Horoz İbiği Çiçeği Nedir ? Horoz İbiği Çiçeği Zayıflatır mı ? 

Amarant veya bilinen diğer ismiyle horoz ibiği çiçeği, zayıflatıcı etkisiyle son zamanlarda sıklıkla konuşulan besinler arasında yerini aldı.

Pek çok alanda horoz ibiği bitkisinden faydalanılmaktadır. Bu çiçeğin yaprakları sebze olarak kullanılırken, tohumlarından ise tahıl olarak faydalanılmaktadır. Bununla beraber isminden de anlaşılacağı üzere süs bitkisi olarak da değerlendirilmektedir. Ancak en önemlisi ve kilo sorunu yaşayanların da ilgisini çekecek başka bir alanda da horoz ibiği bitkisinden faydalanılmaktadır. Bu alan sizin de düşündüğünüz gibi kilo verme sürecidir.

Horoz İbiği Çiçeği Nedir ?

Hem çiçek olarak, hem de tohum ve çiçeklerinden faydalanılan horoz ibiği çiçeği nedir ? ABD ve Meksika’nın çeşitli bölgelerinde yetişmektedir. Horoz ibiği bitkisi besleyici tahıl özelliği göstermektedir. Bundan dolayı yıllardır mutfaklarda yerini almaktadır.

horoz-ibigi-cicegi
Horoz İbiği Çiçeği

Horoz ibiği çiçeği adını şeklinden almaktadır. Amaranthus Caudatus yani Amaranth ise İngilizce adıdır. Neredeyse 60’dan daha fazla çeşidi vardır. Bunların içerisindeki birçoğu, çeşitli yabani otlardan oluşmaktadır. Dünyanın hemen her tarafında sağlık, beslenme ve süs alanında kullanılan bu çiçek, pek çok kültür tarafından da eskiden beri kullanılagelmektedir.

Horoz İbiği Çiçeği Evde Yetişir Mi?

Horoz ibiği çiçeği bahçede yetişir mi veya horoz ibiği çiçeği mevsimlik mi soruları da haliyle kişilerin aklını kurcalamaktadır. Horoz ibiği çiçeği bir saksı bitkisidir. Saksıda yetişen bu süs bitkisi uygun koşullar sağlandığında her yerde kolayca yetişmektedir. Horoz ibiği bitkisi gösterişlidir ancak horoz ibiği çiçeğinin ömrü tek bir yıllıktır.

Horoz İbiği Çiçeği Zayıflatır mı ?

Kilo verme sürecinde tek başına şunu yapsan kilo verirsin, gibi bir ifade oldukça hayali bir ifadedir. Bu durum horoz ibiği bitkisi içinde geçerlidir. Yani zayıflama sürecine katkı sağlasa da tek başına kilo verdiren bir besin değildir. Bu nedenle yapılan diyete ek olarak tüketilmesi çok daha uygun olacaktır.

Posalı bir besin özelliği göstermesi nedeni ile iştah bastırıcı ve tok tutucu etkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla kilo verirken açlık şikayeti azalacak ve kilo verme süreci hızlanacaktır. Ayrıca rafine edilmiş gıdalardan daha fazla kilo kaybına katkıda bulunan bir besindir.

Horoz İbiği Çiçeği Kilo Verdirir mi ?

horoz-ibigi-cicegiVücuda pek çok yararı bulunan horoz ibiği bitkisinin kilo verme sürecine  de olumlu katkılarının olduğunu söylemek mümkündür. Ancak şunu belirtmekte fayda var; tek başına hiçbir besin kilo verdirmez. Bu süreçte mutlaka başka destekleyici şeyler de yapılmalıdır. (Diyet, spor, egzersiz, etkili zayıflama kürleri tüketme, uyku düzeni oluşturma vs.)

Horoz İbiği Bitkisi Nedir ? Horoz İbiği Bitkisi Zayıflatır mı ?

Kilo verme sürecinde protein ihtiyacı karşılanırken hayvansal gıdalara başvurulabileceği gibi, içinde protein barındıran karbonhidratlı besinlere de başvurulabilir. Bu besinlerden birisi de horoz ibiği bitkisidir. Ancak her şeyde olduğu gibi bunda da abartıya kaçmamak gerekir.

Zayıflama sürecine her ne kadar olumlu katkısı olsa da vücudun hayvansal proteinlere de ihtiyacı vardır. Dolayısıyla protein içeren karbonhidratlı besinlerin alımı abartılmamalı, vücuda yeterli miktarda protein de alınmalıdır.

Horoz İbiği Çiçeği Faydaları Nelerdir ?

Bütün tahıllar içerisinde, bünyesinde en fazla protein barındıran besinlerden olan horoz ibiği çiçeği, diğer tahıllarda olmayan ve vücut için önemli olan lif bakımından zengindir. Ayrıca diğer tahıllara kıyasla demir değeri de oldukça fazla olan bu bitki, tüm bu özellikleri bir arada barındırdığı için vücut için birçok faydası bulunmaktadır.

Horoz ibiği bitkisinin faydaları maddeler ve başlıklar halinde şu şekildedir;

1 – Kolestrol Dengeleyicidir

Uzmanlar lif, potasyum ve çinko gibi vücut için oldukça önemli olan bu besinlerin bulunduğu bu tahılın düzenli olarak tüketilmesi halinde, kolestrol seviyesini dengeleme ve kalp sağlığını güçlendirme için oldukça etkili olduğunu söylemektedir.

2 – Sindirime Katkı Sağlar

İçeriğindeki zengin lif ve mineraller, sindirim sistemi üzerinde düzenleyici etkiye sahiptir. Bununla beraber çeşitli bağırsak problemlerini ortadan kaldırmak için oldukça etkilidir.

horoz-ibigi-cicegiYine içeriğindeki yüksek lif sayesinde hazımsızlık vb. sorunları ortadan kaldırıcı etkisi bulunmaktadır. Bundan dolayı bu tür sorunlar yaşayan insanların, günlük öğünlerde bulunması gereken bir tahıldır.

3 – Saç Dökülmesini Azaltır

Antioksidan etkisi nedeniyle vücudu genç ve diri gösterir. İçeriğindeki besinler sayesinde bu tahıl saç köklerini güçlendirmekte ve bununla beraber içerisinde bulunan çinko sayesinde saç dökülmesini gibi olumsuzlukları en aza indirmektedir.

Horoz İbiği Çiçeği Nedir ? Horoz İbiği Çiçeği Zayıflatır mı ?

Potasyum, çinko ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengin olan bu tahıl, varisli damarları tedavi etmek için de kullanılmaktadır. İçeriğinde skualen barındıran horoz ibiği bitkisinin tahılı, kanser tedavisi içinde kullanılabilmektedir.

Hipergliseminin önlenmesine yardımcı olarak diyabete bağlı rahatsızlıkların azaltılabileceği, yapılan araştırmalar sayesinde keşfedildi. (Fareler üzerinde yapılan çalışmada, horoz ibiği çiçeğinin kan içerisindeki glikoz değerini oldukça aşağı seviyelere düşürdüğü gözlemlenmiştir.

horoz-ibigi-cicegiGlutensiz bir tahıl olmasından dolayı Çölyak hastalığı başta olmak üzere gluntensiz besinlerle beslenmesi gereken pek çok hasta için adeta ilaç konumundadır.

İçeriğinde yer alan bir besin ise proteindir. Bu protein sayesinde vücutta kemik sağlığı başta olmak üzere, vücudun hemen her yerinde kullanılabilecek bir tahıl olma özelliğine sahiptir. Bununla beraber horoz ibiği bitkisinin tohumları iltihaplanma gibi durumlarda oldukça etkilidir.

Horoz İbiği Çiçeği Nasıl Yenir?

Zayıflama sürecinde güzel bir destekleyici olan horoz ibiği bitkisinin nasıl kullanıldığını bilmek, kilo verme sürecini daha da hızlandıracaktır. Maddeler halinde horoz ibiği bitkisi şu şekillerde kullanılabilir;

  • Bitkinin kendiliğinden düşen tohumları mısır unu ile karıştırılıp ekmek olarak tüketilebilir.
  • Yaprakları salata içerisinde ya da direk sebze olarak kullanılabilir.
  • Haşlayarak veya kızartarak tüketebilirsiniz.
  • Çeşitli çorbalarda kıvam artırıcı olarak kullanılabilir.
  • Bitkinin tohumları patlatılarak çerez olarak kullanılabilir. (Patlamış  mısır gibi)
  • Tahıllar ile karıştırılarak ya da tahıl ile yapılan hemen her şeyin içerisine eklenebilir.

Horoz İbiği Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ?

Horoz ibiği bitkisinin kullanım alanlarından birisi de süslemedir. Genellikle çiçek olarak kullanılan bu bitkinin bakımı oldukça basittir Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Öncelikle bu bitkinin güneşi sevdiği unutulmamalı ve güneş gören bir yerde saksıya konulması gerekmektedir.

Bununla beraber rüzgar ve soğuktan etkilenen bu çiçeğin düzenli olarak sulanması da oldukça önemlidir. Ayrıca bahar aylarının horoz ibiği çiçeği için en uygun çimlenme ayı olduğunu da unutmayın. İşte horoz ibiği çiçeği bakımı bu kadar basittir.

 


 

Yoruma kapalı.