1 Adet Yaprak Sarma Kaç Kalori? Yaprak Sarma Kilo Aldırır mı

Yaprak Sarma Besin Değeri Nasıl?

Yaprak sarma kaç kalori? Yaprak sarma kilo aldırır mı? Eğer yaprak sarmayı seviyorsanız ve kilonuza da dikkat ediyorsanız bu soruları mutlaka kendinize sormuşsunuzdur. Elbette yaprak sarma kalorisi hakkında bazı bilgiler söz konusu. Ancak yapacağınız yaprak çeşidine göre bu durumun değişiklik göstereceğini bilmelisiniz. Zira etli yaprak sarma kaç kalori ile zeytinyağlı yaprak sarma kaç kalori sorusunun cevapları farklıdır. İşte, konu hakkında bazı bilinen bilgiler.

Yaprak sarması mutfaklarımızın ve tabi ki modellerimizin baş tacıdır. Fakat yaprak sarmanın da kaç kalori olduğu ve kilo yapıp yapmadığı merak konusudur. Yaprak sarmasının kalorisi içerisinde bulunan malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Çünkü yaprak sarma zeytinyağlı, kıymalı, köfteli olmak üzere 3 şekilde yapılabilmektedir. Tabi ki hepsinin de birbirinden farklı kalorileri bulunmaktadır.

1 – Zeytinyağlı Yaprak Sarma Kaç Kaloridir?

Zeytinyağlı yaprak sarması özellikle Ege bölgesinde meşhur olsa da neredeyse her yerde yapılan bir lezzettir. Zeytinyağlı olması görece ağızda kolay dağılmasına ve çabuk sindirilmesini sağlamaktadır. Hepinizin aklındaki soruyu duyar gibiyim. 1 adet yaprak sarma kaç kalori? 1 adet orta boy bir yaprak sarma yaklaşık 25 gram gelmektedir. Bu sarma ise yaklaşık olarak 35 kaloridir.

1-adet-yaprak-sarma-kac-kalori
1 Adet Yaprak Sarma Kaç Kalori?

Zeytinyağlı Yaprak Sarmasının Besin Değeri Nedir?

Eğer zeytinyağlı sarma tüketecekseniz, 100 gram bazından besin değerlerini inceleyerek tüketiminizi ayarlayabilirsiniz. 100 gr.lık bir sarma porsiyonunun içerisinde 13 Gr. Karbonhidrat, 5 Gr. Protein, 8 Gr. Yağ bulunmaktadır. 100 gram ise ortalama olarak 4-5 adet sarmaya denk gelecektir.

2 – Kıymalı Ya Da Etli Yaprak Sarması Kaç Kaloridir?

Yine aynı zeytinyağlı yaprak sarması gibi kıymalı yada etli yaprak sarması da ağırlık olarak aynıdır. Tabi saran kişiye ve içe göre kalınlıklarında ufak değişimler oluşabilir. Söz konusu sarmanın içine kıymanın girmesi kaloriyi de doğrudan etkileyecektir. Yani 25 Grama karşılık gelmektedir. Kalori olarak ise 38 kaloriye denk gelmektedir. Kıymalı ya da etli yaprak sarması zeytinyağlı yaprak sarmasına göre biraz daha fazla kalorisi mevcuttur.

Kıymalı ya da Etli Yaprak Sarmasının Besin Değeri Ne Kadardır?

1 porsiyonu 200 Gr. Olarak nitelendirdiğimizde 200 Gr. Sarmanın içerisinde   25 Gr. Karbonhidrat, 17 Gr. Protein,  1 Gr. Yağ bulunmaktadır.

3 – Etsiz Yaprak Sarma Kalori Miktarı

1-adet-yaprak-sarma-kac-kalori

Etsiz yaprak sarma bazı bölgelerde özellikle yaygındır. Eğer et kullanmadıysanız bir adetinde 25 kcal kadar kalori olduğunu bilmelisiniz. Zeytinyağlı yaprak sarmanın kalorisine benzerlik göstermekle birlikte içeriği ile değişecektir. Asma yaprağının ve içi malzemeleri düşünülerek hesaplama yapılmalıdır. Ancak genel besin değerleri düşünüldüğünde asma yaprak ile yapılan klasik bir sarmanın 1 porsiyonu 125 kcaldır.

4 – 1 Tabak Yaprak Sarma Kaç Kalori?

Yemek tarifleri arasında gerek lahana gerekse asma yapraığı ile yapılan sarmaların bol olduğu bir ülkedeyiz. Lahana sarması hesabından bakılacak olursa 1 adet lahana sarması 32 kaloridir. Lahanadan yapılan yaprak sarma kaç kalori diye soracak olursanız 10 adeti 320 kalori yapacaktır.

1 Porsiyon Yaprak Sarma Kaç Adet | Yaprak Sarma Kaç Kalori

Porsiyon ne demek, porsiyon ne kadar denk geliyor konusunda kafanız mı karıştı? O zaman bir konuya açıklık getirelim. Eğer yaprak sarma kaç kalori araştırmanızda porsiyondan bahsediliyorsa bir porsiyon 4 adet yaprak sarmaya eştir. 4 adet yaprak sarma da temelde 1 dilim ekmek yapacaktır. Eğer bir porsiyon alacaksanız maksimum boyutuna göre 4-5 adet sarma gelecektir.

1-adet-yaprak-sarma-kac-kalori

Diyette Kaç Tane Yaprak Sarması Yenir?

Diyette rahatlıkla yaprak sarması yiyebilirsiniz. Yalnız diyeti aşmamak ve amaca hizmet adına belirli bir sayıyı aşmamakta fayda var. Diyet uygulayan bireylerin maksimum 4-5 adet sarma yemesi gerekir. Fazlası durumu aşacaktır. Pirinçteki karbonhidrat ve baharatlardan,yapraktan ötürü kalori yapacaktır.

Yaprak Sarmasının Faydaları Nelerdir?

Unutkanlığı azaltarak hafızayı güçlendirir. Bunun yanında kalp sağlığı açısından da koruyucu bir özelliği bulunmaktadır.  Bunun dışında özellikle alkol bağımlılarının tüketmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Alkolü bırakmak isteyen kişilerin yaprak sarması tüketmesi önerilmektedir. Ayrıca özellikle çocukların zekâlarının gelişiminde oldukça önemli bir faktördür.  Ayrıca sürekli devam eden ishali de durdurmak için de bire birdir.

1-adet-yaprak-sarma-kac-kalori

Günümüzün aşılmaz hastalığı olan kansere karşı da koruyucu özelliği bulunmaktadır. Ayrıca yaprağı kaynatıp, suyunu içtiğiniz takdirde böbrek taşı gibi bir probleminiz varsa, böbrek taşı dökmekte  büyük fayda sağlamaktadır. Özellikle yaprak sarması mide ve bağırsaktaki problemlere, bağırsaklarda ve midede oluşmuş olan yaralara şifa niteliğindeki bir besindir. Bu nedenle yaprak sarmasının tüketilmesinde büyük fayda vardır.

YouTube video

Yoruma kapalı.