Sirkeli Su Zayıflatır Mı?

1500 yıl öncesinde Babiller tarafından şifa amacıyla birçok hastalığın tedavisinde kullanılan sirke ela ve üzüm suyunun fermente edilerek elde edilen şıranın 15 gün kadar bekletilmesiyle yapılmaktadır. Cilt, saç, tırnak gibi birçok organa faydalı olan sirke son yıllarda zayıflamaya yardımcı olarak kullanılır. Beyaz, kırmızı ve balsamik sirke olarak üretilen üzüm sirkesi %10 oranında asetik asit içerir. Bu özelliğiyle güçlü bir iştah bastırıcı özelliğe sahip olan üzüm sirkesi aynı zamanda kan şekerini uzun süre dengede tutar.

Lezzet ve içerdiği asitler nedeniyle sofralarda genellikle elma sirkesi tercih edilir. Glisemik indeksi düzenleyerek ani kan şekeri düşesi ya da yükselmesi durumunda acıkarak daha fazla yemek yeme sorununu önler. Yemeklerde, salata ve çorbalarda tüketebileceğiniz elma sirkesini özel kür yaparak da tüketebilir böylece daha kolay kilo verebilirsiniz.

Sirkeli Suyun Zayıflamaya Etkisi
Yapılan araştırmalar sonucunda kilo vermede oldukça etkili olan sirkeli suyu sabahları aç karnına içerek metabolizmanızın gün boyu hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Metabolizmanızın hızlı çalışması yağların daha kolay yakılmasını ve toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar. Malik asit ve asetik asit içerek sirke bağırsak florasını güçlendirerek kabızlık ve ishali önler.

Antifungal ve antimikrobik özellikteki sirkeli su diyet yaparken gerekli vitaminlerden yoksun kalmanızı önler ve bağışıklığınızı güçlü tutar. Antioksidan özellikteki sirke kanı temizler ve hücreleri yeniler. Böylece vücuttan toksinlerin daha kolay atılmasına yardımcı olur. Vücutta şişlik yapan ödemi söktürerek atılmasını sağlayan sirke aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücüdür. İçerdiği vitamin, mineral ve enzimler spor yaparken ter ile kaybettiğiniz vitaminleri karşılar. Sindirim sistemini düzenleyen sirke yediğiniz besinlerin kolayca sindirilmesini sağlar. Yağları yakarak vücuttan atılmasını kolaylaştıran sirke kilo verebilmenizi kolaylaştıran güçlü bir besindir.

Sirkeli Su Ne Zaman ve Nasıl İçilmeli?
Yemeklerde tüketeceğiniz sirkenin yanı sıra zayıflama konusunda tam bir etki sağlamak için sirkeli su içilmelidir. Doğrudan saf bir sirke içmek hem tat olarak sizi zorlayabilir hem de midede yanma yapabileceğinden su ile seyreltilerek içilmesi önerilir. Bir bardak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi koyun. Özellikle sabahları aç karına ya da spordan önce içilmesi önerilen sirkeli suyu günde en fazla 2 barda içebilirsiniz. Tadı oldukça keskin olduğu için eğer içmekte zorlanırsanız içine bir çay kaşığı bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz.

Sirkeli su kürünü yaparken ılık su kullanın. Ilık su daha yavaş emileceğinden ve daha uzun süre midede duracağından hem sizi daha uzun süre tok tutacak hem de kan şekerinizi uzun süre dengede kalmasını sağlayacaktır. Bu kürü 1 hafta her sabah içtikten sonra 1 hafta kürü yapmaya ara verin. Böylece vücut dinlenir, kürün daha fazla etki göstermesini sağlayabilirsiniz. Sirkeli su ve isteğe göre bal karışımının etki göstermesi için mutlaka diyet vespor yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

Yoruma kapalı.