Moda Tasarım Yetenek Sınavı Var mı? Moda Tasarım Bölümü Nedir?

2023 Yılında Moda Tasarım Yetenek Sınavı Var mı

Moda tasarım yetenek sınavı var mı ve moda tasarım bölümü nedir? Bu sorular moda tasarımı ile ilgilenen kişilerin ilk merak ettiği konular arasındadır. Moda tasarımı bölümü tercih etmek isteyen kişiler bahsi geçen bu konular hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Moda tasarımı bölümünün amacı temel çizim, tasarımın alt yapısı ve sanat dallarının altyapısını öğrencilere öğretmektir. Ve bu öğrencilerin farklı bakış açılarını ortaya çıkartmaktır. Aldıkları bu eğitim ile öğrenciler ileride çalıştıkları kurum ve kuruluşlara katkı sağlamaktadır.

Moda Tasarım Yetenek Sınavı Var mı?

Moda Tasarım Yetenek Sınavı Var mı
Moda Tasarım Yetenek Sınavı Var mı

moda tasarım bölümü ile en çok merak edilen bir diğer konusu ise moda tasarım yetenek sınavı var mı? Moda tasarımı yetenek sınavlarında genel olarak figürlü kompozisyon soruları sorulmaktadır. Ama her moda tasarımı oklunda yetenek sınavının olduğu söylenemez. Kısacası yetenek sınavları üniversitelere göre değişiklik göstermektedir.

2 Yıllık Moda Tasarım Yetenek Sınavı Var mı?

Moda tasarım bölümü moda ve hazır giyim alanında özgün ve yaratıcı tasarımlar yapabilen bireyler yetiştirmeyi hedefler. Bununla beraber öğrencilerini modayı şekillendirecek üretim tekniklerini bilen moda tasarımcıları olarak mezun etmeyi amaç edinir.

Bu amaç ile 2 yıl eğitim veren üniversiteler bulunmaktadır ve öğrenciler bu üniversiteye girebilmek için yetenek sınavlarına tabi tutulmaktadır. Bu yetenek sınavlarını bütün moda tasarım üniversiteleri uygulamamaktadır. Bahsi geçen bu sınavları yapmak üniversitelerin tasarrufuna kalmış bir durumdur.

Moda Tasarım Yetenek Sınavı Kalktı mı?

Moda Tasarım Yetenek Sınavı Var mı

Son zamanlarda moda tasarım bölümünü hedefleyen öğrenci sayısı çoğaldı. Moda tasarımı yetenek sınavı var mı ve yetenek sınavı kalktı mı? Bu tarz konular söz konusu bu bölüme artan rağbet ile daha da merak edilir oldu.

Birkaç yıldır tartışılan ve bir sonuca bağlanamayan bu konunun sonunda bazı moda tasarımı üniversiteleri yetenek sınavlarını kaldırmıştır fakat söz konusu bu sınavı kaldırmayan birkaç tane moda tasarımı üniversitesi de bulunmaktadır.

Moda Tasarım Yetenek Sınavı Olmayan Üniversiteler

Moda tasarımı okumak isteyen kişilerin genele olarak çoğu üniversiteye girmek içi yetenek sınavından geçmeleri gerekir. Bahsi geçen bu bölümün özel üniversitesini tercih eden birçok kişi vardır. Bu durum özel üniversite moda tasarım yetenek sınavı var mı noktasında akıllara soru işareti düşürmektedir.

Merak edilen bu sorunun cevabı hayır, özel moda tasarım üniversitelerinde yetenek sınavı yapılmamaktadır. Özel bir moda tasarım üniversitesinde okumak isteyen öğrenciler sınava tabi tutulmadan kayıt yaptırabilirler. Bu okullarda okumak için belli bir ücret ödenmesi yeterli olur.

Moda Tasarımı Yetenek Sınavı İle Alan Üniversiteler

Moda tasarım yetenek sınavı var mı? moda tasarımı okumak isteyen ve özel üniversitelere bütçesi uygun olmayan kişiler moda tasarım bölümü için devlet okullarını tercih etmektedir. Fakat bu üniversitelere kabul edilmek için ilk olarak bir yetenek sınavından geçmelidir.  Yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden 15 üniversite:

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi
 • Atatürk Üniversitesi
 • Balıkesir Üniversitesi
 • Cumhuriyet Üniversitesi
 • Çanakkale 18 Mart Üniversitesi
 • Çankırı Karatekin Üniversitesi
 • Çukurova Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Dumlupnar Üniversitesi
 • Erciyes Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi
 • Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 • Karadeniz teknik Üniversitesi

Moda Tasarım Okumak İçin Gerekenler Nelerdir?

Moda tasarımı okumak isteyen bir kişide bulunması gereken bazı vasıflar vardır. Özellikle moda tasarım yetenek sınavı için hazırlanan öğrencilerin ilk olarak insan anatomisine ve figür çizimine hâkim olması gerekmektedir. Bunlarla beraber kumaş çeşitliliği, tasarım ve figür çiziminde iyi olması gerekir ve çizimlerini 3 boyutlu olarak geliştirebilme becerisi olmalıdır.

Moda Tasarım Yetenek Sınavı Nasıl Oluyor?

Moda Tasarım Yetenek Sınavı Var mı

Moda tasarım yetenek sınavı var mı konusu kadar araştırılan bir diğer konu ise moda tasarım yetenek sınavı nasıl oluyor sorusudur. Moda tasarım yetenek sınavları genellik ile üç aşamalı olmaktadır. Sınavın birinci aşaması desen ikinci aşaması imgesel ve son olarak üçüncü aşaması mülakat şeklindedir. Bahsedilen bu yetenek sınavları öğrencinin ölçme, biçme ve tasarımlarını kâğıda oranlı bir şekle aktarmasını sınamaktadır.

İTÜ Moda Tasarım Yetenek Sınavı Soruları Nelerdir?

ÜTİ moda tasarım programı dünyanın en iyi üç okulu arasında bulunun okullar ile yaptığı anlaşma aracılığı ile uluslar arası ortak lisans programı (UOLP) olarak yürütülmektedir. Bahsi geçen bu üniversite her yıl yapılan yetenek sınavı ile 30 öğrenciyi okula kabul ediyor.

Bu yetenek sınavının programı tamamıyla İngilizce olmaktadır. Bahsedilen moda tasarım yetenek sınavı için yapılması gereken bazı öncelikler mevcuttur. Söz konusu sınav için hazırlanan ve portfolyo hazırlayan öğrencilerin ilk olarak portfolyo için hazırlanacak koleksiyonun temel prensiplerini öğrenmek olmalıdır.

 

Yoruma kapalı.