Patates ve Kayısıyla Beslenme

Detokslar

Diyet yapan kişiler beslenmeye oldukça dikkat etmektedir. Bu dikkat ile beraber kilo verme süreci de başlamaktadır. Bu süreçte yapılacak olan her adım çok önemlidir.

Doğru beslenme tek tip beslenmelerden uzak olan yöntemdir. Kilo verme kolaylaşıyor gibi görünse de tek tip beslenme vücuda zarar verebilir ve herkesin yapması mümkün olmayan bir beslenme şeklidir. Özellikle bazı rahatsızlıklara sahip kişiler bu detokslardan uzak durmalıdır.

*Kalp rahatsızlığı olanlar

*Tansiyon problemi yaşayanlar ( hipertansiyon veya hipotansiyon)

*Mide rahatsızlığı olanlar

*Ergenlik çağında olanlar

*Bağırsak problemi yaşayanlar

*Gebe ve emzirenler

Patates ve kayısı diyeti yorumları farklı düşünceler ile karşımıza çıkmaktadır. Bu diyeti yapanlar özellikle bağırsak hareketlerinde rahatlama hisssedebilirler. Bu diyet gün içerisinde sadece patates ve kayısı yemeyi serbest yapmaktadır.

Patates özellikle şeker hastaları için sakıncalıdır. Bu nedenle şeker ile ilgili problemler yaşayanlar bu diyetten uzak kalmalıdır. Aksi takdirde yaşayacakları sorunlarla şeker çok ciddi boyutlara yükselebilir.

Patatesin yararları;

-A, C, K gibi vitaminleri içerir.

-Tam bir potasyum kaynağıdır. 

-Cildi besler ve aydınlatır.

-Sindirim sistemi için yararlıdır.

Kayısı da beslenme düzeninde oldujkça etkilidir. Ddoğru şekilde kullanıldığında hem şeker ihtiyacını baskılar hem de kişiyi tok tutmaktadır.

Kayısının yararları;

-Bağırsak hareketlerini düzenler

-Şeker ihtiyacını keser.

-Lif açısından zengindir.

-Kanserden koruyucu özelliği bulunmaktadır.

Bu özelliklerin aksine kayısı özellikle kuru olarak tercih edilirse şeker yükselmesine neden olacaktır. Yaş ve kuru kayısılar şeker hastaları için riskli besinler grubuna girmektedir. Hem patates hem kayısı şekerli olduğu için bu diyeti yapan kişiler 3 günden fazla yapmamalıdır. Aksi takdirde öncesinde şeker sorunları olmasa da bu beslenme sonrasında şeker sorunu yaşayabilirler.

Bu gibi tek yönlü beslenmeye dayalı detokslar uzun süre devam ettirilemediğinden sonrasında eski beslenmeye dönüş söz konusu olmaktadır. Ve verilen kilolar geri alınabilmektedir. Bu nedenle beslenme düzenimizi sağlıklı ve dengeli beslenmeye odaklamalıyız. Aksi takdirde bazı sağlık sorunları meydana gelebilir ve halsizlik, yorgunluk gibi bedensel sorunlar yaşayabiliriz.

Sağlıklı beslenme bir bütündür. Bu nedenle her besinden tüketilmesi gerekir.

Yoruma kapalı.