1 Adet Yaprak Sarma Kaç Kalori?

0 671

Yaprak sarması mutfaklarımızın ve tabi ki modellerimizin baş tacıdır. Fakat yaprak sarmanın da kaç kalori olduğu ve kilo yapıp yapmadığı merak konusudur. Yaprak sarmasının kalorisi içerisinde bulunan malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Çünkü yaprak sarma zeytinyağlı, kıymalı, köfteli olmak üzere 3 şekilde yapılabilmektedir. Tabi ki hepsinin de birbirinden farklı kalorileri bulunmaktadır.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Kaç Kaloridir?

Hepinizin aklındaki soruyu duyar gibiyim.      1 adet yaprak sarma kaç kalori? 1 adet orta boy bir yaprak sarma yaklaşık 25 gram gelmektedir. Bu sarma ise yaklaşık olarak 35 kaloridir.
Zeytinyağlı Yaprak Sarmasının Besin Değeri Nedir?
100 gr.lık bir sarma porsiyonunun içerisinde 13 Gr. Karbonhidrat, 5 Gr. Protein, 8 Gr. Yağ bulunmaktadır.

Kıymalı Ya Da Etli Yaprak Sarması Kaç Kaloridir?

Yine aynı zeytinyağlı yaprak sarması gibi kıymalı yada etli yaprak sarması da ağırlık olarak aynıdır. Yani 25 Grama karşılık gelmektedir. Kalori olarak ise 38 kaloriye denk gelmektedir. Kıymalı ya da etli yaprak sarması zeytinyağlı yaprak sarmasına göre biraz daha fazla kalorisi mevcuttur.
Kıymalı Ya Da Etli Yaprak Sarmasının Besin Değeri Ne Kadardır?
1 porsiyonu 200 Gr. Olarak nitelendirdiğimizde 200 Gr. Sarmanın içerisinde   25 Gr. Karbonhidrat, 17 Gr. Protein,  1 Gr. Yağ bulunmaktadır.

Yaprak Sarmasının Faydaları Nelerdir?

Unutkanlığı azaltarak hafızayı güçlendirir. Bunun yanında kalp sağlığı açısından da koruyucu bir özelliği bulunmaktadır.  Bunun dışında özellikle alkol bağımlılarının tüketmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Alkolü bırakmak isteyen kişilerin yaprak sarması tüketmesi önerilmektedir. Ayrıca özellikle çocukların zekâlarının gelişiminde oldukça önemli bir faktördür.  Ayrıca sürekli devam eden ishali de durdurmak için de bire birdir. Günümüzün aşılmaz hastalığı olan kansere karşı da koruyucu özelliği bulunmaktadır. Ayrıca yaprağı kaynatıp, suyunu içtiğiniz takdirde böbrek taşı gibi bir probleminiz varsa, böbrek taşını dökmekte  büyük fayda sağlamaktadır. Özellikle yaprak sarması mide ve bağırsaktaki problemlere, bağırsaklarda ve midede oluşmuş olan yaralara şifa niteliğindeki bir besindir. Bu nedenle yaprak sarmasının tüketilmesinde büyük fayda vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.