Regl Ağrısına Ne İyi Gelir ? Regl Ağrısı İçin 11 Besin

Regl ağrısına ne iyi gelir diye düşünenler için bu soruya cevap niteliğinde bir yazı hazırladık. Özellikle genç kadınların korkulu rüyası haline gelmiş, her ay acıdan kıvrandıran regl ağrısı için birbirinden faydalı besinleri sizler için derledik. Üstelik bunlar, evinizde rahatlıkla bulabileceğiniz sağlıklı besinler. Şimdi gelin, regl ağrısı için iyi ve doğru besinleri inceleyelim.

YouTube video

1-Süt ve Süt Ürünleri

regl dönemi
regl dönemi

Kalsiyum kaynağı olan süt ve türevi ürünler regl dönemi ve öncesi dönemde mutlaka tüketilmelidir. Kalsiyum açısından zengin bu besinler regl ağrılarını azaltmada oldukça fayda sağlıyor.

2-Balık Çeşitleri

regl dönemi
regl dönemi

Kaliteli protein kaynağı olan balıkların, sindirimi kolay olduğundan regl döneminde tüketilmesi faydalıdır. İçerisindeki omega-3 yağı vücut direncini artırarak bu dönemdeki enfeksiyon riskini de azaltacaktır. Kalori oranı kırmızı ete oranla düşük olduğundan rahatlıkla tüketilebilir.

3-Pekmez

regl dönemi
regl dönemi

Pekmez özellikle kan yapıcı özelliğiyle bilinen besinlerden biridir. Regl dönemi ya da sonrasına tüketilmesi, vücutta olan iltihapları atmada yardımcı olur. Ayrıca enerji kaynağıdır. Vücut için gerekli demir, kalsiyum, potasyum gibi vitaminleri içerisinde barındırır. Günde birkaç yemek kaşığı tüketilmesi tavsiye edilir.

4-Kuru Yemişler

regl dönemi
regl dönemi

Fındık, fıstık, ceviz, badem gibi yağlı ürünler regl ağrısı için birebirdir. Yağ oranları yüksek olsa da bu yağlar vücudumuz için yararlı yağlardır. Protein ve lif kaynakları bakımından oldukça zengindir. Vücut iltihaplarını azaltmaya yönelik tüketilebilir. Kan basıncı ve dengesini düzenlediği için regl döneminin vazgeçilmezidir.

5-Yeşil Yapraklı Sebzeler

regl dönemi
regl dönemi

Neredeyse tüm yeşil yapraklı sebzeler A, B ve C vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Ödem attırıcı özellikleri sayesinde regl döneminde ve öncesinde mutlaka tüketilmelidir. Böbreklerin çalışmasını hızlandırarak toksit maddelerin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olurlar. Böylelikle ağrılı dönemlerde sindirim de hızlanmış olur.

6-Rezene Çayı

regl dönemi
regl dönemi

Anadolu’da “arapsaçı” olarak bilinen rezene, kabızlık ve gaz problemleri gibi bağırsak sorunlarına devadır. Hazmı kolaylaştırarak, boşaltım sistemine yardımcı olur. Regl dönemlerinde sıcak tüketimi hem ağrılar için hem de boşaltım için fayda sağlayacaktır. Bir bardak çay için 1 çay kaşığı rezene yeterlidir. Günlük olarak tüketimi regl dönemini sancısız geçirmeye yardımcı olacaktır.

7- Regl Ağrısı İçin En Etkili Çözüm: Papatya Çayı

regl dönemi
regl dönemi

Papatya çayı, regl dönemlerinde kullanımında yatıştırıcı özellik gösterir. Sindirim sistemine uyarıcı etkiler yapar, adet kramplarını azaltarak olumlu etkiler bırakır. Ayrıca ağrıyla birlikte gelen bunalım ve endişe halini de azalttığı biliniyor. Günde bir bardak tüketimi uykusuzluk sorunu çekenler için de fayda sağlayacaktır.

8- Zerdeçal

regl dönemi
regl dönemi

Regl döneminde sık karşılaşılan sorunlardan biri de enerji düşüklüğü ve halsizlik durumudur. Zerdeçal vücut direncini artırarak halsizlik sorununu ortadan kaldırır. Hücre yenilemesinde yardımcı olur, sıkı bir cilt için benzersizdir. Günlük olarak yemeklerle kullanılırken, çayını yaparak da tüketebilirsiniz.

9-Muz

regl dönemi
regl dönemi

Muz tüketmeyi hepimiz seviyoruz. Bu faydalı besinin içerisinde yüksek oranda demir bulunduğunu bilsek, herhalde daha fazla tüketirdik. İçerisinde bol miktarda demir bulunması sayesinde kansızlık sorunu yaşayanlar için benzersiz bir besindir. Özellikle regl dönemi sonrasında tüketilmesi kan akışı ve hücre sağlığınız için faydalı olacaktır.

10-Maydanoz

regl dönemi
regl dönemi

Hemen hemen her yemekte tükettiğimiz, salatalarımıza doğradığımız bazen de kaynatıp suyunu içtiğimiz bu besinin faydaları saymakla bitmiyor. Vücuttaki kirli kanı temizlediği için regl dönemlerinde ve sonrasında tüketilmesi öneriliyor. Bağırsak sorunlarının çoğunda etkili bir rol oynuyor. Ayrıca ödem attırıcı özelliği olduğu için suyunun kaynatılıp içilmesi öneriliyor.

11- Regl Ağrısı İçin En Tatlı Çözüm: Bitter Çikolata

regl dönemi
regl dönemi

Çikolata her kadın için bir tutkuysa, bu tutku regl döneminde doruklara çıkmakta. Bu dönemde yaşanan hormonel değişiklikler davranışları olumsuz yönde etkileyebiliyor. Çikolatanın verdiği mutluluk hormonu sayesinde bu değişimler engellenebiliyor. Hem kan oranını düzenliyor hem de olumsuz düşünceleri dağıtıyor.

Yoruma kapalı.