Polikistik Over Kisti Nedir? Tedavi Edilir mi?

Polikistik Over Kisti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Polikistik over kisti nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte kabaca tabiri ile kadınlarda östrojen hormonunun az salgılanması ve erkeklik hormonunun baskın olması ile birlikte yumurtalıklarda bulunan iyi huylu, küçük kistlerin oluşumuna denir. Polikistik over kistinin genellikle adet düzensizliği ile kendini belli etse de çok nadir olarak hiçbir belirti göstermediği vakalar da bulunmaktadır.

YouTube video

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Tıp literatüründe polycystic ovary syndrome olarak adlandırılır. Yumurtalıklarda bulunan küçük iyi huylu kistlerin dışında kilo artışı, özellikle yüz bölgesinde tüylenme ve sivilcelenme gibi belirtiler gösteren polikistik over sendromu, her bireyde farklı reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu sebeple bu belirtilerin en az bir tanesi bile sizde mevcut ise mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Aslında hiçbir belirtiniz olmasa bile yılda en az 2 defa rutin kontroller yaptırmanızda fayda vardır.

Polikistik over sendromu olan kişilerin başlıca nedenleri maddeler halinde şöyle sıralanabilir :

 • Yumurtalıklarda iyi huylu ve çok sayıda, minik minik kistler oluşur
 • Erkeklik hormonu baskın, östrojen hormonu normalin altında seyreder
 • Kişide insülin direnci yüksekliği ve buna bağlı obezite gözlemlenebilir.
 • Adet düzensizliği meydana gelir.

1- Polikistik Over Kisti | Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

Polikistik over kisti yukarıda da belirtildiği üzere; neden olduğu tam anlamıyla bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörlerin sebebiyet verdiği söylenmektedir. Bunun dışında yeme bozukluklarının da tetikleyebileceği yönünde bulgular mevcuttur. Bu sebeple polikistik over sendromu neden olur sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Polikistik over sendromunun bilinen başlıca belirtileri vardır, fakat herkeste aynı belirtiyi göstermeyebilir.

2- Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over kisti başlangıç aşamasında iken çoğunlukla bir belirti göstermez. Fakat ilerleyen zamanlarda herkese aynı belirtiyi göstermemek ile birlikte bazı temel belirtileri mevcuttur ve çoğunlukla bu belirtiler meydana gelir. Polikistik over sendromu belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • İki adet döngüsü arasında kanama
 • Özellikle yüz bölgesinde tüylenme
 • Hızlı bir şekilde kilo alımı
 • Tedavisiz çocuk sahibi olamama
polikistik-over-kisti-nedir-tedavi-edilir-mi
Polikistik Over Kisti
 • Seste kalınlaşma
 • Göğüs gelişiminin durması veya hassasiyeti
 • Ciltte lekelenme veya sivilcelenme
 • Saç dökülmesinde artış gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Polikistik Over Kisti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Belirtiler arasında özellikle çocuk sahibi olmakta güçlük çekmek olunca annelik içgüdüsü ile kadınlar panik olmaktadır. Akıllara ilk olarak polikistik over kisti nasıl tedavi edilir sorusu gelmektedir. Fakat polikistik over sendromu tedavisi mümkün bir hastalıktır. Birden fazla polikistik over sendromu tedavi yöntemleri bulunur. Polikistik over kisti tedavi şeklinde iki mantık yer almaktadır. İlk olarak en bilindik işlem olan doğum kontrol hapı kullanımı tercih edilir. Bu işlemde amaç, doğum kontrol haplarının daha folikül gelişmeden yumurtlama işlemini durduracağı için rahmi korumaya almasıdır.

İkinci aşamada ise belirli ilaçlar kullanılarak, bozulan hormonal dengeyi düzenlemeye yönelik tedavi uygulanmaktadır. Bu iki yöntemle yumurtalıkta oluşan polikistik over kisti zamanla yok olmaktadır. Fakat bu iki yöntem de çocuk yapmaya yönelik yeterli bir tedavi yöntemi değildir. Bu tedavilerin ana görevi adet düzensizliğini düzenlemek ve hormonal dengeyi düzene sokmaktır. Bebek sahibi olmak için kişiye özgü kendi değerlerinin doğrultusunda bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Polikistik Over Tedavisi Ne Kadar Sürer?

polikistik-over-kisti-nedir-tedavi-edilir-mi

Polikistik over kisti ne kadar erken tanı konulup, tedavi edilirse hasta için o kadar faydalı olacaktır. Tedavisi mümkün olan bu hastalığa ne kadar erken tanı konulur ve tedavisine başlanır ise o kadar kısa sürede olumlu sonuçlar gösterir. Polikistik over tedavisi ne kadar sürer sorusuna şu yanıtı vermek mümkündür; polikistik over tedavisi en az 6 ay sürmekle beraber hastalığın derecesine göre bazı hastalara 6 ay yeterken, bazılarına 6 aydan daha fazla tedavi uygulamak gerekebilir. Ancak bir rahim kanseri ya da yumurtalık kanseri kadar uzun sürmemektedir ve bu kadar ciddi değildir.

Polikistik Over Kistine Ne İyi Gelir?

Merak edilen bir diğer soru ise polikistik over kistine ne iyi gelir sorusudur. Polikistik over kisti herhangi basit bir hastalık gibi başkalarının önerileri ile tedavi edilecek ve olumlu sonuç beklenecek bir hastalık değildir. Her polikistik over sendromlu hastanın bile kendine özgü tedavi şekli varken, doktora gitmeden kendi yöntemlerinizle çare bulmak hiç doğru değildir.

Polikistik over – ekşi sözlük gibi sayfalarda birtakım kürler veya başka alternatif tıp ürünleri tarifleri de paylaşılmaktadır. Bu gibi kürleri ve tarifleri denemek isterseniz mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. İlaç tedavisi uygulamanın dışında gerek duyulursa size bu tarifleri doktorunuz zaten önerecektir. Bu sebeple size en iyi gelen şey doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemidir.

Polikistik Over Sendromu Yaşayanlar Hamile Kalabilir mi?

Annelik şüphesiz ki her kadının içgüdüsel olarak yaşamak, tatmak istediği bir duygudur. Bu sebeple de, böyle konularda problem çıkması kadını hormonal olduğu gibi duygusal olarak da sarsabilir. Ama bu, polikistik over sendromu yaşayanlar için endişe edilmemesi gereken bir konudur. Çünkü doğru tedavi yöntemi ile polikistik over hamilelik açısından bir sorun teşkil etmemektedir.

polikistik-over-kisti-nedir-tedavi-edilir-mi

Bu tedavinin başında polikistik over adetin 3. günü yapılacak kan testinden tüm hormon değerlerinize bakılarak sizin vücut analizinize göre bir tedavi uygulanacaktır. Polikistik over kisti olan kişilerde öncelikle kan testinde yumurtlamanın döngüsünü belirleyen FSH ve LH hormon testi yapılmaktadır. Yapılan tüm testlerin sonucunda polikistik over sendromu teşhisi konulan hastanın, hastalığının şiddeti hafif, orta ve yüksek olarak derecelendirilerek hastaya uygun tedavi yöntemi uygulanır.

YouTube video

Hastalıkların teşhis edilmesi ile birlikte kullanılacak olan ilaçlar ve tedavi yöntemi doktor tarafından düzenlenmektedir. Kişilerin sahip olduğu hastalığa, yaşa ve diğer durumlar göz önünde bulundurularak tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilmektedir. Kullanılacak ilaçların içeriğini bilmek, bu duruma göre ilacı kullanmak oldukça önemlidir. Wilkinson Pomad Nedir? Wilkinson Pomad Fiyat 2021 yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.