda kızlık zarı önemli bir konudur ve cinsel ilişki sırasında bozulduğu düşünülür. Fakat kızlık zarı sadece cinsel ilişki sonrası bozulmaz.

Travma, vajina içine yabancı ve sert cisim girmesi, spor aktivitelerinde yanlış hareketlerin yapılması gibi nedenlerde kızlık zarının bozulmasına neden olur.  Peki kızlık zarı dikimi nasıl yapılır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyat Çeşitleri Nelerdir?

kizlik-zari-dikimi

Kızlık zarı dikimi, ameliyatının adına hymenoplasti denmektedir. Bu işlem genital estetik operasyonu arasında sayılmaktadır. 18 yaşını doldurmuş her genç kadın kendi arzusu ile kızlık zarı muayenesi olabilmektedir. Bu işlemleri de kendi onayı ile gerçekleştirebilir.

Kızlık zarı ameliyatı olmak isteyen kişilerin cinsel birliktelik sayısı ya da kürtaj olup olmadığı hatta doğum yapmış olması bile işlemi engellememektedir. Eğer kişi 18 yaşını doldurmamış ise, anne ve babanın rızası alınır. İşlem sırasında anne ya da babanın hastanın yanında olması istenmektedir.

Kızlık zarının onarılması ile cinsel ilişkide kanamanın gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Bunun gerçekleşmesi için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlere hastayı muayene eden doktor muayene sonrasında karar vermektedir. Kızlık zarının yırtılması sadece cerrahi müdahale ile eski haline gelebilmektedir. Kızlık zarının dikimi 2 şekilde olmaktadır.

Geçici kızlık zarı dikimi işlemi yapıldıktan sonra 1 ya da 7 gün içerisinde ilişkinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Dikim işlemi ilişki gerçekleşmeden 12 saat önce yapılabilmektedir. En çok merak edilen konulardan biri ise kızlık zarı dikimi anlaşılır mı? İşlemde kullanılan dikiş ipleri ince ve şeffaf olduğu için ilişki esnasında anlaşılmaz.

Kalıcı kızlık zarı dikimi: Bu işlemde en fazla kullanılan yöntem flep yöntemi olmaktadır. Bu işlem genel veya lokal aneztezi olarak yapılır ve vajina daraltma ameliyatı da bu operasyona eklenir. 15-20 dk süren bu işlemi düğünden ya da cinsel ilişkiden yaklaşık 2 ay önce yapılması tavsiye edilmektedir. İşlem yapıldıktan sonra 5 veya 10 yıl geçse bile ilk ilişkideki gibi kanama gerçekleşir.

Kızlık Zarı Dikimi Çok Acıyor Mu?

Kızlık zarı dikimi zor mu ? Bu sorunun cevabına kolaylıkla hayır denenebilir. İşlemler kısa sürelidir. Ağrısız ve acısız yapılan operasyonlar ile günlük hayata kısa sürede katılabilirsiniz. Kızlık zarı dikimi sonrası doktorunuzun önereceği tavsiyelere uymanız tedavi sürecinin rahat ve sıkıntısız geçmesine yardımcı olacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Kaç Gün Dayanır?

Kızlık zarının tekrar onarılması kalıcı ya da geçici olmaktadır. Geçici yapılan kızlık zarı 1-7 gün içerisinde ilişki yaşanması istenir. Fakat kalıcı yapılan kızlık zarı onarımı ile böyle bir sıkıntı yaşamaz yıllar geçse bile ilk ilişkide kanama gerçekleşebilir.

Kızlık Zarı Düğünden Kaç Gün Önce Dikilir?

kizlik-zari-dikimi

Kalıcı kızlık zarı tamiri yapılması tercih edildiğinde düğüne ne kadar süre kaldığının bir önemi yoktur. Fakat düğüne en az 2 ay kalmış olması tavsiye edilmektedir. Eğer 8 haftadan daha kısa zamanınız varsa kalıcı yapılan işlemdeki iyileşme süreci tamamlanamayacağı için geçici onarım tercih edilmektedir. Çünkü tam bir iyileşme süreci yaklaşık 8 haftadır.

Kalıcı yapılan işlemde atlanmaması gereken bir diğer nokta ise doktor kontrolüdür. 2 kez doktor kontrolü olmaktadır. Bu nedenle ilk kontrol işlemden bir ya da iki ay sonra olmaktadır. İkinci kontrol ise düğüne 15 gün kaladır.

Evde Kızlık Zarı Dikimi Mümkün Mü?

Kızlık zarı onarımı işlemleri hekim kontrolünde yapılması gereken cerrahi operasyonlardır. Evde ya da steril olmayan herhangi bir ortamda bu tür işlemlerin yapılması sağlığınızın ve canınızın tehlikeye girmesine neden olmaktadır. Bu nedenle hastane ya da klinik ortamında yapılmayan her türlü işlemden uzak durmanız gerektiğini hatırlatmakta yarar vardır. Peki kızlık zarı onarım fiyatları ne kadar?

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

Kızlık zarı onarımı için belirlenen fiyatlar ilden ile değişebilmektedir. Her hastanenin ve doktorun belirlemiş olduğu fiyat politikaları ve işlem ücretleri farklılık gösterebilmektedir. 2022 yılı için ortalama bir fiyat vermek gerekirse 4000 TL ile 7000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Fakat bu fiyatlar her hastane için geçerli olmayabilir.

Kızlık Zarı Ameliyatı Kaç TL?

kizlik-zari-dikimi

Kızlık zarı ameliyatı için ortalama 4000 ya da 7000 TL gibi bir fiyat verilebiliyor. Yapılacak işlemin kalıcı ya da geçici olması, hekimin belirlediği başka operasyonlar da fiyatı etkilemektedir. Bu nedenle en doğru fiyatı öğrenebilmek için uzman bir hekim ile görüşmek gerekmektedir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı Ne Kadar?

Kalıcı kızlık zarı onarımı yapılacak işlemlere göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle kesin bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. İşlem sırasında vajina daraltma operasyonu da yapılacağ için fiyatın artması söz konusu olabilir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı Ne Kadar?

En iyi ve doğru fiyatı öğrenebilmek için hekim ile görüşüp bilgi almak daha doğru olacaktır. Diğer işlemlere kıyasla daha uygun fiyatlı bir işlem olduğu bilinmektedir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Yaptıranların Yorumları Nasıldır?

kizlik-zari-dikimi

Kızlık zarı dikimi sonrası yorumlar kişiden kişiye göre değişse de genelde olumlu olmaktadır. İyi bir klinik ve hekim ile işlemi gerçekleştirenler herhangi bir sorun yaşamadan günlük hayatlarına devam etmektedirler. İşlem sonrası genelde mutlu ve huzurlu olduğunu dile getiren kişiler arasında olumsuz deneyim yaşayanlarda olabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Yorumları Hangi Platformlarda Var?

Kızlık zarı onarımı ile ilgili yorumlar ekşi sözlük, kadınlar kulübü gibi platformlarda mevcuttur. Yaşadıkları deneyimleri şeffaf bir şekilde paylaşan kullanıcılar, işlem yaptıracak olan kişilere tecrübelerini aktarmaktadırlar. Peki süreç hakkında ekşi sözlük yazarları ne diyor?

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Yaptıranların Yorumları Ekşi Sözlük Yazarları Ne Diyor?

Kızlık zarı dikimi ekşi sözlük yazarları genellikle bu tarz işleme mecbur bırakılan toplumsal gelenekleri eleştiriyor. Süreç ile ilgili yaşadıkları deneyimleri paylaşan kullanıcılar olduğu gibi eleştiren de bir çok yazar bulunmaktadır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Yaptıranların Yorumları Kadınlar Kulübü Kullanıcıları Ne Diyor?

Kızlık zarı ile ilgili deneyimlerini paylaşan kullanıcılar doktor, klinik seçimlerinde diğer kullanıcılara yol gösterici olabiliyor. Yaşadıkları olumlu olumsuz deneyimleri paylaşan kadınlar, genellikle yapılan işlemlerden memnun olmaktadırlar.

Yoruma kapalı.