Reflü Hastaları Zayıflama Diyeti Yapabilir Mi?

Reflü yaşam kalitesini kötü yönde etkileyen bir mide rahatsızlığıdır ve reflüyü tetikleyen birçok yiyecek reflü hastalarına yasaklıdır. Reflüden kurtulmak için özel bir diyet uygulaması gereken reflü hastaları başta hazır gıdalar olmak üzere birçok besin grubundan da uzakta durmaktadır. Özellikle reflü hastalarının merak ettiği konu olan reflü hastaları zayıflama diyeti yapabilir mi sorusunun cevabı ise olumlu yöndedir. Çünkü reflü hastalarında az ve sık yemek şeklindeki beslenme modeli yaşam tarzı haline gelmiştir. Bu yüzden reflüyken zayıflamak onlar için bir sorun teşkil etmeyecektir.

Reflüde Zayıflama

  • Reflüde yasak olan yağlı gıdalar diyetler için zaten yasakların baş listesinde yer almaktadır.
  •  Bu sebeple reflü hastaları hem reflüden uzak kalıp hem de sağlıklı beslenme yoluyla zayıflama diyeti yapabilmektedirler.
  •  Reflü diyetiyle normal diyet arasında sadece kalori hesaplama farkı vardır demek yerinde olur.
  •  Çünkü hemen hemen reflü için sakınca teşkil eden besinler zayıflama konusunda da sakıncalı olmakta bu da daha sağlıklı besinler alarak zayıflamayı sağlamaktadır.
  • Kızartmalar, çikolata, alkol reflü hastaları için sakıncalı besinlerdir. Bu besinlerin içerdikleri kalori oranlarına bakılacak olursa zayıflamanın önünde engel teşkil edecek miktarda yüksek kalori içerdiği görülmektedir.
  •  Bu yüzden hayatından bunları çıkartan reflü hastaları zayıflamanın kapılarını da aralamış olmaktadır.

Reflü Diyeti Zayıflama Koşullarıyla Örtüşmektedir

  • Sebze ağırlıklı beslenmeyi gerektiren reflü hastalığıyla hem daha rahat bir mide hem de daha fit bir vücuda sahip olmak mümkündür.
  • Reflü hastalarının bu hastalıktan en az derecede etkilenmesi için bol bol su içmesi gerekmektedir.
  • Bu noktada zayıflama için gerekli koşuların örtüştüğü gözler önüne serilmektedir.
  • İnsan sağlığı için yararlı şeylerin kabul gördüğü reflü hastalığında zayıflamada gerçekleşebilmektedir.

Zayıflamak İçin Gerekli Besinler Reflüde de Serbest

Reflü hastalarına önerilen bitki çayı diyet yaparak zayıflamak isteyenlerinde sıkça tüketti ürünler arasındadır. Metabolizmayı hızlandıran ve tokluk hissi sağlayan bitki çayları aynı zamanda toksinleri de vücuttan atmaya yardımcı olmaktadır. Kırmızı etin önerilmediği reflüde beyaz et önerilmektedir. Zayıflamak isteyenlerinde en sık başvurduğu protein beyaz et olan tavuk ve yumurta olmaktadır, hem ekonomik olarak uygun hem de protein açısından zengin olan beyaz et reflü hastalığına da iyi gelmektedir. Diyet listelerinde tok tutucu sebebiyle sıkça kullanılan muz da mide asidini dengelediği için reflüde tüketilebilen bir üründür. Reflü diyeti uygulayanların kalori miktarlarınıda göz önüne alarak beslendiği taktirde kilo vermesi mümkündür.

Yoruma kapalı.