Portakal Kilo Aldırır Mı ?

0 243

C vitamini deposu özelliğindeki portakalın bilimsel adı “citrus” olup narenciye sınıfına girmektedir. Akdeniz ikliminin tipik meyvelerinden birisi olarak portakal özellikle grip, nezle ve benzeri hastalıklarda kişinin eski sağlığına yeniden kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Öte yandan kişinin her yönden kendisini iyi hissetmesini sağlaması açısından gerçekten de öne çıkmaya devam eden meyveler arasında geldiğini dikkate almamız gerekir.

Bu Yazımızda Neler Var

Faydaları Nelerdir?

  • Portakal bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Grip ve nezleyi yok eder.
  • Böbrek taşlarının ortadan kalkmasında ve sindirimi kolaylaştırmada önem taşır.
  • İçerdiği magnezyum yoğunluğu sayesinde kolesterolü dengeler.
  • Kış mevsimi hastalıklarına karşı adeta vücudu kalkan göreviyle korur.

Ortada duran tüm bu özelliklerine yer verildiği zaman portakal kilo aldırır mı açısından her anlamda öne çıkmaya devam ettiğini gerçekten de dikkate almamız önemli bir durum olarak kabul edilmektedir.

Türkiye’de Portakal Yetiştiriciliği

Ülkemizde Finike (Antalya’nın tarihi bir ilçesi) portakalları sadece ülkemizde değil dünya çapında da en çok ilgi gören tarım ihracatı ürünlerimiz arasında gelmektedir. Antalya ili portakal ihracatında ilk sırada yer almaktadır. Bunun yanında klimatolojik olarak Rize bölgesinde mikroklima özelliğinden hareketle portakal kilo aldırır mı olarak portakal yetiştiriciliğinin yer aldığını dikkate almamız gerekmektedir.

Besin Değeri

12 gr karbonhidrat

0,9 gr protein

9 gr şeker

180 mg potasyum 100 gr porsiyon bir portakalın besin değerleri olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte ortada duran bu en temel yaklaşımı dikkate alınacak olunduğu zaman her anlamda önemli bir durum olarak kendisini gösterir. İşte bu niteliklerine yer verildiği zaman da gerçekten de farklı nitelikleri ışığında son derece önemli bir durum olarak karşımıza çıkar.

Kalorisi

100 gr porsiyonda 47 kcal değeriyle portakal kilo aldırır mı korkusu yaşayanlara kilo aldırmayacağı yönünden bilgi verilmesi gerekmektedir. Öte yandan bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi, hazmı kolaylaştırması bakımından gerçekten de öne çıkan nitelikleri olarak karşımıza çıkar. İşte tüm bu özelliklerine yer verilecek olunduğu zaman portakal tüketiminin gerçekten de son derece önemli bir tropik meyve olarak karşımıza çıkmaya devam ettiğini dikkate almak gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.