Ramazan Ayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ramazan ayı, tüm İslam alemi için en önemli, en mübarek ay niteliğindedir. Mübarek aya sayılı günler kala Müslümanlar bu ayın önemini araştırmaktadır. Diğer aylardan çok daha faziletli olduğu için Sultan olarak nitelenen bu ay dokuzuncu aydır.

YouTube video

Öbür aylardan biraz daha farklı ve önem verilmesinin en büyük sebebi ise kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’in bu ay içerisinde indirilmeye başlamasıdır diyebiliriz. Üstelik İslam dinine göre farz ibadet olarak sayılan oruç da bu ay içinde tutulmaktadır.

Ramazan Ayı Nedir?

Ramazan Ayı

Ay takvimine göre dokuzuncu ay olan Ramazan ayı, baştan sona oruç ile geçirilen Müslümanlar açısından büyük öneme sahip mübarek bir aydır. Bu ayın isminin kelime anlamı, yeryüzünü temizleyen, arındıran yağmur demektir. Yağmurun yeri kirlerden arındırması gibi bu ay da müminleri günah ve hatalarından arındırıp temizlemektedir.

Ramazan Ayı

Kadir gecesinin bu ayın 27. Gecesinde olması ve kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim’in bu ay içerisinde indirilmeye başlaması da bu ayı daha da önemli hale getirmiştir. Müslümanlar en çok bu ay içerisinde şükretmeyi hatırlar. Dayanışma ve kardeşlik gibi kavramların ne kadar önemli ve gerekli olduğunu fark ederiz. Bir aylık süre içerisinde nefsini terbiye etmeyi amaçlar. Hırs ve aç gözlülük gibi duyguları bir kenara bırakır.

Ramazan Ayı

Müslümanlar bu mübarek ayda bol bol Kuran okur, çeşitli ibadetler yapar. Teravih namazlarını camilerde, mescitlerde ya da evlerinde toplu bir şekilde eda etmeye gayret ederler. Bu ay içerisinde yapılan ibadetler Allah nezdinde diğer aylara nazaran daha kıymetlidir. Tevbe ve tefekkürü daha sık hatırlama fırsatı bulduğumuz bu ay, gelir gelmez Müslümanların kalplerine ferahlık vermektedir.

Ramazan Ayı

Oruç ibadeti, İslam’ ın şartlarından sayılan en mühim ibadetlerden biridir. Müslümanlar imsak vaktinden akşam ezanı okunana dek yeme içmeden uzak durarak dünyevi şeylerden uzaklaşarak Allah’ a daha da yakın olmayı amaçlamaktadır.

Ramazan Ayı

Farz bir ibadet olduğu için buluğa ermiş aklı başında olan her insan Ramazan orucunun tamamını tutmak ile mükelleftir. Ramazan orucu ilk olarak hicretin ikinci senesinde Şaban ayında iken inen Bakara Suresi ile birlikte farz olmuştur.

Ramazan Ayı İle İlgili Hadisler

Ramazan Ayı

Ramazan ayı ile ilgili hadisler şu şekilde sıralanabilir;

  • “ Allah’ım, Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek et ve bizi Ramazan ayına eriştir.”
  • “Her kim inanarak ve mükafatını yalnızca Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu eda ederse, geçmişte işlemiş olduğu günahlar affolunur.”

Ramazan Ayı

  • “Bu ayda Allah sizi zengin kılar, bu yüzden size rahmet indirilir, hataları affeder ve dualar kabul olunur. Allah sizin birbiriniz ile olan yarışınıza bakar ve meleklerine karşı sizin ile övünür. O zaman hayır ve iyilikten yana Allah’a kendinizi gösterin.”
  • “Ramazan ayının ilk gecesinde, şeytanlar ile azgın cinler zincire vurulmaktadır. Cehennem kapıları kapanır ve hiçbiri açılmaz. Cennet kapıları da açılır ve hiçbiri kapanmaz. Sonra ise bir melek şöyle der: Ey hayır dileyen ibadet ve kulluğa gel! Ey şer isteyen günahlarından vazgeç! Allah’ın bu ay içerisinde ateşten azat ettiği nice kimseler vardır ve bu Ramazan’ın tamamı boyunca hep böyledir.”

Ramazan Ayı

  • “Mübarek Ramazan size geldi. Yüce Allah bu ay içerisinde size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır.”

Ramazan Ayı Sonrası 2020 Ramazan Bayramı Ne Zaman Olacak?

Ramazan Ayı

Bu senenin ilk dini bayramı olarak kutlanacak olan Ramazan Bayramı’ nın ilk günü 24 Mayıs olacak. 26 Mayıs ise bayramın son günüdür. Arife günü ise 23 Mayıs Cuma gününe denk gelmektedir. Arife günü de resmi tatile katılarak 4 gün boyunca tatil olmasına karar verildi.

Ramazan ayında bilinmesi gerekenler öncelikle ibadetlerin temelidir. Teravih namazı, duası ve oruç tutmak 11 ayın sultanı ramazan ayını bizler için başka günlerden daha hayırlı kılar. Peygamber efendimiz ramazan hakkında bilinmesi gerekenleri sizin için daha fazla aydınlatmış ve hadislerle bu güzel ayın müjdesini vermiştir.

ramazan ayı

Tüm hakları saklıdır ve aynı zamanda mayıs 2019 süresince ramazan ayının nisan süresinde Türkiye genelinde en doğru şekilde ihya edilmesi gereklidir. Günde 5 vakit namaz ile beraber nasıl bir ibadet düzeni veya hangi ibadetleri yapacağınızı da bu noktada düzene almanız oldukça önemlidir. Hayırlı Ramazanlar.

Yoruma kapalı.