Sağlıklı Zayıflama

Kilo, çağımızın en büyük hastalıklardan biri. Dünya çapında milyonlarca insan obezite ve fazla kilolardan şikayetçi. Bu hastalık için birçok sağlık kuruluşu harekete geçmiş durumda ve kilonun önüne geçebilmek için bilgilendirme seminerleri veriyorlar. Ancak dünya çapında bu kadar yaygın olan bir hastalığın tedavisi, aslında çok da zor değil. Kilolu bir bireyseniz ve artık böyle bir hayattan bıktıysanız yapmanız gereken şey çok kolay. Sadece daha önce yaptığınız bazı davranışları kesecek, biraz da spor yapacaksınız.

Kilo problemi olan insanlar çoğu zaman hızlı kilo verme yöntemlerine başvurabiliyorlar. Ancak bilinmesi gerekiyor ki, bu yöntemler asla sizin uzun vadede kilo vermenize yardımcı olmaz. Bu yöntemler sadece vücudunuzdaki suyun ve bir miktar kas dokunun yok olmasına neden olur. Böylece kilo vermek isterken, vücudunuzun en gerekli bölümlerinden olan kas dokunuzu da yok etmiş olursunuz. Böyle bir durumlar karşılaşmamak için uzun sürse de, sağlıklı zayıflama yöntemlerini kullanmalısınız.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız, yapmanız gereken ya da uzak durmanız gereken bazı şeyler olacaktır. Bu kurallara uyduğunuz zaman, kilo vermenin hiç de zor olmadığınız göreceksiniz. Öncelikle diyete başladığınız tarihi yeni bir hayat olarak düşünmeli, bir önceki hayatınızda yaptığınız hareketleri gözden geçirmelisiniz. Kilo aldıysanız ve bunun sebebi genetik değilse; önceki hayatınızda dengesiz beslenip, abur cubur ağırlıklı besinler tüketmişsinizdir. Sağlıklı zayıflamanın ilk adımı hayatınızda abur cubura ve kalitesiz besinlere dur demek olmalıdır. Çünkü bu besinlerin içerisinde çok miktarda şeker bulunmakta. Şeker de diyetin baş düşmanı olarak adlandırılmaktadır.

Sağlıklı zayıflayabilmenin bir diğer adımı, düzenli bir beslenme programı hazırlamak. Program derken kastetmek istediğimiz şey; eskisi gibi canınız sıkıldığında yemek yerine, öğünlerinizi düzene oturtmak. Her yemek yediğinizde tıka basa doymak yerine, midenizde boşluk olduğunu hissederek masadan kalkmalısınız. Ancak bu demek değil ki, gün boyunca aç kalmalısınız. Aksine 3 öğün yemek yerine, bu öğünleri 5 kereye çıkararak daha da hızlı kilo verebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus, öğünlerde besin kaynaklarının dengeli bir şekilde dağılması. Karbonhidrat, protein ve yağ alımını ne kadar düzene sokarsanız; kilo vermeniz de o kadar kolaylaşacaktır. Ayrıca öğün atlamamaya dikkat etmelisiniz.

Zayıflama denildiğinde akla gelen bir diğer kural da, spordur. Sporsuz bir diyet kilo vermenize yardımcı olmayacaktır. Olsa bile gereğinden daha uzun süreler sonrasında istediğinize ulaşacaksınız. Aldığınız kalori miktarını düşürdünüz ancak sizin daha fazla kalori yakmanız gerekecek. Çünkü amacınıza ulaşabilmenin tek yolu aldığınız kalorinin yaktığınız kaloriden daha az olması. Spor da tam burada devreye giriyor ve kalori yakma için en etkili yöntemi oluyor. Spor yaparken tüm kaslarınızı çalıştırabilecek aktivitelere yönelmeniz, daha hızlı yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Bu da daha şekilli bir vücuda ve istediğiniz kiloya düşmenize yarayacaktır.

Yoruma kapalı.