Sinire Baskı Yapan Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Sinire Baskı Yapan Fıtık Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Sinire baskı yapan fıtık belirtileri arttığında, dayanılmayacak durumlar söz konusu olabilir. Ele, kalçaya ve ayaklara doğru yayılan ağrı gibi belirtileriniz için, doktora görünmek en iyisi olacaktır.

Vücudun belli bölümlerinde oluşan fıtıklar, insan yaşamını olumsuz yönde etkileyecek niteliktedir. Özellikle bel fıtığının belirtileri hareket açısından ciddi kısıtlamalara neden olabilir. Bel, bacak ve kalça ağrısının yanında uyuşma ve karıncalanma gibi durumlar, bel fıtığının en önemli belirtileri arasındadır. Diğer fıtık türlerinde de, genellikle aynı belirtiler görülür.

Sinire Baskı Yapan Fıtık Belirtileri ve Türleri

sinire-baski-yapan-fitik-belirtileri

Günümüzde en çok rastlanan rahatsızlıklardan biri olan fıtık, günlük hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle bağırsağın ve iç organların normal işleyişinin bozulması nedeniyle disklerin bir kısmının dışarı çıkması sonucunda fıtık oluşabilir. Boyun ve bel fıtığı türleri, omurilikte bulunan disklerin normal işleyişini kaybetmesi nedeniyle ortaya çıkar.

Karında, kasıkta, belde, göbekte ve boyunda bir veya birden fazla fıtık görülmesi mümkündür. Fıtığın bulunduğu bölgeye göre ağrı, artış ve azalış gösterebilir. En şiddetli ağrıların görüldüğü sinire baskı yapan fıtık belirtileri ve türleri açıklanacak olursa;

Bel Fıtığı Belirtileri

Tıbben lomber disk hernisi olarak bilinen bel fıtığı nedir; omurlar arasında bulunan diskin, yaşlılık veya çeşitli nedenlerle su kaybetmesi sonucunda bel fıtığı oluşmaya başlar. Disklerin vücudun doğal konumundan çıkması bel fıtığını oluşturur. İlk ortaya çıkan bel fıtığı belirtileri arasında genellikle bilindik durumlar yaşanır. Bel fıtığı belirtileri, şu şekildedir;

 • Bel ağrısı
 • Ayaklarda güçsüzlük
 • Belde uyuşma ve karıncalanma
 • Hareketlerde kısıtlanma
 • Eğilip kalkarken zorlanma

Sinire Baskı Yapan Boyun Fıtık Belirtileri

Boyun hareketlerinin iyi bir şekilde yapılabilmesi, omurlar arasında bulunan diskler sayesinde olur. Ancak zamanla disklerde bozulma, yırtılma ve zedelenme gibi durumlar yaşanabilir. Bu durumların sonucu olarak boyun fıtığı ortaya çıkabilir. Omurilik fıtığı belirtileri, en çok bel ve boyun bölgelerinde görülür.

Kollarda uyuşma ve ağrı gibi belirtiler gösteren fıtık nasıl anlaşılır; net tanı için doktorlar hastanın ayrıntılı öyküsünü dinlemek isteyecektir. Çoğu durumda ameliyata gerek kalmadan ilaç tedavisi ile iyileşme söz konusu olmaktadır. Peki, hastaların boyun fıtığı rahatsızlığını net olarak anlayabilmeleri için sinire baskı yapan fıtık belirtileri nedir? açıklanacak olursa;

 • Kollarda his kaybı
 • Kollarda ağrı
 • Kollarda sızlama ve güçsüzlük

Kasık Fıtık Belirtileri

Günümüzde sağlık konusunda en çok rastlanan rahatsızlıklardan bir tanesi de, fıtıktır. Görülen fıtıkların%75’ini kasık fıtıkları oluşturur. Erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla görülür. Sıkışmış ve sinire baskı yapan fıtık belirtileri, şu şekildedir;

 • Sık sık karında şişlik meydana gelmesi
 • Kasık bölgesinde ağrı veya basınç
 • Kasıkta acıma ve yanma

Fıtık Sinire Baskı Yaparsa Ne Olur?

sinire-baski-yapan-fitik-belirtileri

Vücudun çeşitli bölümlerinde bulunan omurlarda bulunan disklerin hasar alması sonucunda, diskler siyatik sinirlere baskı yaparlar. Sinire baskı yapan fıtık belirtileri arasında yer alan siyatik ağrılar da, bu nedenden kaynaklanır. Ayrıca omurların dışına çıkan jelimsi dokunun iltihaplanması sonucunda geri dönüşü olmayan hasarlar oluşabilir.

Sinire baskı yapan fıtık belirtileri gösteren ve siyatik ağrıları oluşan kişiler, risk taşıyanlar grubuna girebilir. Çünkü belli bir yaşa gelmiş kişilerde fıtık tedavileri olumlu yanıt vermez. Bu nedenle erken teşhisin önemine tekrar vurgu yapılmalıdır. Belirti gösteren hastaların en kısa sürede doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Fıtığın Sinire Baskı Yapması Nasıl Geçer?

Bel fıtığı muayenesi sonrasında sinire baskı yapan bir fıtığın varlığının teşhis edilmesi can sıkıcı olabilir. İlerlemiş bel fıtığı olan kişilerde, ilaç ve rehabilitasyon gibi tedavi yöntemleri etkili sonuçlar vermez. Çünkü çıkan disklerin yerine getirilmesi artık mümkün değildir.

Ciddi anlamda ilerlemiş olan fıtık ağrısı ne kadar sürer; akut ağrılar genellikle birkaç gün içinde azalma gösterirken, ilerlemiş fıtığı olan kişilerde bu süre oldukça uzundur. Ayrıca tamamen ağrının geçmesi mümkün değildir. Sinire baskı yapan fıtık belirtileri ve ağrıların giderilmesi için, cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Fıtık Ağrısı Nereye Vurur?

Fıtık türleri arasında en çok görülen bel fıtığının genellikle L4/L5 disklerinde görüldüğü bilinir. Peki, L4 L5 fıtık ağrısı nereye vurur? L5 kökünün baskın bir şekilde sinire baskı yapması, kalça ve bacağın dış yan yüzünde şiddetli ağrılara neden olabilir. Aynı şekilde baş parmakta uyuşukluk ve ağrı hissedilmesi, bu tarz vakalarda oldukça yaygındır.

Tedavi edilemeyen fıtıklar zamanla his kaybına yol açabilir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde sinire baskı yapan fıtık belirtileri ilk ortaya çıktığında doktor kontrolünden geçilmesi önemlidir. Daha sonra etkili tedavi yöntemlerinin denenmesi gerekir.

Bacağa Vuran Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer?

sinire-baski-yapan-fitik-belirtileri
sinire-baski-yapan-fitik-belirtileri

Sinire baskı yapan fıtık belirtileri arasında görülen bacağa ağrının vurması, oldukça rahatsız edici bir durumdur. Böyle bir rahatsızlığı olan kişiler, öncelikle doktor kontrolünden geçmelidir. Genellikle bu tarz vakalarda ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi önerilir. Fizik tedavi uzmanı tarafından yapılan işlemler ile ağrının hafifletilmesi sağlanır.

İleri düzeyde bel fıtığı olan hastalarda, sinire baskı yapan fıtık belirtileri görülür. Bacağın arka kısmından dize ve topuklara kadar inen ağrı, genellikle bel fıtığına işaret eder. Bacağa vuran bel fıtığı ağrılarında da çoğunlukla fizik tedavi işe yaramaktadır.

Sinire Baskı Yapan Fıtık Tedavisi

Fıtık tedavilerinde hastalar, fiziki muayene ve belirli testlerden geçmelidir. Bunun sonucunda tedavi için farklı yöntemler uygulanır. Sık sık araştırılan fıtık röntgende belli olur mu konusunda, sadece röntgenin belirleyici olmadığının bilinmesi gerekir. Fiziki muayenenin ardından MR, BT veya CT taraması yapılmalıdır. Ayrıca EMG cihazı ile bel fıtığına yol açan parçanın nerede bulunduğunun teşhis edilmesi sağlanmalıdır.

Özellikle EMG cihazı ile sinire baskı yapan fıtık belirtileri neden kaynaklanıyor anlaşılabilir. Fıtığın hastanın hangi sinir köküne baskı yaptığı, bu yöntemle hızlı bir şekilde öğrenilebilir. Fıtık türleri ve bel fıtığı tedavisi, doktorun uygun gördüğü ilaçlar ve fizik tedavi yöntemiyle iyileşme gösterebilir. Günümüzde cerrahi ve cerrahi olmayan işlemlerle, fıtıkların ortadan kaldırılması sağlanabilmektedir.

Sinire Baskı Yapan Fıtık Ameliyatı

Sinire baskı yapan bel fıtığı ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler vardır. İnsanlarda görülebilen ve bacağa uzanarak siyatik sinirin köküne baskı yapan bel fıtığı için,, bazen acil cerrahi müdahale uygulanabilir. Sinire baskı yapan fıtık iyileşir mi; cerrahi müdahalelerde fıtıklaşmış diskin çıkarılmasıyla meydana gelen ağrılar giderilebilir.

Sinire baskı yapan fıtık belirtileri, insanların yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürür. Bel ağrısı ile birlikte bacaklarda da ağrı görülebilir. Bu nedenle insanlar çabuk yorulabilir ve günlük aktivitelerini bile gerçekleştirmede zorluk çekebilir.

Sinire Baskı Yapan Fıtık Tedavisi Bitkisel Yöntemler

sinire-baski-yapan-fitik-belirtileri

Fıtık tedavisi için kişisel tercihlere göre bitkisel yöntemler denenebilir. Sinire baskı yapan fıtık belirtileri ortaya çıktığında, bitkisel yöntemler sayesinde bel veya bacakta meydana gelen  uyuşma ve ağrı hissi azaltılabilir.

Sinire baskı yapan fıtık belirtileri için kırkkilit otu kürü ile yapılan tarif tercih edilebilir. Bu tarif, Saraçoğlu kürü olarak da bilinir. Pratik bir şekilde hazırlanarak fıtığın olduğu bölgelere uygulanabilir.

1 – Evde Fıtık Tedavisi

İnsanlar için oldukça rahatsız olan sinire baskı yapan fıtık belirtileri evde uygulanacak birkaç yöntem ile hafifletilebilir. Fıtığa bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar, bel fıtığı korsesi ile giderilebilir. Ayrıca evde sinire baskı yapan fıtık belirtileri için; papatya çayı, defne ve lahana yaprağı, at kestanesi kremi uygulanabilir.

2 – Sinire Baskı Yapan Fıtık Belirtileri Azaltmak için Su ile Fıtık Tedavisi

Sinire baskı yapan fıtık belirtileri görülmeye başlandığı 48 saat içerisinde, sıcak su ile kompres uygulamaları yapılabilir. Uzmanlar tarafından ağrı ve uyuşma hissinin azaltılabilmesi için sıcak duş alınması önerilir. Artık her yaştan insanda görülen sinire baskı yapan fıtık belirtileri böylelikle büyük ölçüde giderilebilir.

 

 

 

 

Yoruma kapalı.