Sosis Kaç Kalori ?

Sosisin Besin Değerleri

Sosisin içerdiği besin değerleri türüne göre değişiklik gösterir. Piliç sosisin bir porsiyonunda (30 gram) 4.2 gram yağ, 3.3 gram protein bulunur. Dana sosisin bir porsiyonu (40 gram) 5.6 gram yağ, 2.24 gram protein, 0.12 gram karbonhidrat içerir.

Sosisli Tarifler Kalori

Sosis kaç kalori diye düşünenler sosisin kullanım tarifine göre kalorisinin değişeceğini bilmelidir. Birbirinden çeşitli malzemelerle hazırlanan bir porsiyon ayvalık tostu (190 gram) yaklaşık 415 kaloridir. Yaklaşık değerin sebebi hazırlanma esnasında malzemelerin işletmelere göre gramlarında oluşabilecek değişikliklerdir. İzmir’in en favori yiyeceklerinden olan kumrunun bir adeti (300 gram) 932 kaloridir. Kumru midede kapladığı alan olarak küçük olmasına rağmen çok yüksek kalorili bir yiyecek olduğundan nadiren tüketmek sağlık açısından daha uygundur. Genellikle öğrenciler tarafından tüketilen sosisli makarnanın bir porsiyonu 262 yaklaşık kaloridir. Amerikan favorisi hot dog diye bilinen sosisli sandviçin bir porsiyonu (175 gram) 442 kaloridir.

Sosis Tüketilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosis işlenmiş bir gıda olduğundan bol miktarda nitrat içerir. Nitratın vücuda etkisini azaltmak açısından sosisli yiyecekler yenildiğinde yanında c vitamini içeren doğal içecekler tüketilmelidir. Haşlanmış sosis pek tercih edilmez. Sosisin kızartılmış hali, kalorisi en yüksek halidir ve sağlığa en uygun olmayanıdır. Tüketilmek istenildiği zaman fırında pişirilen tarifler ya da ızgara tercih edilmelidir. Sosis çok yüksek kalorili ve besin değerleri yönünden fakir bir yiyecektir. Bu sebeple obeziteye götüren yiyecekler listesindedir. Sosis kaç kalori diye hesaplanarak tüketilmesi bu besinden zarar görülmeyeceği anlamına gelmediğinden oldukça az tüketilmelidir. Sağlık için kalori dışında yiyeceklerin içerdiği değerler de önemlidir. Kalp hastaları, damar hastaları, kanser hastaları ve yüksek tansiyon hastaları tüketmemelidir.

Sosis Türleri Kalori

Sosis kaç kalori sorusu türüne göre değiştiğinden farklı cevaplar içerir. Bir porsiyon piliç sosis (30 gram) 59 kaloridir. Bir porsiyon dana sosis (40 gram) 60 kaloridir. Bu kaloriler paketten yeni çıkarılmış ve pişirilmemiş sosisler için geçerlidir. Pişirme işleminin türüne göre ve yanında tüketilen diğer besinlere göre kalori hesabı yapılmalıdır.

Yoruma kapalı.