Ev için Kütüphane Tasarımı Nasıl Olmalı?

Ev için Kütüphane Tasarımı Nasıl Olmalı?

Hayatımız da en çok zaman geçirdiğimiz yer olan evlerimizde yaptığımız değişimler, dekorasyonlar evin atmosferini değiştirmektedir. Bu değişikliklerden birisi olan ve kitap severlere hitap eden kütüphaneler evinizde özel bir alan oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Kitaplar ile buluşma noktamız olan kütüphanelerin seçimleri ve seçilecek diğer mobilyalar ile uyumu da bir o kadar önemlidir. Kütüphanenizi kurmak istediğiniz odanın yapısını göz önüne alarak kütüphanenizin büyüklüğü ve tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Duvarın tamamını kaplayan kütüphaneler ya da minimal kütüphaneler hangi tarz kütüphaneyi tercih ederseniz edin kütüphanenizin için bir okuma alanı oluşturmak güzel bir ambiyans ortaya çıkaracaktır.

Evinde kütüphane yapmak isteyen sizler için birkaç fikir listeledik;

Sade ve Şık Kütüphaneler

Ev dekorasyonunda tercihiniz sadelikten yana ise göz yormayan raf seçimleri ile evinize yapmak istediğiniz kitaplığınızı zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Kitaplığınızı yanına yerleştireceğiniz mobilyalar ve dekoratif eşyalar ile tamamlayabilirsiniz. Minimal yaşam alanlarında kütüphane oluşturmak için sıklıkla metal kitaplıklar tercih edilmekte.

kutuphane-tasarimi
Kütüphane Tasarımı

Eğer odanızda pencereniz duvarın ortasında bulunuyor ise okuma ve dinlenme alanı olan yerden tavana kadar rafların olduğu  bir kütüphane tasarlayabilirsiniz. Geniş bir salona sahipseniz yapacağınız kütüphaneyi paravan olarak salonun ortasına yerleştirebilir salona farklı bir hava katabilirsiniz.

Konforlu Okuma Alanları

Evinize yaptığınız kütüphaneden sonra sıra kitaplarınızı rahat okuyabileceğiniz bir alan oluşturmaya geliyor. Okuma alanı için koltuklar, masa sandalye takımları ya da salıncaklar tercih edilebilir. Kitaplığın önüne sereceğiniz yünlü halı üzerine yastıklar ve puflar ile konforlu ve sıcak bir köşe yapabilirsiniz. Seçilen bu mobilyaların asıl tamamlayıcı olan kısım ise zemini süsleyecek halı ya da kilimlerdir. Zemine serilen bir halı odanın soğuk havasını uzaklaştırır.

Okuma alanı için masa sandalye tercih edenler masalarının altında geometrik desenli halı kullanarak modern ve sportif bir tarz oluşturmuş olurlar. Berjer ya da koltuk tercihlerinde odanızın tamamlayacak şekilde etnik ve vintage halılar kullanılabilir. Kitaplığınızda kullanacağınız led ışıklar ya da odanıza asacağınız aplikler sayesinde  kitap okurken loş bir okuma alanı oluşacaktır.Kütüphanenizin tarzına bağlı olarak başka bir duvara tablolar, sarmaşık çiçekler veya kilimler asarak dekore edebilirsiniz.

Yoruma kapalı.