Peynir Kilo Aldırır Mı?

Türk kültüründe kahvaltıların olmazsa olmazı, hamur işlerinin baş tacı, son dönem de tatlılar da sıklıkla kullanılan peynir, zengin çeşitliliği ile göz doldurmaktadır.

Vitamin ve mineral deposu özellikle kalsiyum ve protein bakımından zengin olan peynir, kalori bakımından da farklı seçenekleri ile imdadımıza koşmakta.

Peynir Sevenler Buraya

Her yaştan insan için sağlık olan peynirin faydaları saymakla bitmez.

Özellikle çocuklarımızı bu değerli besini yemeye özendirmeliyiz. Onların sağlıklı gelişimi, özellikle ağız ve diş sıhhati için peynir çok önemli bir gıdadır.

Kadınlarda daha sık karşılaşılan kemik erimesi sorununun yaşanmaması için önlem niteliğinde bir besindir.

Sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Mide problemlerine karşı koruyucu etkisi vardır.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Saydıklarımızın ötesinde daha pek çok faydası bulunan peynir, mutfağımızın baş tacıdır.

Diyetlerde Peynirin Rolü Nedir?

Peynir çeşidinin fazla olması, kilo kontrolüne dikkat eden bir kimse için büyük bir avantajdır. Çünkü besin değerleri bu kadar fazla olan bir gıdanın kalorisi yüzünden hayatımızdan çıkarmak çok da hoş olmazdı.

Çeşitlilik skalasının geniş olması, diyet programınıza alabileceğiniz kalori değerine sahip bir çeşit bulabileceğiniz anlamına gelir. Böylelikle “Peynir kilo aldırır mı?” sorusunun cevabını verdiğimizi umuyoruz.

Peynir ve Kalori Değerleri

Peynir, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum minerallerinin bolca bulunduğu güçlü bir protein kaynağıdır. Aşağıda bazı peynir çeşitlerinin kalori miktarları verilmiştir. Bu kalori değerleri için 30 gram(yaklaşık bir kibrit büyüklüğünde) peynir baz alınmıştır.

Beyaz peynir; en fazla tercih edilen peynir çeşididir. 30 gr tam yağlı beyaz peynir 124 kalori iken, yağsız beyaz peynir ise 54 kaloridir.

Kaşar peyniri; yağ miktarı yüksek bir peynir çeşididir. Belki de lezzetinin sırrı burada gizlidir. Fakat diyet menülerinde tercih edilmez. 30 gr kaşar peynir 105 kaloridir. Aynı miktarda eski kaşar ise 127 kaloridir.

Lor peyniri; diyetlerde en çok tercih edilen peynir türlerinden biridir. Yağ oranı ve kalori miktarı bakımından masum peynirler arasındadır. 30 gr lor peyniri 61 kalori iken, yağsız ve az tuzlu lor peyniri ise sadece 22 kaloridir.

Süzme peynir; diğer peynirlere nazaran su oranı fazla olan bu peynir çeşidi, diyetlerde kullanılabilir. 30 gr süzme peynir 72 kaloridir.

Diyet programınızda peynir seçerken dikkat edilmesi gereken nokta seçilen peynirin yağ miktarının düşük olması ve tuz oranının az olmasıdır.

Siz siz olun besin değerleri bu kadar yüksek olan bir gıdayı diyet yapın ya da yapmayın mutlaka hayatınızda tutun.

Yoruma kapalı.