Lays Kilo Aldırır Mı?

Halk arasında daha çok abur cubur olarak da bilinen atıştırmalık gıdalar denildiğinde akla gelen cips, en çok sevilen atıştırmalık gıdalardandır. Patates ve mısırdan elde edilen cipsler, çoğunlukla evde televizyon karşısında çocuk, büyük demeden herkesin bir film, maç, dizi izlerken tüketmeyi sevdiği gıdalar arasında yer almaktadır.

İlk olarak Amerika’da 1853 yılında keşfi yapılan patates cipsleri, günümüzde farklı markalar tarafından üretilen çeşitli şekillerde ve soslarla tüketilmekte olan atıştırmalıklardır. Birçok cips markasının yanı sıra Anadolu lezzetlerini ürünlerinde sergilemekte olan Lays firması, çok beğenilen patates cipsleri ile ön plana çıkmaktadır.

Lays birbirinden farklı çeşnili sosları ile lezzetli ürünlerini market raflarında sergilemektedir. Baharat çeşnili, acılı, yoğurt ve mevsim yeşillikli ve klasik patates cipsi çeşitleri olan Lays herkesin tercihi haline gelmiştir. Cips severler, diyet uyguladıkları durumlarda ise cips yemekten çekinmektedir. Bunun en önemli nedeni ise içerisinde bulunan yağ oranının oldukça fazla olmasıdır. Patateslerin ince doğranması, cipsin kalorisinin düşük olabileceğini düşündürmektedir. Ancak yoğun yağ içerisinde kızartılması, kalorisinin yükselmesindeki en önemli unsurdur. Durum böyle olunca da birçok kişi Lays kilo aldırır mı sorusunu merak etmektedir.

Lays kilo aldırır mı sorusuna yanıt bulmadan önce ilk olarak bakılması gereken unsur, bir paket patates cipsinin içerisinde ne kadar oranda hangi besin değerlerinin bulunduğunun incelenmesidir. 107 gramlık bir paket Lays klasik patates cipsi içerisinde;

  • 570 kalori,
  • 34,5 gram yağ,
  • 51,4 gram karbonhidrat,
  • 3,9 gram lif,
  • 5,9 gram protein
  • Ve 1,4 gram tuz bulunmaktadır.

Bu besin değerlerine bakıldığında Lays klasik patates cipsinin bir paketinin tüketilmesi durumunda kilo alınması oldukça kolay bir hal almaktadır. Bunun yanı sıra Lays firması, daha az yağ oranına sahip olan Lays Fırından patates cipslerini de üretmektedir. Birçok kişi patates cipslerinin yağlı olması nedeni ile Lays fırından patates cipslerini tercih etmektedir. Ancak fırından olmasının yanı sıra yağ oranı az olsa da yine de kilo alınmasına neden olmakta ve kalori olarak da arada yüksek ölçüde bir fark bulunmamaktadır.

Yoruma kapalı.