Sigara Kilo Aldırır Mı?

Uyuşturucu ve bağımlılık etkisi veren nikotin maddesinden elde edilen tütün ürünüdür. Filtreli tabaka halinde ince bir kâğıda sarılarak hazır olarak satılan sigaraların içerisinde dört binin üzerinde zararlı maddelerin olduğu bilinmektedir. En büyük özelliği de beyni uyuşturması ve içen kişiyi zamanla kendisine bağımlı hale getirmesidir.

Her yıl dünyada 6 milyon kişinin sigara yüzünden hayatını kaybettiği yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Bu özellikleri neticesinde değerlendirilecek olunduğu zaman sigara kilo aldırır mı açısından önde gelmeye devam ettiğini dikkate almak gerekmektedir.

Sigaranın Zararları

Sigaranın aslında zararları sayılamayacak kadar çoktur. Ancak yine de öne çıkan zararlarını maddeler halinde ele almamız gerekmektedir:

  • Akciğer hastalığı koah rahatsızlığının en büyük tetikleyicisi olarak karşımıza çıkar.
  • Solunum yolunda enfeksiyon ve iltihaplanmaya neden olduğu için solunum yolu hastalıklarına sebebiyet vermektedir.
  • Kandaki oksijen değerini azalttığı için kanda zararlı ldl seviyesinin artmasına neden olur ve kalp-damar hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır.
  • Dişlerin sararmasına ve çürümesine neden olarak ağız ve diş sağlığı yönünden de zararlı bir alışkanlık olarak sigara kilo aldırır mı bakımından dikkat çekmektedir.
  • Beyin damarlarının tıkanmasına neden olmakta ve beyin hastalıklarına da davetiye çıkarmaktadır.

Sigara Bırakma Yöntemleri

Sigarayı bırakmak için öncelikle kişinin kendi kendini ikna etmesi çok önemlidir. Ülkemizde sigarayı bırakma hattı olarak Alo 171 hizmet vermektedir. Bu hattan size sigarayı bırakmak için danışmanlık hizmeti verilmektedir. Bunun yanı sıra elektronik sigaralar satılarak sigarayı bir anda değil yavaş yavaş bırakmanız amaçlanmaktadır. Bu yöntemler ışığında sizlerin de çok kısa sürede sigara illetinden kurtulmanız çok kısa süreçte mümkün hale gelecektir.

Sigara Kilo Aldırıyor Mu?

Sigara içenler üzerinde ABD’de yapılan bir araştırma enteresan bir sonucu gözler önüne sermiştir. 400 kadın denek üzerinde yapılan araştırmada sigara içenlerin sigara içmeyen kişilere göre daha kilolu oldukları tespit edilmiştir. Bu da sigara kilo aldırır mı açısından değerlendirildiği zaman söz konusu araştırma raporundan hareketle sigaranın sağlıksız kilo almaya neden olanların başında geldiğini gözler önüne sermesi açısından dikkat çeken bir araştırma sonucudur.

Yoruma kapalı.