PCR Testi Nedir? 2021 PCR Testi Ücreti Ne Kadar?

PCR Testi Nasıl Yapılır? PCR Testi Yapan Hastaneler Hangileri?

PCR testi, COVID 19 sonrası birçok insanın hayatına giren ve gün içerisinde sık sık duyduğu kavramlar arasında yer almaktadır. Salgının ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra hastalık şüphesi olan kişilerin tanılamasını yapmak amacıyla kullanılan koronavirüs testleri, belirli alanlarda ve koşullarda gerçekleştirilmektedir. İlk defa testi yapacak kişiler bu konuda deneyim sahibi olmadığından PCR testi nasıl yapılır, PCR testi fiyat nedir merak etmektedir.

YouTube video

Corona virüsü, temelde SARS virüsünden ortaya çıkan ve hızlı yayılım gösteren bir virüstür. Ortaya çıkma sebebi konusunda yaklaşık iki sene olmasına rağmen henüz net olarak bir bulgu bulunamamaktadır. Dünyada ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde yayılım gösterdikten çok kısa bir süre sonra mart ayında Türkiye’de de ilk vakasına rastlandı. Başlarda çok ciddiye alınmasa da kısa sürede 7’den 70’e birçok bireyin hayatını değiştirdi.

Geçmişte de görülen salgınlar olsa da gerek sağlık gerekse teknolojik gelişmeler olmadığından dolayı milyonlarca insanın ölümü ile sonlandı. Halbuki günümüzde PCR testi sayesinde virüs şüphesi bulunan kişiler kısa sürede saptanarak artık karantina sürecine alınarak başka insanlarla bir arada olmasına engel olunuyor. Böylece, virüsün bulaşma hızı da düşürülerek salgının ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

PCR Testi Nedir? Koronavirüs Testi Nasıl İncelenir?

Sağlık Bakanlığı ve çeşitli ülkenin önde gelen insanları tarafından yapılan açıklamalar neticesinde PCR nedir gibi sorular ortaya çıkmıştır. PCR olarak adlandırılan test, temelde her ne kadar koronavirüs ile hayatımıza girmiş olsa da bundan önce de hızlı tanı testleri kullanımı bulunmaktaydı. Elbette insanlar daha çok salgın döneminde bu testle çok sık karşılaşmaya başlayarak, duydu.

pcr-testi-nedir-2021-pcr-testi-ucreti
PCR Testi Nedir?

Test, çok kısa bir süre içerisinde uygulanarak kişilerin vücudunda virüse dair bulgunun olup olmamasını sağlamaktadır. Kişilerden alınan salgılar belirli bir laboratuvar incelemesinden geçer. İnceleme sırasında olası virüsün RNA içinde polimeraz zincir reaksiyonu parçaları elde edilir. RNA içinde kesin olarak virüs bulgusuna rastlanırsa kişi ‘pozitif’ yani hasta olarak tanılanmaktadır. Sonuçlar negatif olarak yansıtılsa da bazı noktalarda dikkatli olunmalıdır. Yazının ilerleyen bölümünde bu konuya dair açıklama bulabilirsiniz.

Aynı zamanda PCR testinin en çok karıştırıldığı alan antikor testleri olmaktadır. Antikor testi, vücutta var olan virüsü görmez. Aksine hastalık atlatmış olan bireyin vücudunda meydana gelen antikor hücrelerini tespit eder. Hastalığı atlatmış bireyler antikor hücre sayımı antikor testi ile algılanabilmektedir.

PCR Testi Kimler Yaptırmalı?

Koronavirüs semptomları taşıyan ya da yurt dışı seyahatine çıkacak bireylerin test yapması gerekmektedir. Virüs belirtilerine sahipseniz Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen sağlık kuruluşlarına testlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Testi yaptırmak için genelde görülen belirtiler arasında:

 • Ateşlenme,
 • İleri düzey halsizlik,
 • Kemik ve eklemlerde ağrı,
 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • İshal,
 • Öksürük bulunmaktadır.

Salgında virüsün mutasyon geçirmesi ile birlikte semptomlarda da artışlar görülmektedir. En sık görülenleri öksürük, ateş ve baş ağrısıdır. Bu belirtiler varsa en yakın sağlık kuruluşunda test olmalısınız. Aynı zamanda yurt dışın dan gelen ve yurt dışına seyahat eden kişilerin de yaptırması gerekir.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

Belirtileri gösteriyorsunuz ve şüpheniz var peki, PCR testi nasıl yapılır? PCR testini yaptırmak aslında sanıldığından daha kolay olmaktadır. Hastanelerde girişte yapılan protokol işlemleri, doktor muayenesi gibi durumlar dışarıda tutulduğunda kişilerden örnek alma işlemi bir dakika bir sürmemektedir. İnce,uzun ve ucu pamuklu olan bir çubuk ile ağız içinden ve burundan örnek alınır. Bu örnekler 56 °c aralığında gerçekleşen özel sıvı içerisinde bekletilerek, gerekli görülen zaman içerisinde laboratuvarlara incelemeye gönderilir.

PCR Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Testi yaptıran bireylerin en sık sorduğu sorular arasında PCR testi sonucu ne zaman çıkacağına dair olmaktadır. Test, salgın sürecinde en kısa sürede cevap verdiğinden dolayı tercih edilmektedir. Temelde laboratuvar incelemelerinde çok kısa bir zaman dilimi içerisinde kişilerin virüs kapıp kapmadığını, hasta olup olmadığını yansıtmaktadır. Ancak günümüzde salgının ilerleme süreci düşünüldüğünde saatlerinde bazı değişiklikler olsa da genellikle en geç ilk 48 saat içerisinde sonuç alabilirsiniz.

pcr-testi-nedir-2021-pcr-testi-ucreti

PCR testi sonucu gecikmesine yol açan sebeplerin başında özellikle hastaneye başvuran kişi sayısının fazla olması bulunmaktadır. Her ne kadar bir kere koronavirüs geçiren kişilere ikinci bir hastalık durumunda kolay kolay test yapılması (zorunlu haller, kritik çalışma alanları dışında) uygun bulunmasa da ilk defa virüs şüphesiyle gelen insan sayısı da çoktur. İnsanların çok olmasının yanı sıra alınan örneklerin laboratuvarlara taşınma süreci de göz önüne alındığında bazı aksaklıklar çıkabilmektedir.

PCR Testi Nerede Yapılır?

Koronavirüs belirtisi gösteren, hastalık oluşmuş bir kişiyle yakın teması olan kişiler bir an önce test yaptırmalıdır. PCR testi nerede yapılır sorusu bu yüzden önem kazanmaktadır. Ülke ve dünya genelinde bir salgın söz konusu olduğundan günümüzde çoğu alanlarda testler yapılabilmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından bu konu bir belge yayımlanarak kişilere bilgi verilmiştir. Hatta salgına yönelik İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde özel hastaneler dahi yapılmıştır.

Her ne kadar kişilerin ilk olarak aklına hastaneler ve sağlık merkezleri gelse de PCR testini yaptırması gereken kişilerin başında yurt dışına çıkacak olanlar bulunmaktadır. Yurt dışı ülkeleri tarafından ülkemiz adına geçerli test zorunluluğu bulunuyorsa, test negatif çıkmadığı müddetçe uçağa binemezsiniz. Havaalanlarında bunun için geçerli olan ve kısa sürede gerçekleşen test yaptırma alanları bulunmaktadır. Ancak burada yapılanların PCR testi ücreti olduğunu unutmamak gerekir.

PCR Testi Yapan Hastaneler Hangileri? PCR Testi Yapan Hastaneler İstanbul

PCR testinin yapıldığı hastaneler ve incelendiği laboratuvar sayısı şehirden şehire değişiklik gösterebilmektedir. Başta büyükşehirler olmak üzere her şehirde belirli bir sayıda bulunarak artan vakalara göre hastaneler bazında değişikliker yapılabilmektedir. İstanbul’dan başlayarak Türkiye’nin her bir bölgesinde yer alan hastane ve laboratuvar listesi Sağlık Bakanlığı sitesi üzerinden incelenebilmektedir.

pcr-testi-nedir-2021-pcr-testi-ucreti

PCR Testi Yapan Hastaneler Kadıköy

İstanbul Kadıköy ilçesi geniş bir nüfusa sahip olduğundan dolayı en çok test yaptıran semtler arasında yer almaktadır. Kadıköy’de ikametgah eden ve test yaptırmak isteyen bireylerin değerlendirebileceği hastaneler:

 • Acıbadem Hastanesi,
 • NB Kadıköy Hastanesi,
 • Florence Hastanesi,
 • Memorial Hospital başta olmak üzere devlet hastanesi de tercih edilebilmektedir.

Aynı zamanda yoğunluk ya da ulaşma durumuna göre Üsküdar gibi çevre semtlerde de testler yaptırabilmeniz elbette mümkündür.

PCR Testi Ücreti Ne Kadar? 2021 PCR Testi Fiyat Bilgisi

PCR testini yaptırmak isteyen bireyler PCR testi ücreti konusunda araştırmalar yapmaktadır. Ancak salgının başından beri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından gerekli açıklamalar yapılmıştır. Ortada ciddi bir salgın durumu söz konusu olduğundan ve bakanlık tarafından özel hastanelere de testler iletildiğinden hastaden test ücreti alınmamaktadır. Hatta Koca, test ücreti isteyen özel hastanelerin bakanlığa şikayet edilmesi konusunda uyarılarda bulunur. Sadece yurt dışına çıkacak bireylerin havaalanında gerçekleştirdikleri testlerde 250 TL talep edilir.

PCR Testi Doğruluk Oranı Nedir?

Türkiye başta olmak üzere dünya çapında belirtileri taşımasına rağmen yaptırdığı testler sonucunda negatif tanısı almış kişiler bulunmaktadır. Bu durum testin sonuçlarının güvenirliği konusunda da ciddi çapta bir tartışma oluşturmaktadır. Temelde testlerin güvenirlik oranı yüksektir. Doğru sonuç veren testler neticesinde binlerce kişinin toplumdan uzaklaştırılarak izole edildiği bilinmektedir.

YouTube video

Ancak yapılan PCR testi neticesinde tüm belirtileriniz varsa buna rağmen negatif alıyorsanız bu da bir ihtimal zinciridir. RNA araştırması sırasında virüs bulgularını tam olarak yansıtmasa da vücudunuzda bulunabilir ya da araştırma neticesinde kontrol altında tutulamayan durumlar olabilmektedir. Uzman doktorlar tarafından bu yüzden incelemeler genellikle test dışında akciğer filmleri ile desteklenmektedir. Eğer belirtileriniz olmasına rağmen test sonucunuz negatifse yine de mümkün olduğunda karantinanızı oluşturmalısınız.

PCR Testi Sonucu Pozitif: Ne Yapmalıyım?

Test sonucunuz negatif çıktıysa ve ciddi bir semptom taşımıyorsanız öncelikle geçmiş olsun, hasta değilsiniz. Ancak ciddi semptomlarla birlikte testinizin sonucu pozitif ise virüsün bir şekilde vücudunuza girdiği görülmektedir. Burada ilk adım olarak sakin kalmanız gerekir. Unutmayın ki kötü ve endişeli bir psikoloji bağışıklık sisteminizi düşüreceğinden, virüse karşı savaşma direncinizi de kıracaktır.

pcr-testi-nedir-2021-pcr-testi-ucreti

PCR testi pozitif olduğunu öğrendikten sonra yapmanız gereken durum kendinizi izole altına almaktır. Evinizde yalnız varsa aileniz ile birlikte 10-14 gün kadar karantina altında kalmalısınız. Herhangi bir şekilde dışarı çıkmamalı, ihtiyaçlarınızı komşu ya da gönüllü yardım ekipleri sayesinde karşılamalısınız. Doktorunuz tarafından gönderilen ilaçları dilerseniz kullanabilirsiniz. Ancak bunun yanı sıra doğal olarak beslenmeye, vitamin depolamaya, bol bol dinlenmeye ve su içmeye dikkat edebilirsiniz.

Koronavirüs günlerinde birçok birey gerek tam kapanma gerekse karantinalar dolayısıyla çoğu vaktini evde geçirmektedir. Birçok iş yerinin uzaktan çalışma sistemine geçmesi ile birlikte yeme düzenlerinde farklılık oluşmaktadır. Bu dönemde ciddi kilo artışlarına yönelik yakınmalar da mevcuttur. Koronavirüs Günlerinde Aşırı Yeme İsteği Nasıl Engellenir yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.