1 Kâse Kazandibi Kaç Kaloridir?

Sütlü tatlıların sofralarımızdaki yeri her zaman başkadır. En önemli özellikleri besleyici ve hafif olmalarıdır. Sütlü tatlı yemek, tatlı krizlerimiz için en masum çözüm yoludur.

Kazandibi, Osmanlı mutfağından günümüze gelen hoş bir lezzettir. Sütle yapılan muhallebinin üzerinin karamelize edilmesi onu diğer sütlü tatlılardan ayıran özelliğidir. Hafif yanık, dibi tutmuş görüntüsü ise tatlıya ismini veren ayrıntısıdır.

Kazandibi Tatlısının Diyet Listelerindeki Yeri

Her ne kadar sütlü tatlıların masum olduğunu söylesek de, bu masumiyet şerbetli tatlılarla kıyaslandıklarında geçerlidir. Sonuçta karbonhidrat ve şeker bakımından zengin sayılabilecek bir tatlıdır. Bu durum enerjimize enerji katmak anlamına gelebilir.

Teraziye çıktığınızda okuduğunuz rakamlar sizi çok ilgilendiriyorsa, kazandibi tatlısını kontrollü tüketmekte fayda var. Ayrıca şeker hastası iseniz bu tatlıyı tüketmeden önce profesyonel görüşü almanız sağlığınız için kıymetlidir.

Kazandibini Diyet Listesine Almanın Yolları

Kazandibi karamelize edilmiş şekerin, muhallebiye sürülmüş halidir. Çoğu insanı cezbeden yönü karamel tadı ile muhallebinin lezzetine lezzet katılmasıdır.

Bu tatlıyı yaparken bir takım dokunuşlarla onu daha da masum hale getirebilirsiniz. Öncelikle kullandığınız sütün yağsız olmasına dikkat edebilirsiniz. Sonrasında şeker miktarını biraz düşürerek tatlıyı hafifletebilirsiniz. Karemelize bölümünü bizce atlamayın kazandibini kazandibi yapan kısım bu çünkü. Son dokunuş ise çok hoşunuza gidecek tatlınıza tarçın serpin. Böylelikle kan şekeri seviyenizi kontrol altına almış olurken, tarçının mis gibi aromasını da damağınızda hissedersiniz.

Kazandibi Tatlısının Besin Değerleri

1 kâse kazandibi tatlısının kaç kalori olduğu ve besin değerleri 100 gram üzerinden aşağıda verilmiştir. Bunların yanı sıra bir porsiyon kazandibi yemek istediğinizde bu sizin için 200 kalori demektir.

Kalori: 130 kcal

Karbonhidrat: 19,4 gr

Lif: 0,2 gr

Protein: 3,2 gr

Yağ: 3,7 gr

Kolesterol: 10,4 mg

A Vitamini: 41,1 IU

C Vitamini: 0,8 mg

Potasyum: 127,4 mg

Kalsiyum: 96,3 mg

Demir: 0,1 mg

Tatlılardan uzak durmak size göre değilse, ama zorundaysanız. Size tavsiyemiz tercihinizi sütlü olanlardan yana kullanmanız. Ayrıca tatlınızı kendiniz hazırlamak isterseniz, ufak dokunuşlarla onu daha da masum hale getirebilirsiniz.

Yoruma kapalı.