Simit Kaç Kalori? Simit Yemeli Miyim?

Kalori Nedir? Neden Önemlidir? Kahvaltı Dostu Simit Kaç Kalori?

Günlük yaşantımızda özellikle kilo vermek veya almak istiyorsak sık sık “kaç kalori ?” sorusu aklımıza gelmektedir. Kilo alma ve verme işi bir denge işidir. Bu yüzden diyet yapan kişiler yedikleri yiyeceklerin sürekli kalori hesaplamasını yapmaktadır. Kalorinin alınmaması için hiç yemek yememek hatta hiçbir besin tüketmemek gerekir.

Kalori Nedir?

Simit Kaç Kalori
Simit Kaç Kalori

Bilimsel olarak açıklayacak olursak kalori nedir sorusunun cevabı şu şekildedir: Kalori 1 gram suyun sıcaklığını 1 derece arttırabilen ısı miktarına denilmektedir. Fakat günlük hayatta bu terim daha farklı anlamda kullanılmaktadır. Vücudumuz aldığı besinleri sindirirken enerjiye dönüştürür. Bu enerji dönüşümünde kalori açığa çıkmaktadır. Kısaca kalori vücudun gün içerisinde yaptığı hareketleri gerçekleştirebilmesi için gerekli olan enerjidir. Yenilen besinler aracılığı ile üretilen enerjiyi hareket halindeyken yakarız. Günlük almamız gereken kalori miktarı kişiden kişiye, yaşına, cinsiyetine, boyuna, kilosuna hatta yaptığı işe göre değişiklik göstermektedir.

Kalori Neden Önemli ( video)

YouTube video

Kalori neden önemli sorusunun cevabını yukarıdaki videodan öğrenebilirsiniz. Biz kısaca anlatacak olursak; insan yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Enerjinin alınmaması durumunda bağışıklık sistemi zayıflar. Sürekli az kalorili beslenmekte aynı sonucu vermektedir.

Kişinin kilosunu dengede tutabilmesi için aldığı kalori ile harcadığı kalorinin eşit olması gerekmektedir. Kişi kilo vermek istiyorsa aldığı kalori miktarı harcadığı kalori miktarından az olması gerekir ve kişi kilo almak istiyorsa aldığı kalori harcadığı kaloriden fazla olması gerekmektedir.

Simit Kaç Kalori

Uzmanlar diyet yapan kişilere yüksek kalorili yiyecekler tüketmemesi gerektiği konusunda uyarılar yapmaktadır. Bunun sebebi fazla alınan kalori yağa dönüşerek kilo almamıza sebep olmasıdır. Kişiler yaptıkları diyetlerde garanti yol izlemek ve emin olmak için bu kalori miktarını hesaplamak isterler ve tükettikleri besinlerin kalori miktarını merak etmektedir.

Kahvaltı Dostu Bir Simit Kaç Kalori ?

Simit Kaç Kalori

Simit hepimizin severek tükettiği kahvaltıda bir bardak sıcak çayın bir dilim üçgen peynirin yanında olmazsa olmaz dediği besindir. Bol susamlı ve çıtır çıtır yapısıyla vazgeçilmez bir tattır. Kalori hesabı yapılırken besin değeri en çok merak edilen yiyeceklerdendir.

Simiti lezzetli bir yiyecek olmasının yanında kalori değerinin de çok yüksek olması ile biliyoruz. Çünkü içerisinde kullanılan un,  karbonhidrat bakımından zengin olmasının yanında mayalı bir hamura dönüşünce enerji miktarı artan malzemedir.

Simit Kaç Kalori

Yüz gram mayalı hamurun kalorisini hesaplayacak olursak 302 kaloriye denk gelmektedir. Üzerinde bol miktarda içerdiği susam ile yağ oranını arttırarak fazla kalorinin oluşmasına da neden olmaktadır. Çünkü 100 gram susam yaklaşık 572 kaloridir. Bol miktarda pekmezin içine batırılması ile de hem şeker açısından hem karbonhidrat açısından zengin olmasından dolayı enerji miktarı artmaktadır. Bilinen o ki 100 gram pekmezde 290 kaloridir. Gelelim şimdi tüketilen 1 orta boy (100 gr )simidin besin değerlerine;

  • Karbonhidrat= 69,75 gr
  • Protein= 0,892 gr
  • Yağ= 17,09 gr

Tüketilen 1 orta boy simit yaklaşık 100 gr gelmektedir. Peki, 1 simit kaç kalori diye sorarsanız yaklaşık olarak 435 kalori değerindedir ve bu yüzden diyetisyenler genelde yarım veya çeyrek simit önermektedir.

Simit Kaç Kalori

Şubat 2020 ‘nin son haftasında yaz aylarına yaklaşırken; Kaç Kalori serimizin bu ayki ilk sırasında Bir Simit Kaç Kalori yazımız ile sizlerle birlikteydik. Daha fazla gıda için Kaç Kalori bilgilerine ulaşmak isterseniz ilgili kategoriyi takip ediniz.

Susamsız simit kaç kalori , kepekli çekirdekli simit kaç kalori , ev yapımı simit kaç kalori , açma kaç kalori , simit kaç kalori diyet arkadaşım , poğaça kaç kalori ve çekirdekli simit kalori soruları için de yine simit kaç kalori sorusuna verilen cevaba yakın hesaplamalar yapılmaktadır. Bu noktada bir simit kaç kalori sorusunun cevabını bulmak yeterlidir.

Yoruma kapalı.