Kusarak Zayıflama Yöntemi ile 1 Haftada Zayıflamak Mümkün mü?

Kusarak Zayıflama Yöntemi İşe Yarıyor mu?

Kusarak zayıflama yöntemi kilo verme konusunda sabırsızlanan ve kısa sürede zayıflamak isteyen kişilerin başvurduğu bir yoldur. Genellikle genç kızlar tarafından denenen bu yöntem diyetisyenler tarafından kesinlikle onaylanmamaktadır. Kişi her yediği yemeği kusarak mideden çıkarmaya çalışır.

YouTube video

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve sindirim sisteminin bozulması gibi birçok rahatsızlığa neden olan kusarak zayıflama geri dönüşü olmayacak şekilde sağlığınızı bozabilir. Bu yöntem ile ayda 5 ile 20 kilo verenler olsa da zayıfladıktan sonra kişinin eski alışkanlığına dönebilme imkanı yoktur.

Kusarak Zayıflama Yöntemi İşe Yarıyor mu?

Yenilen besinlerin mideden sindirilmeden çıkması için kişi parmağını boğazına sokarak zorla kusmaya çalışır. Bu yöntem ile mide büyümeye devam eder. Kişinin yeme isteğinde azalma olmaz. Alınan besinler sindirilmeden vücuttan çıktığı için vitamin ve protein alımında eksilme görülür.

Zaman içinde kişi kilo vermeye başlar. Ancak bu durum bir süre sonra alışkanlık haline gelir ve kişi artık yediği hiçbir yemeği sindiremez hale gelir. Artık kusmak istemese bile mide besinleri kabul etmediği için kendiliğinden kusmaya başlar. Bu durum ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirir.

Günümüzde bazı popüler kişilerin bu yöntemle zayıfladığını söylemesi diğer kişilere cesaret verse de ölümle sonuçlanan birçok vakanın da olduğunu asla göz ardı edilmemelidir.

Doktorların kesinlikle tavsiye etmediği bir yöntem olan kusarak zayıflama vücut fonksiyonlarının tamamen değişmesine neden olur. Zayıflamak için sağlığınızı tehdit eden bu yöntem yerine doktor kontrolünde diyet ve spor yaparak zayıflamak çok daha faydalıdır.

1 – Kusarak Zayıflamanın Zararları

Genellikle kusarak zayıflama yöntemi ile ergenlik döneminde tanışan bireyler kısa sürede kilo verebilmeyi bir başarı olarak görüyor. Fast food yiyeceklerinin sıkça tüketilmesi günümüzde obezite sorununda büyük artış yaşanmasına neden olmaktadır.

Çocukluk dönemlerinden itibaren başlayan kilo alımı yaşın ilerlemesi ile işin içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar. Kilo alımının başladığı andan itibaren hemen bir diyetisyene başvurarak kilo alımının önüne geçilmesi ileride alınan kiloları vermeye göre çok daha kolay olacaktır. Kusarak zayıflamayı deneyen kişiler önceleri kendilerini sürekli halsiz hissetmeye başlar. Besinlerden yeteri kadar vitamin alınamaması nedeniyle bağışıklık sistemi çöker ve kişi çok daha kolay hasta olur. Zamanla kemik ve kas erimesi görülür. Vücut yapısı küçülür.

2 – Kusarak Zayıflama Sonucunda Hangi Hastalıklar Ortaya Çıkar? Kusarak Zayıflama Yan Etkileri

kusarak-zayiflama

Blumia nervosa, anoreksiya ve ölüme yol açan kusarak zayıflama sonucunda mide besinleri kabul etmez. Normal yeme düzenine geri dönemeyen kişilerin bu hastalıklara yakalanma riski oldukça fazladır. Zamanla yemek yeme durumu psikolojik bir hal alır. Kişi normalden daha zayıf olsa bile kendisini hala kilolu hisseder. Anoreksiya adı verilen bu hastalık kişinin psikolojik olarak yemeyi red etmesi durumudur. Kusma hastalığı olarak bilinen blumia nervosa ise midenin besinleri öğütememesi sonucu kişi her yediğini çıkarmak zorunda kalmasıdır. Tedavisi mümkün olmayan bu hastalıklar kişiyi zamanla ölüme kadar götürür.

Yoruma kapalı.