Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır Mı?

Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır mı?

Sigarayı bırakmak kilo aldırır mı? Dünyada sigara ile ilgili olarak ciddi bir savaş verilmektedir. Bütün devletler sigaranın bırakılması için, sigaradan meydana gelen sağlık problemleri için çok fazla para harcamaktadır. Bunun karşılığında da sigara firmaları milyon dolarlara varan paralar kazanmaktadır.

YouTube video

Sigara içen insanların bir çoğundan duymuşsunuzdur. “Sigarayı bırakmak istiyorum ancak kilo almak istemiyorum” Bu bahane sizce ne kadar doğru, ne kadar gerçektir. Bir düşünün.

  • Sigara içmek kilo kontrolü konusunda pozitif etkisi varmıdır?
  • Sigara içen insanların hepsi fit görünüme mi sahiptir?
  • Kilo kontrolü için sigara doktor tavsiyesi varmıdır?
  • Sigara ile aldığımız yaklaşık üç binden fazla zehir ile kilo verme arasında bağlantı olabilir mi?

sigarayi-birakmak-kilo-aldirir-mi

“Sigarayı bırakınca kilo alınır”  fikri nasıl yayılmıştır?

  • Çevrede sigarayı bırakıp kilo almış kişilerin paylaşımları
  • Sigara iştahı kesmesi hakkında yanlış bilgi
  • Sigara metabolizmayı hızlandırdığı konusunda yanlış bilgi

Yapılan araştırmalara bırakılınca erkeklerin %60’ı kadınların %50’si sigarayı bıraktıktan sonra kilo aldıkları tespit edilmiştir. Peki o zaman

Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır mı? Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neden Kilo Alınır?

1. Psikolojik nedenler

Sigarayı bıraktıktan sonra alkol ve kafeinli içecekleri daha kontrollü tüketmeye çalışınız. Bu tarz ürünleri tüketirken sigara içmek yerine oradaki boşluğu bir şeyler yiyerek kapatırsanız kilo alırsınız.

2. Metabolizma Hızı

sigarayi-birakmak-kilo-aldirir-mi
Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır mı?

Nikotin sigaranın etken maddesidir. Bu maddenin insan vücudunda metabolizma hızını arttırdığı konusunda düşünceler bulunmaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra eğer hayatımıza sporu dahil edersiniz hem sigarayı bırakmaya yardımcı olacak hemde kilo sorununuzu ortadan kaldıracaktır. Gerçekte nikotinin böyle bir etkisi yoktur. Dış hayata baktığınızda obez insanların bir çoğunun sigarada içtiğine şahit olacaksınız. Buradaki gerçek şudur. Nikotini vücuttan atmak için metabolizma daha hızlı çalışmaya başlar. Bu sırada da fazladan kalori yakar. Ancak bu fazla kalori hiçbir zaman kilo verecek kadar değildir.

3. El Alışkanlığı

Sigaranın bir el alışkanlığı olduğu beyinde gelen bir davranış biçimi olduğu konusunda çalışmalar bulunmaktadır. Eğer sigara bırakılır ise beyin yerine bir şeyler bulmaya çalışır. Buda genelde atıştırmalıklar olmaktadır. Bunun yerine düşük kalorili ürünleri tercih etmeniz kilo sorunu yaşamanızı engelleyecektir.

sigarayi-birakmak-kilo-aldirir-mi

Tek yapmanız gereken bir an önce sigarayı bırakmak ve bundan sonraki süreçte de mümkün olduğunca kontrollü davranmanızdır. Kontrolü elden bırakmadığınız sürece kilo almak değil kilo bile verebilirsiniz.

Sigarayı bırakmak kilo aldırır mı konusuna değindik peki ya sigara böreği? Sigara Böreği Kilo Aldırır mı? Lezzetli Sigara Böreği Tarifi Püf Noktaları Nelerdir yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.