Koronavirüs ile Grip Hastalığı Benzerlikleri Nelerdir ? 

Dünya üzerinden en çok görülen 2 hastalık koronavirüs grip benzerlikleri konusunda dikkat edilmelidir.

Koronavirüs ve grip/nezle arasında bazı benzerlikler olsa da, bazı ayrım noktaları mevcuttur. Örneğin grip hızlıca geçerken, korona virüs daha uzun sürüyor. Bunun yanında her iki hastalığın da geldiğimiz noktada binlerce ölüme yol açtığını, istatistiklere bakarak anlayabiliriz. 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdirkolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir
Koronavirüs ile Grip Hastalığı Benzerlikleri Nelerdir ?

Corona virüs günümüzde hala aktif olan bir virüs olup, geleceğimizi tehdit eden bir durum haline gelmiştir. Gün geçtikçe azalacağı yerde daha da artmaktadır. Sinsi bir hastalık olup maalesef bulaşma riski çok fazladır. Dolayısıyla düşmanımızı( virüsler/koronavirüs) tanıyıp ona göre hareket edersek, onu yenme ihtimalimiz daha da artacaktır.

Koronavirüs Nedir ? 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (1)

Koronavirüs nedir? Sorusuna şu cevabı vermek mümkündür; solunum enfeksiyonlarına neden olan ve sinsice insandan insana geçen Çin kökenli virüstür.  

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdircorona-4971013_1920

Çok yeni bir virüs olup ilk olarak Wuhan bölgesinde görülmüştür. İlk olarak tüm Çin’e yayılmış sonrasında Dünya’ya yayılmış ve hala da yayılmaya devam ediyor. Kimseyi ayırt etmeden bulaşarak kötü sonuçlara neden olmuştur. Ölümlere yol açarak koronavirüsten kurtulanlar üzerinde ağır hasarlar bırakmıştır. 

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir ? 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (6)

Yeni bir virüs olan koronavirüs belirtileri gün geçtikçe artarken, dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle nefes darlığı olanlar ve kronik hastalığı olanlar için epey bir tehlikeli olup mutlaka önlem alınmalıdır. Bulaşıcı ve bu denli tehlikeli bir hastalık olduğu için koronavüirüsün ne olduğu ve belirtilerinin neler olduğu iyi bilinmelidir.

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (7)
Koronavirüs ile Grip Hastalığı Benzerlikleri Nelerdir ?

Şimdi koronavirüs belirtilerinin ne olduğuna bakalım: 

 • Yüksek ateş 
 • Kuru öksürük ve zamanla boğazın tıkanması 
 • Nefes darlığı ve nefesin tıkanması 
 • Solunum güçlüğü 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (8)

Bu belirtiler sık görülürken bir de hastalığın kardeşi grip ile benzer yönleri vardır. Bazı belirtiler koronavirüs grip benzerlikleri açısından önemlidir. Korona virüs ile soğuk algınlığında yapılacak tedaviler bir yere kadar aynı olurken, koronavirüste hasta yoğun bakımda tedavi edilir. 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (2)
Koronavirüs ile Grip Hastalığı Benzerlikleri Nelerdir ?

Grip ile corona virüs arasındaki farkları bulunsa da, benzer belirtileri de bulunmaktadır. Bazı benzer belirtiler şu şekildedir; 

 • Balgamlı öksürük 
 • Boğaz ağrısı 
 • Burun akıntısı 
 • Baş ağrısı 
 • Kas ve eklem ağrıları 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir

Üstteki belirtiler gözlendiği an (genellikle solunum yolu rahatsızlıkları), grip olarak tanımlanabilir. Fakat doktora gidilerek test yapılması sağlık açısından önem arz ediyor. Çünkü virüs ne kadar erken tanımlanırsa, tedavi süreci de o kadar kolay olur.

Koronavirüs Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır ? 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (4)

Araştırmalar sonucunda virüs tek zincirli RNA ailesinden olup, hayvan kaynaklı bir virüstür. İnsan için tehlikeli olan ve damlacık yoluyla bulaşması da çok büyük risktir.  

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (9)

Öksürük gibi yollarla yüzeylere tutunan koronavirüs, başkasının dokunması ve yüzüne elini götürmesi ile bulaşır. Solunum sistemine indikten sonra kuluçka dönemine girip ve en çok bulaştırma özelliğinin bu dönem olduğu ortaya çıkmıştır. Bu özelliği ile koronavirüs grip benzerlikleri daha da artmıştır. 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (10)

Virüsün %100 tedavisi mevcut değildir. Hatta tedavi olduktan sonra tekrar hastalığa yenik düşebiliriz. Hastalığın belirtilerini azaltmak için ateş düşürücü ve ağrı kesiciler verilir. Bu geçici çözümler ile beraber hastanın temizliğine dikkat etmesi ve izole olarak yaşaması oldukça önemlidir.

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (13)

Bunlarla beraber hastaya bitki çayları verilmesi, boğazın yumuşamasını sağlayarak rahatlatacaktır. Öte yandan ılık duş aldırılması da önemlidir. Bol sıvı tüketilmesi ve uyku düzenine dikkat etmek, hastalığı yenmek için en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Grip Nedir ? 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (17)
Koronavirüs ile Grip Hastalığı Benzerlikleri Nelerdir ?

Grip her dönem görülebilen yaygın bir hastalıktır. İnfluenza virüsü tarafından ortaya çıkan kötü bir hastalıktır. Önlem alınmazsa ölüme kadar götürebilen grip, kış aylarında 8 haftaya kadar etkili olabilir. Bu nedenle grip belirtileri görüldüğü anda tedaviye başlanmalıdır. Çünkü bağışıklık sisteminin güçsüz olduğu zamanlarda grip, ölüme sebebiyet verebilir. 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (12)

Virüs üç tipe sahip olup, hastalık yapıcı özelliği bulunan grip türleri A ve B tipidir. C tipi hastalık yapmadan sadece vücut için çok hafif halsizlik yaratır. A tipi yetişkinlerde hastalığa sebep olurken B tipi çocuklarda görülür. Koronavirüs grip benzerlikleri arasında bu yönde farklılık vardır.  

Grip Belirtileri Nelerdir ? 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (15)

Kimisinde ağır kimisinde hafif belirtiler ile seyreden grip hastalığı, kolayca yenilebilmesi için belirtilerinin bilinmesi ve kontrol altına alınması gerekiyor. Zaman içinde gribin aşısı bulunmuş olup, hasta olan kişiler kolayca iyileşmektedir. 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (19)

Şimdi virüsün belirtileri nelerdir birlikte inceleyelim: 

 • Yaygın olarak 39 derece ateş  
 • Şiddetli kas ve eklem ağrıları 
 • Halsizlik 
 • Bitkinlik 
 • Titreme 
 • Baş ağrısı 
 • Kuru öksürük 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (16)

Hastalığın belirtileri bunlar olup mutlaka doktora gidilmeli ve ilaç takviyesi ile hastalık süreci rahatça atlatılmalıdır. Şayet kolay atlatılmazsa, hastalık kalıcı izler bırakabilmektedir. Koronavirüs grip benzerlikleri arasına bu özelliği ekleyebiliriz. İki hastalıkta kalıcı izler bırakabilmektedir. 

Grip Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır ? 

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (20)

Grip hastalığı, bağışıklık sisteminin en zayıf olduğu zamanda ortaya çıkmaktadır. Virüs kalabalık ortamlarda yayılırken çabuk bulaşma özelliği vardır. Peki grip nedenleri tedavi yöntemleri nelerdir ve gripten korunmak için ne yapmalıyız?

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (18)

Nedenleri arasında sağlıksız beslenme, maske takmamak, elleri sık yıkamamak, uykusuzluk ve bol sıvı tüketmemek gösterilebilir. Hastalığın kışın gözlenmesinde ki en büyük etken, soğuğa karşı önlem alınmadığından çoğunlukla ortaya çıkar.  

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (14)kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (14)

Tedavisi konusunda artık tüm ülkeler kolayca önlem alıp mücadele edebiliyor. Özellikle hastalığın başlangıcında hemen müdahale edilmesi gerçekten hastalığın kolayca atlatılmasını sağlıyor. İnfluenza virüsüne karşı geliştirilen aşı sayesinde gripten kolayca korunmak mümkündür.  

kolay-diyet-listesi_koronavirus-ile-grip-hastaligi-benzerlikleri-nelerdir (11)

Koronavirüs grip benzerlikleri belirtiler noktasında başlıyor. Fakat aşı konusunda maalesef koronavirüsüne karşı olumlu bir gelişme bulunmuyor. Konu hakkında daha detaylı bilgi için koronavirüs pandemisi hayatımızı nasıl etkiliyor, Covid-19 ile grip arasındaki farklar nelerdir, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊

Yoruma kapalı.