Horoz İbiği Çiçeği Nedir ? Horoz İbiği Çiçeği Zayıflatır mı ? 

0 25

Amarant veya bilinen diğer ismiyle horoz ibiği çiçeği, zayıflatıcı etkisiyle son zamanlarda sıklıkla konuşulan besinler arasında yerini aldı.

Pek çok alanda horoz ibiği çiçeğinden faydalanılmaktadır. Bu çiçeğin yaprakları sebze olarak kullanılırken, tohumlarından ise tahıl olarak faydalanılmaktadır. Bununla beraber isminden de anlaşılacağı üzere süs çiçeği olarak da değerlendirilmektedir. Ancak en önemlisi ve kilo sorunu yaşayanların da ilgisini çekecek başka bir alanda da horoz ibiği çiçeğinden faydalanılmaktadır. Bu alan sizin de düşündüğünüz gibi kilo verme sürecidir.

Horoz İbiği Çiçeği Nedir ? 

kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi (3)

Hem çiçek olarak, hem de tohum ve çiçeklerinden faydalanılan horoz ibiği çiçeği nedir ? Meksika ve ABD’nin çeşitli bölgelerinde yetişen horoz ibiği çiçeği, besleyici tahıl özelliği nedeniyle eskiden beridir mutfaklardan eksik olmayan bir besindi.

kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi (12)_922x1024

İsmini şeklinden alan bu çiçeğin İngilizcesi amaranth’tır. 60’dan fazla horoz ibiği çeşitleri vardır. Bunların içerisindeki birçoğu, çeşitli yabani otlardan oluşmaktadır. Dünyanın hemen her tarafında sağlık, beslenme ve süs alanında kullanılan bu çiçek, pek çok kültür tarafından da eskiden beri kullanılagelmektedir.

Horoz İbiği Çiçeği Zayıflatır mı ? 

kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi (2)_1024x575

Kilo verme sürecinde tek başına şunu yapsan kilo verirsin, gibi bir ifade oldukça hayali bir ifadedir. Bu durum horoz ibiği çiçeği içinde geçerlidir. Yani zayıflama sürecine katkı sağlasa da tek başına kilo verdiren bir besin değildir. Bu nedenle yapılan diyete ek olarak tüketilmesi çok daha uygun olacaktır.

kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi_1024x575

Posalı bir besin özelliği göstermesi nedeni ile iştah bastırıcı ve tok tutucu etkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla kilo verirken açlık şikayeti azalacak ve kilo verme süreci hızlanacaktır. Ayrıca rafine edilmiş gıdalardan daha fazla kilo kaybına katkıda bulunan bir besindir.

Horoz İbiği Çiçeği Kilo Verdirir mi ? 

kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi (6)_1024x576

Vücuda pek çok yararı bulunan horoz ibiği çiçeğinin kilo verme sürecine  de olumlu katkılarının olduğunu söylemek mümkündür. Ancak şunu belirtmekte fayda var; tek başına hiçbir besin kilo verdirmez. Bu süreçte mutlaka başka destekleyici şeyler de yapılmalıdır. (Diyet, spor, egzersiz, uyku düzeni oluşturma vs.)

kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi (10)_1024x712
Horoz İbiği Çiçeği Nedir ? Horoz İbiği Çiçeği Zayıflatır mı ?

Kilo verme sürecinde protein ihtiyacı karşılanırken hayvansal gıdalara başvurulabileceği gibi, içinde protein barındıran karbonhidratlı besinlere de başvurulabilir. Bu besinlerden birisi de horoz ibiği çiçeğidir. Ancak her şeyde olduğu gibi bunda da abartıya kaçmamak gerekir. Zayıflama sürecine her ne kadar olumlu katkısı olsa da vücudun hayvansal proteinlere de ihtiyacı vardır. Dolayısıyla protein içeren karbonhidratlı besinlerin alımı abartılmamalı, vücuda yeterli miktarda protein de alınmalıdır.

Horoz İbiği Çiçeği Faydaları Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi (7)_1024x576

Bütün tahıllar içerisinde, bünyesinde en fazla protein barındıran besinlerden olan horoz ibiği çiçeği, diğer tahıllarda olmayan ve vücut için önemli olan lif bakımından zengindir. Ayrıca diğer tahıllara kıyasla demir değeri de oldukça fazla olan bu bitki, tüm bu özellikleri bir arada barındırdığı için vücut için birçok faydası bulunmaktadır.

kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi (9)_1024x1008

Horoz ibiği çiçeği faydaları maddeler ve başlıklar halinde şu şekildedir;

 • Uzmanlar lif, potasyum ve çinko gibi vücut için oldukça önemli olan bu besinlerin bulunduğu bu tahılın düzenli olarak tüketilmesi halinde, kolestrol seviyesini dengeleme ve kalp sağlığını güçlendirme için oldukça etkili olduğunu söylemektedir.
 • İçeriğindeki zengin lif ve mineraller, sindirim sistemi üzerinde düzenleyici etkiye sahiptir. Bununla beraber çeşitli bağırsak problemlerini ortadan kaldırmak için oldukça etkilidir.

kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi (14)_1024x686

 • Yine içeriğindeki yüksek lif sayesinde hazımsızlık vb. sorunları ortadan kaldırıcı etkisi bulunmaktadır. Bundan dolayı bu tür sorunlar yaşayan insanların, günlük öğünlerde bulunması gereken bir tahıldır.
 • Antioksidan etkisi nedeniyle vücudu genç ve diri gösterir. İçeriğindeki besinler sayesinde bu tahıl saç köklerini güçlendirmekte ve bununla beraber içerisinde bulunan çinko sayesinde saç dökülmesini gibi olumsuzlukları en aza indirmektedir.
kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi (5)_1024x728
Horoz İbiği Çiçeği Nedir ? Horoz İbiği Çiçeği Zayıflatır mı ?
 • Potasyum, çinko ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengin olan bu tahıl, varisli damarları tedavi etmek için de kullanılmaktadır.
 • İçeriğinde skualen barındıran horoz ibiği çiçeği tahılı, kanser tedavisi içinde kullanılabilmektedir.
 • Hipergliseminin önlenmesine yardımcı olarak diyabete bağlı rahatsızlıkların azaltılabileceği, yapılan araştırmalar sayesinde keşfedildi. (Fareler üzerinde yapılan çalışmada, horoz ibiği çiçeğinin kan içerisindeki glikoz değerini oldukça aşağı seviyelere düşürdüğü gözlemlenmiştir.

kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi (13)_1021x1024

 • Glutensiz bir tahıl olmasından dolayı Çölyak hastalığı başta olmak üzere gluntensiz besinlerle beslenmesi gereken pek çok hasta için adeta ilaç konumundadır.
 • İçeriğinde yer alan bir besin ise proteindir. Bu protein sayesinde vücutta kemik sağlığı başta olmak üzere, vücudun hemen her yerinde kullanılabilecek bir tahıl olma özelliğine sahiptir. Bununla beraber horoz ibiği çiçeği tohumları iltihaplanma gibi durumlarda oldukça etkilidir.

Horoz İbiği Çiçeği Nasıl Kullanılır ? 

kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi (8)_1024x1006

Zayıflama sürecinde güzel bir destekleyici olan horoz ibiği çiçeğinin nasıl kullanıldığını bilmek, kilo verme sürecini daha da hızlandıracaktır. Maddeler halinde horoz ibiği çiçeği şu şekillerde kullanılabilir;

 • Bitkinin tohumları mısır unu ile karıştırılıp ekmek olarak tüketilebilir.
 • Yaprakları salata içerisinde ya da direk sebze olarak kullanılabilir.

kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi (9)_1024x1006

 • Haşlayarak veya kızartarak tüketebilirsiniz.
 • Çeşitli çorbalarda kıvam artırıcı olarak kullanılabilir.
 • Bitkinin tohumları patlatılarak çerez olarak kullanılabilir. (Patlamış  mısır gibi)
 • Tahıllar ile karıştırılarak ya da tahıl ile yapılan hemen her şeyin içerisine eklenebilir.

Horoz İbiği Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ?

Horoz ibiği çiçeğinin kullanım alanlarından birisi de süslemedir. Genellikle çiçek olarak kullanılan bu bitkinin bakımı oldukça basittir Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Öncelikle bu bitkinin güneşi sevdiği unutulmamalı ve güneş gören bir yerde saksıya konulması gerekmektedir. Bununla beraber rüzgar ve soğuktan etkilenen bu çiçeğin düzenli olarak sulanması da oldukça önemlidir. Ayrıca bahar aylarının horoz ibiği çiçeği için en uygun çimlenme ayı olduğunu da unutmayın.

kolay-diyet-listesi_horoz-ibigi-cicegi-nedir-horoz-ibigi-cicegi-zayiflatir-mi (10)_1024x1006


İlginizi Çekebilir: Kilo verirken tüm vücutta bir kilo kaybı yaşanır. Ancak bölgesel olarak da zayıflamak mümkündür. Nasıl mı? Öğrenmek için bölgesel zayıflama nedir, uygulamaları nelerdir ? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bununla beraber bölgesel zayıflama yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar😊


 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.