1 Adet Portakal Kilo Aldırır mı?

Portakal Kilo Yapar mı?

1 adet portakal kilo aldırır mı? Elbette bir adet yenecek olan portakal kilo aldırmayacaktır. Kilo almaya sebep olan kaç tane portakalın yenildiği ve kaç gün boyunca yenildiğidir. Tüketilen besin fark etmeksizin kilo ancak alınan kaloriye göre belirlenir. Eğer kontrollü bir şekilde tüketim sağlarsanız ‘zararlı’ olarak görülebilen yemekleri dahi diyetlerinizde tüketebilirsiniz. Peki gerçekte portakal kilo aldırır mı?

C vitamini deposu özelliğindeki portakalın bilimsel adı “citrus” olup narenciye sınıfına girmektedir. Akdeniz ikliminin tipik meyvelerinden birisi olarak portakal özellikle grip, nezle ve benzeri hastalıklarda kişinin eski sağlığına yeniden kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Öte yandan kişinin her yönden kendisini iyi hissetmesini sağlaması açısından gerçekten de öne çıkmaya devam eden meyveler arasında geldiğini dikkate almamız gerekir.

Portakal Kilo Aldırır mı?

Portakalın insan vücudunda ciddi bir kalori kattığı görülmemektedir. Günlük kalori ihtiyacı hesaplandığında ortalama 2000 kcal’dan bahsedilmektedir. C vitamini deposu portakalın kalori mikarı ise bu oranın çok altında kalmaktadır. Gün içinde sadece bir tane tüketilmesi kilo yapmayacaktır. Sadece çok geç saatlerde tüketilmemesi önerilmektedir. Daha çok ara öğünlerde gün içinde yenmesi önerilir. Aynı zamanda bir bardak portakal suyu değil, meyve kilo aldırmaz. Çünkü meyve suyu gibi şeker oranı portakal suyunda fazl olacaktır. Portakal suyu kaç kalori sorusunun yanıtıyla portakal kalori miktarı değişir.

portakal-kilo-aldirir-mi
Portakal Kilo Aldırır mı?

1 Adet Portakal Kaç Kalori, Portakal Kilo Aldırır mı?

Özellikle kış aylarında yüksek vitamin oranına sahip olmasından dolayı çoğu kişi tarafından tüketilmektedir. Peki portakal kaç kalori? Portakal için adet üzerinden hesap yapılmalı. Orta boy portakal kalorisi 47 kcaldır. Bir portakal için bu oran verilir. Kilo verme aşamasındaysanız bu yüzden gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Diğe taraftan diğer meyve gibi şeker içerir. Portakal suyu kilo almaya neden olabilir çünkü kalorisi daha fazladır.

100 gr porsiyonda 47 kcal değeriyle portakal kilo aldırır mı korkusu yaşayanlara kilo aldırmayacağı yönünden bilgi verilmesi gerekmektedir. Öte yandan bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi, hazmı kolaylaştırması bakımından gerçekten de öne çıkan nitelikleri olarak karşımıza çıkar. İşte tüm bu özelliklerine yer verilecek olunduğu zaman portakal tüketiminin gerçekten de son derece önemli bir tropik meyve olarak karşımıza çıkmaya devam ettiğini dikkate almak gerekir.

Portakal Kilo Verdirir mi?

Beslenme aşamasında portakal tüketmek kilo verdirir yönünde bir bilgi bulunmaz. Her ne kadar düşük kalori sahibi olsa da zayıflatır mı konusunda neredeyse hayır demek mümkün. Çünkü içerisinde doğal şeker bulunur. Bu şekerin yanı sıra gün içinde diğer yemek tarifleri ve içecekler ile şeker alırsınız. Bu şeker tüketiminin artması bırakın zayıflamayı olumsuz etkiler bile yaratabilir.

portakal-kilo-aldirir-mi

Portakal Besin Değeri

100 gram portakal besin değerleri şunlardır:

  • 12 gr karbonhidrat
  • 0,9 gr protein
  • 9 gr şeker

180 mg potasyum 100 gr porsiyon bir portakalın besin değerleri olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte ortada duran bu en temel yaklaşımı dikkate alınacak olunduğu zaman her anlamda önemli bir durum olarak kendisini gösterir. İşte bu niteliklerine yer verildiği zaman da gerçekten de farklı nitelikleri ışığında son derece önemli bir durum olarak karşımıza çıkar.

Portakal Diyette Yenir mi?

Bir adet porkala kilo aldırır mı konusunda kilo aldırmadığı belirtilmiştir. Ciddi şeker hastalığınız yoksa ya da bu meyveye yönelik alerjiniz yoksa diyette yiyebilirsiniz. Sadece her gün tüketmemek gerekir. Haftada 2 gün maksimum 3 gün tüketmek daha doğru olacaktır. Aksi takdirde şeker birikebilir, sınırı aşabilirsiniz.

portakal-kilo-aldirir-mi

Portakal Faydaları Nelerdir?

  • Portakal bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Grip ve nezleyi yok eder.
  • Böbrek taşlarının ortadan kalkmasında ve sindirimi kolaylaştırmada önem taşır.
  • İçerdiği magnezyum yoğunluğu sayesinde kolesterolü dengeler.
  • Kış mevsimi hastalıklarına karşı adeta vücudu kalkan göreviyle korur.

Ortada duran tüm bu özelliklerine yer verildiği zaman portakal kilo aldırır mı açısından her anlamda öne çıkmaya devam ettiğini gerçekten de dikkate almamız önemli bir durum olarak kabul edilmektedir.

portakal-kilo-aldirir-mi

Türkiye’de Portakal Yetiştiriciliği

Ülkemizde Finike (Antalya’nın tarihi bir ilçesi) portakalları sadece ülkemizde değil dünya çapında da en çok ilgi gören tarım ihracatı ürünlerimiz arasında gelmektedir. Antalya ili portakal ihracatında ilk sırada yer almaktadır. Bunun yanında klimatolojik olarak Rize bölgesinde mikroklima özelliğinden hareketle portakal kilo aldırır mı olarak portakal yetiştiriciliğinin yer aldığını dikkate almamız gerekmektedir.

YouTube video

Yoruma kapalı.